هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
دکتر لاریجانی در نشست خبری در پاکستان :

افزایش 45برابری تولید مواد مخدر بعد از حضور آمریکا در افغانستان به بهانه مبارزه با تروریسم

سرویس حوزه ریاست
رئیس مجلس شورای اسلامی ارتباط سعودی‌ها با اسرائیل را به ضرر حیثیت عربستان دانست و گفت: آمریکایی‌ها به دنبال اختلاف‌افکنی بین کشورهای اسلامی هستند تا اموال آنها را غارت کنند.
دوشنبه 4 دی 1396 ساعت 16:47
افزایش 45برابری تولید مواد مخدر بعد از حضور آمریکا در افغانستان به بهانه مبارزه با تروریسم رئیس مجلس شورای اسلامی ارتباط سعودی‌ها با اسرائیل را به ضرر حیثیت عربستان دانست و گفت: آمریکایی‌ها به دنبال اختلاف‌افکنی بین کشورهای اسلامی هستند تا اموال آنها را غارت کنند. http://cdn.icana.ir/d/019/201712100064322270.jpg افزایش,45برابری,تولید,مواد,مخدر,بعد,از,حضور,آمریکا,در,افغانستان,به,بهانه,مبارزه,با,تروریسم Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت اعزامی به پاکستان، دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی امروز (دوشنبه، 4 دی ماه) در کفنرانس مطبوعاتی خود که در پایان سفر 3 روزه به اسلام آباد برگزار شد، ضمن تبریک به مناسبت ولادت  حضرت عیسی مسیح(ع) گفت: کنفرانس این 6 کشور (ایران، پاکستان، ترکیه، روسیه، چین و افغانستان) برای مبارزه با تروریسم فرصتی بود تا در این موضوع مهم همکاری ها آغاز شده و ادامه یابد.

رئیس مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: پاکستان ابتکار خوبی در برگزاری این نشست انجام داد لذا شروع خوبی بود که با پیگیری ها، صلح و امنیت در منطقه افزایش پیدا کند که در آینده نیز اجلاس بعدی در تهران برگزار می شود تا این مسیر ادامه یابد.

عربستان مسیر اشتباهی رفت/ نقش تعیین‌کننده آیت‌الله سیستانی در بسیج مردم عراق و تأثیر کمک ایران به عراق و سوریه با درخواست دولت‌ این کشورها برای مبارزه با تروریسم

دکتر لاریجانی در ادامه به سوالات خبرنگاران پاسخ داد و در جواب یکی از خبرنگاران در خصوص پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران برای بهبود روابط با عربستان گفت: پیشنهاد خاصی در این زمینه مطرح نشده ضمن اینکه جمهوری اسلامی همواره به روابط برادرانه معتقد بوده که باید از این ظرفیت ها استفاده شود از این رو برای عربستان نیز ارزش قائل بوده و معتقدیم آنها مسیر اشتباه رفتند؛ مردم یمن فقیر هستند اما با کرامت بوده و نباید به کشتار آنها دست بزنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبرنگاران در خصوص ائتلاف ایران و سایر کشورها برای مبارزه با داعش در سوریه و عراق اظهار داشت: به عراق کمک کردیم تا در مقابله با داعش به توفیقاتی دست یابد از این رو توانستند به آنها ضربه بزنند.

وی در ادامه نقش آیت الله سیستانی در بسیج مردم عراق را تعیین ‌کننده دانست و اذعان کرد: مجموعه این عوامل سبب شد داعش از عراق اخراج و عراق بدون وجود تروریست مشغول به فعالیت های سازندگی شود؛ در سوریه نیز از ابتدا برداشت ما این بود توطئه‌‌ای وجود دارد تا با حضور تروریست‌ها ناامنی را به نفع اسرائیل و آمریکا محقق سازند از این رو با دعوت سوریه به آنها کمک کردیم.

جریان‌های تروریستی با کمک آمریکا شکل گرفت/ تصمیم آمریکا برای تضعیف کشورهای منطقه به نفع اسرائیل

دکتر لاریجانی در ادامه با بیان اینکه در سال‌های اول فقط ایران حضور داشت اما بعدها با ائتلاف و مذاکرات با روسیه کار سرعت پیدا کرد، یادآور شد: با این حال ماجرای تروریست‌ها در سوریه تمام نشده زیرا هنوز آمریکایی‌ها پایگاه‌هایی را در این منطقه دارند.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: از سوی دیگر با هرگونه اقدام تروریستی در هر کشور دیگر از جمله عراق و پاکستان مخالفیم زیرا اکثر جریان‌ها به کمک آمریکا به وجود آمده بنابراین تحلیل روشنی لازم است ضمن اینکه آنها می‌خواهند انرژی کشورهای منطقه را از بین ببرند و این به نفع اسرائیل است.

آمریکا با تروریسم بازی می‌کند/ افزایش 45برابری تولید مواد مخدر در افغانستان بعد از حضور آمریکا

وی در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبرنگاران مبنی بر سیاست متفاوت پاکستان و ایران در خصوص افغانستان  بیان داشت: دوستان پاکستانی می گویند با جریان تروریستی در افغانستان مخالفیم و توضیح دادند که با تروریست‌ها مقابله جدی داریم؛ در کنار آن مسأله افغانستان موضوع پیچیده‌ای است، آمریکا از سال 2001 با حضور در این منطقه مدعی مبارزه با تروریسم و مواد مخدر است اما بعد از گذشت سال‌های طولانی تولید مواد مخدر 45 برابر شده و اقدام موثری انجام نگرفته است، در واقع آمریکا با تروریسم بازی می‌کند.

دکتر لاریجانی همچنین تصریح کرد: مبارزه با تروریسم در افغانستان مانند مبارزه در عراق و سوریه است و اجلاس پاکستان نیز با هدف شکل‌گیری استراتژی واحد بین کشورهای منطقه برگزار شد.

ایران به جاسوسان کمک نمی‌کند

رئیس نهاد قانونگذاری در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبرنگاران در خصوص حضور جاسوس هندی در ایران علیه پاکستان اظهار داشت: پاکستان دوست و برادر ماست، اجازه نمی‌دهیم کسی از کشور ما علیه آن استفاده کند، البته این موضوع در رسانه‌ها مطرح شده و مسئولان کشور پاکستان توضیحات لازم را داده‌اند.

وی اضافه کرد: در واقع این فرد به عنوان تاجر وارد ایران شده و در چابهار مشغول به کار شده است؛ ما اطلاعی از جاسوسی نداریم، اگر پاکستان از این موضوع مطلع است وی را بازداشت و محاکمه کند، در واقع این موضوعی بین پاکستان و هند است و به ایران مرتبط نیست همچنین در رسانه‌ها گفته شده از بندر گوادر به دنبال جاسوسی بوده در حالی که این منطقه برای جاسوسی ارزشی ندارد ضمناً ایران سرزمینی نیست که به جاسوسان کمک کند.

ارتباط سعودی‌ها با رژیم صهیونیستی به ضرر حیثیت عربستان است

دکتر لاریجانی در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبرنگاران در خصوص عادی سازی روابط عربستان و اسرائیل گفت: دوست نداریم کشورهای اسلامی با رژیم صهیونیستی ارتباطی داشته باشند زیرا به ضرر امت اسلامی است، در این زمینه نیز وزیر خارجه عربستان اذعان داشته دنبال عادی‌سازی با رژیم صهیونیستی هستند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ارتباط با اسرائیل را به ضرر حیثیت عربستان دانست و افزود: آمریکایی‌ها به دنبال اختلاف‌افکنی بین کشورهای اسلامی هستند تا اموال ما را غارت و با ایجاد هراس از منابع مالی ما استفاده کنند.

اظهارات ناشیانه ترامپ برای انتقال سفارت به بیت‌المقدس باعث اتحاد کشورهای اسلامی شد/ طرح استفاده موشک ایرانی برای کمک نظامی به یمن برای انحراف اذهان از موضوع قدس بود

وی ادامه داد: در مورد قدس نیز ترامپ شکست خورده و با اظهارات ناشیانه خود در خصوص انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس سبب شد تا کشورهای اسلامی متحدتر و سایر کشورها نیز از فلسطین حمایت کنند؛ بعد از این شکست هم چند آهن پاره نشان دادند و مدعی شدند لاشه موشکی ایران است که برای کمک نظامی به یمن استفاده شده، حال آن که این موضوع ماجرای جدیدی برای منحرف کردن اذهان از موضوع قدس بود.

رئیس قوه مقننه همچنین تصریح کرد: یمنی‌ها در مقابل رفتار عربستان مبارزه می‌کنند و نه تنها مردم بلکه ارتش یمن هم به مبارزه پرداخته لذا عجیب نیست که آنها از موشک برای مبارزه استفاده کنند.

به دنبال ایجاد فهم مشترک برای همکاری درباره معضل تروریسم هستیم

به گزارش خانه ملت، دکتر لاریجانی در ادامه این نشست در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری در خصوص اعلام میزبانی برای اجلاس بعدی به ارزیابی بلندمدت نتایج این کنفرانس‌ها پرداخت و خاطرنشان کرد: این نشست شروع خوبی بوده و در مورد موضوعات مهم  و همکاری‌های اقتصادی مواردی مطرح شده، همچنین مقرر شد کمیته اقتصادی و امنیتی شکل بگیرد تا فهم مشترکی برای همکاری در مورد معضل تروریسم ایجاد شود از این رو باید از این فکر پشتیبانی شود و امیدواریم در آینده بیشتر پیش رویم.

رئیس مجلس شورای اسلامی در خصوص روابط ایران و پاکستان برای حل مشکلات افغانستان بیان داشت: این کنفرانس با همین هدف شکل گرفت تا مشکل تروریسم در افغانستان کاهش یابد البته بعید می‌دانم در کوتاه مدت مشکلات رفع شود زیرا گفت وگوها در مرحله عمل باید پخته‌تر شود.

ایجاد راه های مواصلاتی بین دو بندر چابهار و گوادر باعث استفاده بهینه از ظرفیت‌های اقتصادی و تجاری ایران و پاکستان می‌شود

وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص اجرای خط لوله گاز و برقراری ارتباط بین ایران و پاکستان ابراز داشت: صحبت‌های خوبی با نخست‌ وزیر، مسئولان بانکی و روسای دو مجلس پاکستان و چین در این رابطه شده و زمینه خوبی برای ادامه همکاری ها فراهم شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال دیگر در خصوص برنامه ایران برای بندر چابهار و گوادر گفت: بنای همکاری در همه ابعاد مطرح شده و در همین زمینه اگر راه‌های مواصلاتی نیز بین دو بندر ایجاد شود بهتر می‌توان از ظرفیت آن برای آبادی ایران و پاکستان استفاده شود.

روابط جمهوری اسلامی با هند به معنای عدم ارتباط با پاکستان نیست/ روابط پاکستان و آمریکا به معنای عدم ارتباط با ایران نیست

وی در پاسخ به سوال دیگر در مورد مباحثی که پیرامون بی‌اعتمادی به وجود آمده بین ایران و پاکستان شده است، بیان داشت: ما همیشه برای پاکستان به عنوان کشوری مهم ارزش زیادی قائل هستیم ضمن اینکه در زمینه پارلمانی، سیاسی و اقتصادی روابط نزدیک است البته با هند نیز روابط دوستانه داریم که هر کدام در جایگاه خود مطرح است از این رو همکاری ما با پاکستان در ابعاد مختلف در آینده نیز تقویت خواهد شد.

دکتر لاریجانی همچنین در خصوص مسأله فلسطین و کشمیر به عنوان موضوعات مهم در جهان اسلام و تصورات ایجاد شده در مورد اینکه ایران و عربستان سبب اختلاف در جهان اسلام شده‌اند، عنوان کرد: روابط ما با هند به معنای عدم ارتباط با پاکستان نیست، پاکستانی ها با آمریکا رابطه دارند لذا این نیز به معنای عدم ارتباط با ما نیست.

با عربستان دشمنی نداریم/ پاکستان و هندوستان بر اساس مصلحت روابط خود را اصلاح کنند

وی افزود: عربستان به عنوان کشور اسلامی باید رفتار اسلامی نیز در پیش گیرد و با حمله به یمن مردم آنجا را مورد قتل عام قرار ندهد؛ ما به عربستان دشمنی نداریم و می دانیم این تحریکات از سوی آمریکایی‌ها در منطقه است.

دکتر در پاسخ به سوالی در خصوص روابط پاکستان و هندوستان خاطرنشان کرد: پاکستان و هند در کنار برخی روابط، مناقشاتی هم با یکدیگر دارند که خود بنا بر مصلحت باید آن را حل کنند./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر