هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
اسکاو:

میلیون ها یمنی در معرض خطر قرار دارند/ گذرگاه ها باز شود

سرویس دیگر رسانه‌ها
نماینده دائم سوئد در سازمان ملل متحد روز سه شنبه با ابراز نگرانی از تشدید حملات هوایی ائتلاف سعودی به یمن و در خطر قرار گرفتن میلیون ها انسان غیرنظامی، خواستار باز شدن کامل گذرگاه های این کشور برای رساندن کمک های انساندوستانه به مردم یمن شد.
سه‌شنبه 14 آذر 1396 ساعت 23:00
میلیون ها یمنی در معرض خطر قرار دارند/ گذرگاه ها باز شود نماینده دائم سوئد در سازمان ملل متحد روز سه شنبه با ابراز نگرانی از تشدید حملات هوایی ائتلاف سعودی به یمن و در خطر قرار گرفتن میلیون ها انسان غیرنظامی، خواستار باز شدن کامل گذرگاه های این کشور برای رساندن کمک های انساندوستانه به مردم یمن شد. http://cdn.icana.ir/d/019/99543.jpg میلیون,ها,یمنی,در,معرض,خطر,قرار,دارند/,گذرگاه,ها,باز,شود Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، کارل اسکاو پیش از آغاز نشست شورای امنیت با موضوع بررسی اوضاع خاورمیانه و یمن در جمع خبرنگاران این مطلب را بیان کرد.

وی با اشاره به تشدید تنش های یمن در پایان هفته گذشته، بر راه حل دیپلماتیک تاکید کرد و گفت: برای این بحران راه حل نظامی متصور نیست و باید طرفین به میز مذاکره با مدیریت سازمان ملل متحد برگردند.

سفیر سوئد در سازمان ملل متحد افزود: میلیون ها نفر به دلیل درگیری در یمن در معرض خطر هستند، ما قویا از تماس هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد برای توقف درگیری ها به منظور رساندن کمک های بشردوستانه حمایت می کنیم.

اسکاو اضافه کرد: ما می خواهیم کمک های انسانی به مردم یمن برسد و به بسته شدن گذرگاه های یمن پایان داده شود؛ این شامل گذرگاه های تجاری برای ارسال مواد غذایی و بهداشتی هم می شود. گذرگاه ها باید بتوانند به طور کامل فعال شوند.

درگیری های یمن از سال 2015 با حمله ائتلاف متجاوز سعودی به این کشور شبه جزیره عربی آغاز شد که در جریان آن عبدربه منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی یمن از این کشور گریخت و به عربستان پناه برد. از آن پس ریاض فرمانده ائتلافی شد که به تهاجم بی وقفه به کشور بی پناه یمن می پردازد که در نتیجه آن علاوه بر تخریب زیرساخت های این کشور، میلیون ها انسان در معرض مرگ قرار گرفته اند و مقامات سازمان ملل متحد بارها اعلام کرده اند در صورت نرسیدن کمک های ضروری، شاهد بی سابقه ترین قحطی تاریخ خواهیم بود.

با این حال مقامات عربستان سعودی از ماه نوامبر (ماه گذشته) تمامی گذرگاه های هوایی، زمینی و دریایی یمن را به طور کامل مسدود کرده اند و حتی به هواپیماهای حامل کمک های انساندوستانه سازمان ملل متحد هم اجازه فرود در فرودگاه های این کشور را نداده اند.

به گزارش ایرنا، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران هم از ابتدای درگیری یمن در نامه ای به دبیرکل سازمان ملل متحد، طرح چهار ماده ای ارائه کرده است که هنوز با گذشت دو سال کارآیی دارد و باید مورد توجه قرار گیرد. وی در این نامه، برقراری آتش بس، کمک‌های انساندوستانه، گفتگوی یمنی- یمنی و تشکیل دولت فراگیر را یادآور شد و در پیام توئیتری 18 آبان ماه امسال هم نوشت: پس از دو سال و نیم و برجاماندن تعداد زیادی قربانی، هنوز هم این طرح معتبر است./

پایان پیام

کلید واژه ها

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000