هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
پزشکیان در جمع دانشجویان شهید بهشتی:

دانشگاه را با هو کردن به پادگان تبدیل نکنید/ انقلابی بودن مهم نیست؛ انقلابی ماندن مهم است

سرویس فرهنگی
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در دانشگاه شهید بهشتی دانشجویان را به گفت‌وگو، تعامل و شنیدن حرف مخالف توصیه کرد و گفت: دانشجویی که حرف نمی‌زند و تنها به دنبال "هو کشیدن" است نمی‌تواند منتقد باشد.
سه‌شنبه 14 آذر 1396 ساعت 16:03
دانشگاه را با هو کردن به پادگان تبدیل نکنید/ انقلابی بودن مهم نیست؛ انقلابی ماندن مهم است نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در دانشگاه شهید بهشتی دانشجویان را به گفت‌وگو، تعامل و شنیدن حرف مخالف توصیه کرد و گفت: دانشجویی که حرف نمی‌زند و تنها به دنبال "هو کشیدن" است نمی‌تواند منتقد باشد. http://cdn.icana.ir/d/019/201710105624655554.jpg دانشگاه,را,با,هو,کردن,به,پادگان,تبدیل,نکنید/,انقلابی,بودن,مهم,نیست؛,انقلابی,ماندن,مهم,است Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، دکتر مسعود پزشکیان نایب رئیس مجلس شورای اسلامی امروز (سه شنبه، 14آذر ماه) به مناسبت گرامیداشت روز دانشجو در دانشگاه شهید بهشتی حضور یافت و به ایراد سخن پرداخت.

پزشکیان در این مراسم گفت: این روز که آن را به مناسبت روز دانشجو گرامی می‌دارید؛ ما در زمان انقلاب و حتی قبل از انقلاب آن را گرامی داشته و در این روز سخنرانی، اعتراض و انتقادهای بسیاری را مطرح می‌کردیم.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: خداوند می‌گوید؛ اینکه شما صرفاً بگویید ایمان آورده‌اید کافی نیست و باید این ایمان را به خوبی عینی کنید، این در حالی است که از ابتدای انقلاب حرف‌های زیادی توسط مسئولان گفته شده اما بسیاری از آنها اجرایی نشده است و بسیاری از این صحبت‌ها در قالب بندهای قانون اساسی، هنوز اجرایی نشده‌اند در حالی که قرآن کریم می فرماید چرا حرفی را می زنید که نمی‌توانید به آن عمل کنید.

بسیاری از اصول قانون اساسی همچون آزادی بیان اجرایی نشده است

وی افزود: قانون اساسی در کشور نوشته شده است اما بسیاری از اصل‌های آن مانند آزادی بیان، آزادی‌های قومیت‌ها و مذاهب، اشتغال، عدالت و ... اجرایی و عمل نشده است.

پزشکیان به دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی توصیه کرد: از آنجا که فردای ممکلت دست شماها است و باید آن را بسازید، توصیه می کنم وصیت حضرت علی (ع) را بخوانید چرا که حضرت علی(ع) در یکی از فرازهای این وصیت می فرماید شما را وصیت می کنم به تقوا؛ در واقع اگر دنیا به دنبال شما راه افتاد شما به دنبال دنیا راه نیفتید و بابت از دست دادن متعلقات این دنیا متأثر نشوید.

برخی مسئولان فقط شعار می‌دهند و عملی در کار نیست

وی با اعتقاد به اینکه تقوا به معنای انجام کارها و وظایف بدون خطا است، اضافه کرد: اگر انسان در درس خواندن و انجام کارهای خود بدون خطا رفتار کند، به یقین انسان باتقوایی است.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مملکت تنها با علم و دانش، آگاهی و صداقت نجات پیدا خواهد کرد، افزود: متأسفانه تمام مشکلات این است که ما مسئولان فقط صحبت می‌کنیم و شعار می دهیم و عملی در کار نیست در حالی که اگر افراد تنها به حل مشکلات مردم فکر کنند دیگر میان اصلاح طلبان و اصولگرایان دعوایی وجود نخواهد داشت.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی با اعتقاد بر اینکه به فرد متقی پول و جایگاه و مقام رشوه داده می شود اما خداوند می فرماید مبادا فریب دنیا را بخورید، اظهار کرد: زمانی که انسان به "نخواستن" و "نیاز نداشتن" مجهز شود، آنگاه خواهد توانست حق را بگوید در واقع افرادی که نه پول می‌خواهند و نه جایگاه، شاهد چنین ویژگی‌ای خواهند شد.

 مسئولان باید جوابگوی فقر و بیکاری باشند

وی با تأکید بر اینکه مسئولان باید جوابگوی حق و بیکاری باشند، تأکید کرد: هیچ‌کس نمی‌تواند در رابطه با وضعیت کنونی کشور خود را کنار بکشد.

پزشکیان خطاب به دانشجویان گفت: برای ساختن جامعه باید ابتدا خودتان را بسازید چرا که انقلابی بودن مهم نیست، انقلابی ماندن مهم است چرا که بسیاری از ما انقلابی‌ها اکنون اسیر پول و مقام شده‌ایم.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با انتقاد از مکانیزم پرداخت حقوق و دستمزد در جامعه گفت: نمی‌شود یک پزشک حتی اگر متخصص نیز باشد دستمزد بالای صد میلیون بگیرد و افرادی در جامعه دستمزدهای یک میلیونی داشته باشند چرا که این مسئله با عدالت همخوانی ندارد.

وی در پاسخ به شعارهای دانشجویان حاضر در این جلسه مبنی بر اینکه "دانشجو می‌میرد ذلت نمی‌پذیرد" گفت: شما اگر بخواهید و اراده کنید کسی نخواهد توانست جلوی شما را بگیرد اما این خواستن باید با همه وجودتان اتفاق بیفتد.

مهارت بیاموزید و اعتقادات خود را زنده نگه دارید

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی دانشجویان را به مهارت‌آموزی و فراگیری علم و زنده نگاه داشتن انگیزه و اعتقاداتشان توصیه کرد و افزود: هیچ‌گاه خود را به پول و مقام نفروشید چرا که باید خدمتگزار مردم باشید.

وی ادامه داد: امروز باید من جوابگوی مردم باشم و فردا شما در چنین جایگاهی قرار خواهید گرفت؛ این در حالی است که حضور امروز من در دانشگاه شهید بهشتی و در جمع شما دانشجویان به معنای آن نیست که بخواهم تمامی صحبت‌های شما را تأیید کنم بلکه آمده‌ام آنچه را که به آن معتقدم، مطرح و شفاف سازی کنم.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به شعارهای دیگری از دانشجویان در رابطه با عملکرد مجلس، گفت: اگر مجلس بی‌کفایت است باید بگویم این شما بودید که با رأی خود چنین مجلسی را تشکیل دادید.

"هو کردن" برازنده دانشجو نیست

پزشکیان با بیان اینکه یکی از مشکلات دانشجویان در دانشگاه‌ها این است که منطق گفت‌وگو را هنوز نمی‌دانند، افزود: "هو کردن" برازنده دانشجو نیست مانند یکسری از نمایندگان هستند که در صحن علنی همین کار را می‌کنند بنابراین این دست از دانشجویان نمی‌توانند منتقد مجلس باشند چرا که دانشجو باید حرف بزند و منطق داشته باشد.

وی با انتقاد به برخی از رفتارهای دانشجویان در این نشست و فریادهای آنان، گفت: این رفتارها، دانشگاه را به سمت سیستم پادگانی خواهد برد؛ همان سیستمی که شما دانشجویان نمی‌خواهید در دانشگاه دنبال شود بنابراین بهتر است خود نیز در آن قالب نروید.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه با دعوا کردن مشکل مملکت بدتر خواهد شد، گفت: من در این مملکت ماندم تا به مردم خدمت کنم و هیچ‌گاه دنبال پول و مقام نبودم و به عیب‌های خودم اذعان می‌کنم و هیچ‌گاه منکر این عیب‌ها نشدم. به شما دانشجویان نیز توصیه می‌کنم گفت‌وگو کردن با یکدیگر را فرا بگیرد چرا که تنها در این صورت می‌توانید خدمتگزار مردم باشید.

وی تصریح کرد: بحث‌های پرتنش و دعوا نتیجه‌ای جز پادگانی کردن دانشگاه ندارد چرا که در این دعواها، گروهی که قدرت بیشتری دارد پیروز خواهد شد اما اگر این نگاه که همه حق دارند و کسی نباید به دیگری توهین کند در تمامی شما تسری پیدا کند جامعه به توسعه یافتگی خواهد رسید لذا بهتر است با هم گفت‌وگوی منطقی داشته باشیم.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی همچنین در ادامه مراسم به تعدادی از سوالات شفاهی دانشجویان در رابطه با موضوعاتی همچون رفع حصر، حقوق شهروندی، بیکاری، عدم به کار گرفتن بانوان و اقلیت‌های مذهبی در رده‌های بالای وزارتخانه‌ها، انتقاد از لیست امید در مجلس، تأیید صلاحیت برخی از وزرا از سوی مجلس همچون وزیر علوم و برخی مطالبات فعالان سیاسی و دانشجویی و نحوه عملکرد قوه قضائیه و نحوه نظارت مجلس بر آن ، دولت پشت پرده و ... پاسخ داد.

هزاران مشکل بر سر راه رفع حصر است

پزشکیان در پاسخ به این سوالات با بیان اینکه موضوع حصر یکی از دغدغه‌های اصلی مجلس است، گفت: باید بدانیم مجلس در این زمینه کار مستقیمی نمی‌تواند انجام دهد هر چند گروهی از نمایندگان پیگیر رفع حصر هستند البته باید بدانید کار ساده‌ای نیست چرا که هزاران سنگ و مشکل بر سر راه ما است.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین در رابطه با ضرورت جوانگرایی در کابینه دولت که یکی دیگر از سوالات دانشجویان بود، گفت: توانمندی‌های فردی، اجتماعی و ساختاری شاخصه‌های اندازه گیری برای انتصاب‌ها محسوب می‌شود اما متأسفانه انتصاب‌ها بر اساس این توانمندی‌ها نیست.

وی ادامه داد: با وزرای پیشنهادی آقای روحانی موافقت کردیم چرا که تجربه نشان داده رد کردن یک گزینه به معنای معرفی گزینه بهتر نیست چرا که 38 سال در کشور مرتباً مدیران را تغییر داده‌ایم اما هنوز مشکلات به قوه خود باقی هستند بنابراین مشکلات با تغییر مدیران حل نخواهد شد.

نماینده مجلس حق دخالت در کار قوای مجریه و قضائیه را ندارد

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی در رابطه با عملکرد قوه قضائیه نیز گفت: طبق قانون نماینده مجلس حق دخالت در کار قوای مجریه و قضائیه را ندارد و تنها می‌تواند نظارت کند و بهتر است به ماجراها و موضوعات کمی عمیق‌تر نگاه کنیم.

داده‌های صحیح و شفاف در مملکت وجود داشت، دکل گم نمی‌شد

پزشکیان با بیان اینکه هر مدیر می‌تواند حل یک یا دو مشکل را در دست بگیرد، افزود: با توجه به تعدد و گستردگی مشکلات یک مدیر نمی‌تواند در زمینه حل همه مشکلات همچون بیکاری ، مشکلات دانشجویان، اعتیاد و ... ورود کند بنابراین مجبور به انتخاب است اما آن مشکلی که بنده در راستای حل آن قدم برداشته‌ام نبود داده‌های صحیح و شفاف در مملکت است.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قدم اول در سیاست‌گذاری‌ها باید ارائه داده‌ها و اطلاعات درست باشد اما متأسفانه اطلاعات موجود مخدوش و ناموفق است، گفت: دلیل این میزان از رانت، پولشویی و اختلاس در کشور نبود اطلاعات شفاف و داده‌های درست است لذا من به دنبال شفاف کردن سیستم داده‌ها هستم چرا که اگر سیستم داده‌ها شفاف شود دیگر کسی نمی‌تواند حتی یک میلیون تومان پول را بدون نظارت جا به جا کند دیگر چه برسد به اینکه یک دکل نفتی گم شود و نشود آن را پیدا کرد.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: نظارت مجلس بر قوای مجریه و قضائیه نیز زمانی در مسیر درست خود قرار می گیرد که شفاف کردن سیستم داده‌ها در کشور تحقق یابد چرا که مجلس تاکنون صدها تحقیق و تفحص انجام داده اما هیچ یک به نتیجه مطلوب نرسیده است./

پایان پیام

 

کلید واژه ها

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

زنجیره خبر