انتخابات ریاست جمهوری
1388/05/10 12:39:00
سرویس سیاسی
در مقام رئیس جمهور دولت دهم

احمدی‌ن‍ژاد چهارشنبه ‌سوگند یاد می‌کند

**مراسم تحلیف محمود احمدی نژاد به عنوان رئیس جمهور دولت دهم روز چهارشنبه این هفته برگزار می شود.

این مراسم یک روز پس از تنفیذ حکم ریاست جمهوری توسط مقام معظم رهبری برگزار خواهد شد.

 

تنفیذ حکم ریاست جمهوری

مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری دوشنبه 12 مرداد برگزار می شود.

تنفیذ حکم ریاست جمهور بر اساس بند 9 اصل 110 قانون اساسی، از وظایف و اختیارات مقام معظم رهبری است، لذا در مراسمی که با عنوان مراسم" تنفیذ" نامگذاری شده است، این حکم امضاء می‌شود.

 

مراسم تحلیف

پس از مراسم تنفیذ، رئیس جمهور باید مطابق اصل 121 قانون اساسی با حضور در صحن مجلس شورای اسلامی مراسم تحلیف را بجا آورد.

معمولا این مراسم با فاصله زمانی 2 یا سه روز در صحن مجلس برگزار می‌شود و این مراسم امسال قرار است روز چهارشنبه یعنی 14 مرداد انجام شود.

بنابر اصل 121 قانون اساسی، رئیس جمهور منتخب در مجلس شورای اسلامی در جلسه ای که با حضور رئیس قوه قضاییه و اعضای شورای نگهبان تشکیل می شود به ترتیب زیر سوگند یاد می کند و سوگندنامه را امضا می نماید.

 

 بسم الله الرحمن الرحیم

«من بعنوان رئیس جمهور در پیشگاه قرآن کریم و در برابر ملت ایران به خداوند قادر متعال سوگند یاد می کنم که پاسدار مذهب رسمی و نظام جمهوری اسلامی و قانون اساسی کشور باشم و همه استعداد و صلاحیت خویش را در راه ایفای مسئولیت هایی که بر عهده گرفته ام بکار گیرم و خود را وقف خدمت به مردم و اعتلای کشور. ترویج دین و اخلاق. پشتیبانی از حق و گسترش عدالت سازم و از هرگونه خودکامگی بپرهیزم و از آزادی و حرمت اشخاص و حقوقی که قانون اساسی برای ملت شناخته است. حمایت کنم.

در حراست از مرزها و استقلال سیاسی و اقتصادی و فرهنگی کشور از هیچ اقدامی دریغ نورزم و با استعانت از خداوند و پیروی از پیامبر اسلام و ائمه اطهار (علیهم السلام) قدرتی را که ملت به عنوان امانتی مقدس به من سپرده است همچون امینی پارسا و فداکار نگاهدار باشم و آنرا به منتخب ملت پس از خود بسپارم».

برای ادای سوگند، رئیس قوه قضائیه به همراه رئیس جمهور در جایگاه حاضر شده و بر انجام مراسم تحلیف نظارت می کند.

در مراسم تحلیف پس از ادای سوگند رئیس جمهور در صحن مجلس، علاوه بر رئیس مجلس، رئیس قوه قضائیه نیز سخنرانی خواهد کرد و دیدگاههای خود را طرح می‌کند. رئیس مجلس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی؛ رئیس و اعضای مجلس خبرگان رهبری، رئیس و اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، رئیس دفتر مقام معظم رهبری، روحانیون بلندپایه، برخی از رجال سیاسی، مسئولان لشکری و کشوری، پیشوایان اقلیت‌های مذهبی، سفرای کشورهای خارجی در ایران، خانواده‌های شهدا، جانبازان، آزادگان، ایثارگران و برخی از شخصیت‌های دیگر طبق سنت دوره های قبل از جمله شرکت کنندگان در مراسم تحلیف رییس جمهوری در مجلس خواهند بود.

 

رای اعتماد به کابینه

بر اساس ماده 188 آئین نامه داخلی مجلس رئیس جمهور 2 هفته مهلت دارد تا وزرای کابینه دهم را به مجلس شورای اسلامی معرفی کند. رئیس مجلس مکلف است در اولین فرصت در جلسه علنی وصول معرفی نامه وزیران را اعلام و پس از قرائت دستور تکثیر آن را صادر نماید.

در ادامه مجلس یک هفته فرصت دارد تا صلاحیت افراد معرفی شده برای تصدی وزارتخانه‌ها را بررسی کند و در نهایت رأی اعتماد به وزرا در دستور کار مجلس قرار خواهد گرفت.

معمولا وزرا در طول این یک هفته در فراکسیونها و کمیسونهای تخصصی مجلس حاضر می‌شوند و به ارائه برنامه‌های خود می‌پردازند و نمایندگان نیز سوالات خود را از آنان مطرح می‌کنند.

در جلسه رای اعتماد به کابینه، رئیس جمهور در صحن مجلس ضمن تشریح برنامه و دیدگاه‌های دولت، به بیان ویژگیهای هر یک از وزرای پیشنهادی خواهد پرداخت. پس از پایان سخنان وی، نمایندگان مخالف و موافق کابینه به بیان دیدگاه‌های خود می‌پردازند و سپس 21 وزیر پیشنهادی به ترتیب حروف الفبای وزارتخانه،به تشریح برنامه‌های خود خواهند پرداخت.

پس از پایان سخنان هر وزیر پیشنهادی نمایندگان موافق و یا مخالف صحبت خواهند کرد و سپس مجلس شورای اسلامی در خصوص هر وزیر پیشنهادی بدون حضور رئیس جمهور و وزرا در مجلس تصمیم‌گیری می‌کند و هر وزیر باید نصف بعلاوه یک آرای نمایندگان حاضر در مجلس را کسب کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet