هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
دکتر لاریجانی در دیدار با رئیس مجلس دومای روسیه:

ایران هیچ موشکی به یمن نداده، آنها از زمان علی عبدالله صالح بوده که تعدادی اسکاد  است

سرویس حوزه ریاست
رییس مجلس شورای اسلامی گفت: ایران هیچ موشکی به یمن نداده است، آنها از زمان علی عبدالله صالح بوده که تعداد اسکاد  است و به ما ربطی ندارد، آمریکا تنها به دنبال ماجراجویی جدید است.
یکشنبه 3 دی 1396 ساعت 15:32
ایران هیچ موشکی به یمن نداده، آنها از زمان علی عبدالله صالح بوده که تعدادی اسکاد  است رییس مجلس شورای اسلامی گفت: ایران هیچ موشکی به یمن نداده است، آنها از زمان علی عبدالله صالح بوده که تعداد اسکاد  است و به ما ربطی ندارد، آمریکا تنها به دنبال ماجراجویی جدید است. http://cdn.icana.ir/d/019/201712100991332306.jpg ایران,هیچ,موشکی,به,یمن,نداده،,آنها,از,زمان,علی,عبدالله,صالح,بوده,که,تعدادی,اسکاد, است Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، دکتر علی لاریجانی ظهر امروز (یکشنبه 3 دی ماه) در دیدار با ویچسلاو والودین، رئیس مجلس دومای روسیه در حاشیه کنفرانس بررسی راه‌های مبارزه با تروریسم به ملاقات‌هایی که در سال جاری با وی داشته است اشاره کرد، گفت: یکی از محورهای این ملاقات‌ها همکاری‌های اقتصادی بین دو کشور بوده که در جمهوری اسلامی ایران دنبال شده است از این رو گروهی تشکیل داده شده تا بین دو پارلمان همکاری‌های اقتصادی را پیگیری کند و فکر می‌کنیم حرکت مناسبی آغاز شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در زمینه واگن‌سازی نیز بین ایران و روسیه و وزرای مربوطه مذاکرات خوبی انجام گرفته که به نظر می رسد به توافقاتی نیز رسیده‌اند.

وی افزود: به نظر می‌رسد زمینه خوبی برای سرمایه‌گذاری روسیه در ایران فراهم شده لذا بعد از سفر مسکو با تجار ایرانی برای همکاری تجاری بین دو کشور گفت و گوهایی صورت گرفته به خصوص همکاری بانکی این زمینه را ایجاد کرده است.

دکترلاریجانی یادآور شد:همچنین با وزیرنفت دولت جمهوری اسلامی ایران برای سرمایه‌گذاری شرکت‌های روسیه در کشورمان صحبت‌هایی شده و چند پیشنهاد شرکت‌های روسی نیز در حال مطالعه و تحقیق است. به نظر می‌رسد زمینه همکاری اقتصادی توسط روسای مجالس ایران و روسیه باید به دولتمردان مورد تأکید قرار گیرد تا در این مسیر فعالیت بیشتری داشته باشند.

رئیس مجلس شورای اسلامی همکاری در زمینه‌های امنیتی و کارهای مشترک در مورد سوریه را نیز موثر دانست و گفت: بعد از اجلاس سوچی گفت وگوها صریح تر شده و هرچند کشورهای اتحادیه اروپا علاقمندند این مسیر به سمت ژنو حرکت کند اما بعید می‌دانم از درون ژنو حادثه‌ای موفقیت‌آمیز بیرون آید زیرا بیشتر جنبه خفه‌کننده تحرکات سیاسی را داشته است.

وی مسیر آستانه را مناسب‌تر دانست و گفت: برنامه‌های سیاسی ایران و روسیه باید بیشتر شود البته حضور آمریکایی‌ها در شمال رقه نقش مخربی داشته که مسئله سوریه را در آینده با دشواری روبرو خواهد کرد.

دکتر لاریجانی رایزنی‌های دو جانبه در این زمینه را ضروری دانست و گفت:  مسئله جدید آمریکا در منطقه نیز قابل بررسی است هر چند از موضع روسیه در خصوص انتقال سفارت ایالات متحده به بیت‌المقدس خرسندیم و تشکر می‌کنیم؛ در واقع آمریکایی‌ها به دنبال ماجرای جدید در منطقه هستند تا با خلق و نمایش آن، مسئله‌ای تازه ایجاد کنند؛ از سوی دیگر نمایش تعدادی آهن‌پاره توسط مسئولان آمریکایی و تأکید آنها بر کمک موشکی ایران به یمن دروغ است.

رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: روسیه دوست ماست و لذا به شما مطلب را روشن و حقیقی می‌گوییم؛ ایران هیچ موشکی به یمن نداده است، آنها از زمان علی عبدالله صالح بوده که تعداد اسکاد  است و به ما ربطی ندارد، آمریکا تنها به دنبال ماجراجویی جدید است.

دکتر لاریجانی سیاست‌های جدید اعلام شده ترامپ را نشان از دنباله‌روی برای مسئله‌سازی تازه دانست و تصریح کرد: تحلیل روسیه نیز از سیاست‌های آمریکا بهتر است در این دیدار مطرح شود زیرا شما آنها را می‌شناسید و ارتباط بیشتری با آنها دارید.

وی در پایان و پس از اظهارات رئیس مجلس دومای روسیه یادآور شد: ترامپ اخیراً نشان داد که دیگر رغبتی به دموکراسی نیز ندارد، جمله وی در مورد اینکه منافع خود را در منطقه دنبال می‌کنیم نیز باید به صورت واقع‌بینانه بررسی شود، دوستان شما نیز در منطقه که با دیکتاتورها بیشتر ارتباط دارند باید این کارها را بررسی کنند تا در عرصه‌های دیگر ارتباط داشته باشیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی این اقدامات را به ضرر آمریکایی‌ها دانست و گفت:  شأن آنها با این اقدامات کاهش پیدا خواهد کرد زیرا آنها روسیه را از نظر نقش‌آفرینی در منطقه نیزتحت فشار قرار خواهند داد؛ از این رو استراتژی جدید باید اتخاذ کرد تا مسیر همکاری افزایش یابد هر چند تاکنون مسیر همکاری در منطقه مفید بوده است.

دکتر لاریجانی تأکید کرد: خوشحالیم که با هیأت عالیرتبه‌ای به ایران بیایید تا در این فاصله نیز بتوانیم نتایج معقولی را پیش رو داشته باشیم البته کنفرانس اتحادیه بین‌المجالس نیز در 16 ژانویه در تهران برگزار خواهد شد که از شما به مهمان ویژه برای مراسم افتتاحیه دعوت به عمل خواهیم آورد زیرا حضور شما قطعاً معنادار خواهد بود، لذا نقش روسیه در منطقه مفید بوده است بنابراین امیدواریم شما را در تهران ببینیم.

رئیس مجلس دومای روسیه نیز در این دیدار و در پاسخ به اظهارات رئیس مجلس شورای اسلامی ایران در خصوص ارتباط روسیه و آمریکا گفت: روابط روسیه و سطح روابط ما با آمریکا همانند جمهوری اسلامی ایران است اما در خصوص روابط با ایران نیز باید بگویم که در تمام روابط بین پارلمانی شرکت خواهم کرد زیرا فرصتی برای نزدیک کردن دیدگاه‌ها است. در مورد روابط با آمریکا نیز برگزاری مراسم اخیر در سن پترزبورگ و حضور مجالس اکثر کشورها به جز 20 کشور مشاهده فرمودید که عدم حضور نماینده آمریکایی از روابط بین این دو کشور را تعیین می کند.

وی با بیان اینکه به دنبال راهکارهای برقراری صلح بهتر منطقه از طریق برگزاری چنین کنفرانس‌هایی هستیم، گفت: پارلمان‌ها جایی برای طرح مشکلات مختلف هستند لذا موضوع روسای پارلمان‌ها در این کنفرانس‌ها می‌تواند برای پیگیری مشکلات منطقه مفید واقع شود.

والودین با تأکید بر اینکه مسائل سیاسی بین روسیه و آمریکا وجود ندارد، گفت: چنین اجلاس‌هایی سبب می‌شود تا به فهم مشترک در خصوص مسائل روز و استانداردهای مشخص برسیم لذا گامی در جهت رفع استانداردهای دوگانه نیز کمک می‌کند بنابراین در چنین جلساتی باید تنش‌ها را به صورت مسالمت‌آمیز حل کنیم.

وی یادآور شد: روسیه را متهم می‌کنند و به دنبال تحمیل استراتژی خود به آن هستند که این نشان از یک سیاست یک جانبه گرایانه ایالات متحده است و ما در برابر آنها ایستاده‌ایم بنابراین باید راهکارهای رفع معضلات تکراری را پیدا کنیم.

رئیس مجلس دومای روسیه تأیید کار موثر همه جانبه در خصوص بحران سوریه را از طریق روشی مسالمت‌آمیز یادآور شد و گفت: روسای جمهور ایران و روسیه و ترکیه ساختاری تنظیم کرده‌اند که مسیر مسالمت‌آمیزی را میسر سازد. این تصمیمات در سطح بالا اتخاذ شده و ما نیز به عنوان اعضای پارلمان‌ها باید در این مسیر برای تحقق آنها حرکت کنیم.

وی در خصوص همکاری های اقتصادی بین ایران و روسیه گفت: صحبت‌هایی مطرح شده اما هنوز از ایده‌ها فاصله داریم بنابراین باید کمک شود تا در این زمینه به نتایج خوبی دست پیدا کنیم.

والودین در خصوص دعوت رئیس مجلس شورای اسلامی ایران از هیأت روسی به تهران گفت: به دعوت جنابعالی سال بعد با هیأتی بزرگتر به تهران خواهیم آمد و در این هیأت از نمایندگان بخش اقتصادی کشور روسیه نیز با خود همراه خواهیم کرد تا مسائل را بررسی دقیق کنیم.

رئیس مجلس دومای روسیه با اشاره به چهارمین دیدار خود با دکتر لاریجانی در سال جاری و دومین دیدار در ماه دسامبر تصریح کرد: امیدواریم در نشست‌های بعدی در مورد چالش‌های مهمتر برای رسیدن به فهم مشترک صحبت کنیم از سوی دیگر با نظر جنابعالی در مورد موضع ایالات متحده آمریکا موافق هستیم، آمریکا سعی کرده پیروزی ما در منطقه را به نفع خود تمام کند حال آن که در هیچ کدام از جلسات حل بحران سوریه نیز شرکت نداشته است.

وی مراتب تشکر از خود از جمهوری خلق چین در مورد ابراز موضع خود نسبت به ترامپ تشکر کرد و یادآور شد: حل بحران سوریه به همت ایران ، روسیه و ترکیه بوده است و خرسندیم که تمام کشورها دستاوردهای ما در این خصوص را درک می‌کنند.

والودین در ادامه در خصوص سنگ‌اندازی‌های آمریکا در برابر مسئولان کشورهای روسیه گفت: اخیراً در کنگره آمریکا تصمیمی گرفته شده که رسانه‌های گروهی فدراسیون روسی به عنوان آژانس خارجی معرفی شوند و این به معنای عدم حضور ما در کنگره و دریافت اطلاعات است که به معنی مشخص نقض حقوق بشر، آزادی بیان و آزاد‌ی‌های دیگر است حال آن که آمریکایی‌ها خود را به عنوان استانداردهای حقوقی به جهانیان معرفی می‌کنند.

رئیس مجلس دومای روسیه با بیان اینکه آمریکایی‌ها از حقیقت می‌ترسند، گفت: بلوک کردن اکانت‌های رئیس جمهور محلی چچن در فیس‌بوک و اینستاگرام که میلیون ها نفر آن را دنبال می کردند و افزودن آن به فهرستی که ممکن است در آینده مضاعف شود نیز قابل تأمل است، در واقع آمریکایی‌ها به دنبال ادامه اقداماتی هستند  که در گذشته شوروی انجام می‌دادند.

وی با بیان اینکه آمریکایی‌ها در هیچ مراسم بین پارلمانی شرکت نمی‌کنند، گفت: در این دیدارها مباحث مهمی مطرح می‌شود و ضمن آن که به اتحاد بین کشورها و رسیدن آنها به استراتژی مشخص برای مبارزه با تروریست می انجامد، از این رو روسیه، ایران و چین خود را در انزوای آمریکا احساس نمی‌کنند و در تلاشند تا به اتحاد یکدیگر برای حل مشکلات منطقه کمک کنند.

رئیس مجلس دومای روسیه ادامه داد: اگر خدا بخواهد با هیأتی به تهران خواهیم آمد اما با توجه به آغاز کار دومای روسیه در هفته اول ژانویه در کنفرانس اتحادیه بین‌المجالس نمی‌توانم حضور داشته باشم لذا شاید همکاران خود را به این مراسم بفرستم همان طور که اذعان دارید تا 9 ژانویه تعطیلات میلادی است و بعد از آن جلسات مجلس دومای روسیه آغاز می‌شود اما برای زمان‌های بعدی آمادگی دارم تا در حوزه و مسائل مختلف با حضور در تهران به مذاکره بپردازیم به خصوص موضوعات اقتصادی و پیدا کردن راهکارهای پارلمانی در این حوزه./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر