عید سعید غدیرخم
1388/05/14 18:22:00
سرویس صحن
از آغاز تا پایان یک روز ویژه در مجلس

تحلیف رییس جمهوری در خانه ملت

**مراسم تحلیف حکم ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد صبح امروز چهارده مرداد با حضور روسای قوا، نماینده مقام معظم رهبری و مسئولان کشوری و لشکری برگزار شد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت در این مراسم روسای سه قوه، وزراء، اعضای مجلس خبرگان و فرماندهان‌عالی و جنتی دبیرشورای نگهبان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز حضور داشت.

رییس جمهور راس ساعت 8:58 دقیقه وارد مجلس شد و مورد استقبال رییس مجلس قرار گرفت. و سپس سران سه قوه همراه با آیت الله جنتی، عزیز جعفری و تعدادی دیگر از سران کشوری و لشکری وارد صحن علنی شدند.

لاریجانی: استراتژی مجلس همگرایی و مساعدت دولت است

رییس مجلس شورای اسلامی در ابتدای این مراسم تصریح کرد: مجلس استراتژی خود را در همگرایی و مساعدت دولت می‌داند.

 "علی لاریجانی" در مراسم تحلیف دهمین دوره ریاست جمهوری گفت: قطعاً مجلس شورای اسلامی با تحلیل واقع بنیانه از شرایط کشور و با تاسی به توصیه رهبر معظم انقلاب حضرت آیت ا.. خامنه‌ای دامت برکاته استراتژی خود را در همگرایی و مساعدت دولت در این جهاد می‌داند و برهمکاری صمیمانه قوای سه گانه تاکید دارد تا فرصت زمینه مساعد برای رفع مشکلات مردم فراهم گردد و هم پیام روشنی باشد برای برخی دول غرب که با رفتارعجولانه خود در ماجراهای پس از انتخابات و با تسخیلات واهی عملاً خود را بر سفره گرفتند و بفهمند که ایرانیان با هر عقیده‌ای در مقابل دسایس بیگانگان یک دل و هم صدا خواهند بود و به موقع پاسخ هرزه درانی آنان را خواهند داد.

وی با بیان این که مجلس بر همین اساس در اولین گام که رای اعتماد به دولت جدید می‌باشد برمبنای سه محور قضاوت خود را شکل می‌دهد، ادامه داد: نخست اصالت فکر دینی وزرای پیشنهادی بر منهج روحانیت و مرجعیت دینی، دوم سابقه انقلابی روشن عزیزان و رهپویی ولایت فقیه و سوم  کارآمدی که از نظر تحصیل و چه از بعد تجربه گذشته آنان که این ویژگی‌ها مستندات بر سوگندی که نمایندگان محترم یاد کرده‌اند تا پاسدار حریم اسلام و نگاهبان دستاوردهای انقلاب اسلامی ملت ایران و حافظ حقوق ملت و استقلال و اعتلای کشور باشند.

رییس مجلس گفت: وزرا چون در جایگاه مدیران ارشد استراتژیک نظام قرار دارند باید از فرزانگی از این سه ویژگی برخوردار باشند تا در مسیر تصمیم‌گیری‌های کلان متکی بر معرفت اسلامی انقلابی و تجربه اندوخته شده استقلال فکری خود را حفظ نمایند.

علی لاریجانی در ابتدای مراسم تحلیف دهمین دوره ریاست‌ جمهوری گفت: مراسم تحلیف مصادف با دو مناسبت برجسته است که بر فرخندگی آن می‌افزاید.

وی افزود: میلاد فرخنده امام زمان (عج) که فخر جهان اسلام است بر همه مسلمانان جهان مبارک باشد و هم 14 مرداد به نام صدور فرمان مشروطیت نام دارد که فرمان عدالت خانه توسط مظفرالدین شاه در سال 1205 که یک پیام پند آموز می‌باشد.

وی افزود: خدای سبحان را سپاس می‌گوییم که ملت سربلند ایران را مفتخر به انقلابی الهی نمود که با تئوری مردم سالاری دینی پرآوازه گردید و با استقامت در اندیشه و سلوک امام (قدس‌ سره) و شهدای عظیم‌الشان منزلتی تاثیرگذار در بین ملل اسلامی یافت. بر روح پرفتوح آن مرد الهی درود می‌فرستیم و طول عمر عزتمندانه رهبر فرزانه انقلاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای (دامت برکاته) را از خداوند متعال طلب می‌کنم.

لاریجانی خاطر نشان کرد: مقدم رییس جمهور محترم را در خانه ملت گرامی می‌داریم و مفتخریم که ریاست محترم قوه قضائیه، اعضای محترم شورای نگهبان، مجلس خبرگان و مجمع تشخیص مصلحت نظام و ریاست محترم دفتر مقام معظم رهبری، ائمه جمعه و پیشگاهیان اقلیت‌های دینی و اساتید دانشگاه‌ و نخبگان، خانواده معظم شهدا، رزمندگان و آزادگان و ایثار گران، وزراء، سیاست مداران و مقامات کشوری و لشکری، سفرای محترم کشورهای خارجی در جمهور اسلامی ایران، هنرمندان، قهرمانان ملت و دبیران احزاب و تشکل‌های سیاسی و مدیران مسئول روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها دعوت مجلس شورای اسلامی را پذیرفتند و بر شکوه این مجلس افزودند.

وی گفت: بر همت عالی ملت عظیم‌الشان ایران که در مشارکتی شورانگیز، انتخاباتی عزت آفرین خلق نمودند آفرین می‌گوئیم.

لاریجانی اظهار داشت:‌ بی‌شک حرکت غرور آفرین ملت پشتوانه مهمی برای رییس جمهور محترم و سخت کوش جناب آقای احمدی‌نژاد و دولت جدید خواهد بود تا اهداف عالی ملی کشور را محقق نماید و امیدواریم که با انجام مراسم تحلیف دوره جدیدی برای دولت آغاز شود و سرآغاز نو در تقدیر نیکوی امور کشور شود که سخن امام علی‌(ع) سرلوحه کار ماست که "تدبیر نیکو سرمایه اندک را بالندگی می‌بخشد و مدیریت نادرست سرمایه هنگفت را به باد می‌دهد."

وی ادامه داد: در فلسفه سیاسی اسلام حسن قدرت در ایجاد فرزانگی عقلانی و دینی و فربهی توسعه و آبادانی و تحقق عدالت و دادگری است که در این میان عدالت از درخشندگی کانونی برخوردار است که ام‌الفضائل مدینه فاضله محسوب می‌شود.

رییس مجلس گفت: به همین جهت در روایات متعددی که شیعه و سنی در باب قیام حضرت مهدی (عج) آورده‌اند، گسترش عدالت در سراسر گیتی و ریشه سوزی بیداد از همه آبادی‌های زمین در راس آرمان‌های انقلاب امام قرار دارد چرا که عدالت زمینه‌ حیات اجتماعی است و زندگی بی‌عدالت مرگی است که حیات پنداشته می‌شود.

وی با روایت نقلی از امام حسین که فرمود از پیامبر اکرم شنیدم که اگر از دنیا جز یک روز باقی نمانده باشد خداوند آن روز را دراز گرداند تا مردی از فرزندان من قیام کند و زمین را از عدل و داد آکنده کند پس از آن که از ستم وبیداد آکنده شد، ادامه داد: تقریباً همین مضمون از روایات اهل سنت نظیر ابوداود سجستانی و جلال الدین سیوطی و دیگران نقل شده است.

لاریجانی گفت: از امام صادق (ع) نقل است که فرمود مقصود از احیاء عدل پس از جور است و امام کاظم (ع) در تفسیر همین آیه فرمود این زنده کردن به این نیست که با باران زمینی را زنده کند بلکه خداوند مردانی بر می‌انگیزد تا حصول عدالت را زنده کنند. پس زمین در پرتو عدالت دیگر بار زنده می‌شود.

رئیس مجلس خاطرنشان کرد: وجه دیگری که در ظهور حضرت برجسته است، فعلیت یافتن عقلانیت در بین مردم است، به نحوی که امام سجاد (ع) می‌فرماید "بی تردید مردم زمان غیبت مهدی(عج) که امامت او را باور دارند و منتظر ظهور اویند از مردمان دیگر زمان‌ها برتر و افضل هستند چون خدای متعال به آنان عقل و درک و قدرت شناختن داده است که غیبت برای شان چون ظهور است."

وی با بیان اینکه محتوای عدالت از منظر سنت اسلامی با ریشه‌های فطری آدمی چنان تنیده است که در تحقق آن عقلانیت نیز توسعه می‌یابد و به فعلیت می‌رسد، افزود: مفهوم عدالت در مکتب ما از سنخ تعدیلات اقتصادی مکتب رفاه و یا‌ آنچه که فیلسوفان چون جان رز و دیگران تبع نموده‌اند نیست، بلکه به تعبیر آیت الله شهید مطهری عدالت زمینه سازی در جهت تکامل انسان‌هاست که به کمال ذاتی خود نایل شوند، یعنی امری ذووحده است. طبعا وجه مهم آن فعلیت استعدادهای عقلانی بشر است.

لاریجانی با رد مباحثی که در خصوص  پایان قراردادی تاریخ، از سنخ آنچه که هگل و فوکویاما بر آن سخن گفته اند، اظهار داشت: بنابراین چنین مرحله‌ای برازنده پایان تاریخ است، چون مرحله‌ای بالاتر از فعلیت نیست و طبعا فضیلتی مهمتر از چنین انتظاری نیست که پیامبر اکرم (ص) فرمود «افضل اعمال امتی انتظار فرج الله عزوجل» چرا که اینجا وضوح به دولت‌ هاشمی است.

وی ادامه داد: علت اینکه در آیین کشورداری در مسلک امام و رهبر معظم عدالت رکن رکنین است، برگرفته از چنین مکتب دورانی است که زمینه سازی ظهور را باید در چنین قلمرویی جستجو کرد.

رئیس مجلس افزود: بی جهت نیست در ماجرای مشروطیت، علما و روحانیون که رهبران قیام بودند مطالبه نهضت را در تاسیس عدالتخانه و اجرای شریعت اسلام اعلام کردند.

وی تصریح کرد: بعد از اقدام موسیه نوز در اواخر 1322 هجری قمری و ماجرای بانک استقراض روس و درگیری‌های مردم با آصف الدوله و سلسه و سلطان و شاه السلطنه و علاء الدوله حاکم تهران، علما و تعداد زیادی از مردم تهران شهر را ترک و در حضرت عبدالعظیم به بست نشستند که مهاجرت صغری نامیده شد.

لاریجانی گفت: پس از رسالت به عمل آمده علما بصورت مکتوب مطالبات خود را اعلام نمودند و عزل موسیه نوز و عزل حاکم تهران تاسیس عدالتخانه و اجرای شریعت اسلام بود.

وی تصریح کرد: مظفرالدین شاه ناگزیر پذیرفت دادنامه‌ای به عین الدوله صدراعظم نوشت البته مقاصد آقایان را اجرا داریم و آنها را تا فردا به شهر بیاورید والا من خودم می‌روم آنها را می‌آورم.

رئیس مجلس افزود: ترتیب و تاسیس عدالتخانه دولتی برای اجرای احکام شرع مطاع و آسایش رعیت از هر مقصود مهمی واجب‌تر است و این است که به صراحت مقرر می‌کنیم، برای اجرای این نیت مقدس، قانون معدلت اسلامی که عبارتست از تعیین حدود و اجرای احکام شریعت مطهره است باید در تمام ممالک محروسه ایران عاجلا دایر شود.

رئیس مجلس خاطرنشان کرد: بگذاریم که تا مدت‌ها از اجرای آن تفره رفتند تا جایی که آیت الله سیدمحمد طباطبایی در نامه‌ای به عین الدوله نوشت کجاست آن هم راز و عهد و پیمان! همه خواسته‌ها به تفره گذرانیده بلکه صریحا می‌گویند این کار نخواهد شد و تاسیس مجلس منافی سلطنت است.

وی گفت: نمی‌دانند که سلطنت صحیح بی‌سواد با بودن مجلس است بی مجلس سلطنت بی معنا و در معرض زوال است.

لاریجانی ادامه داد: بعد از مهاجرت کبری یعنی سفر آیات بهبهانی، طباطبایی به قم بود که با دخالت رجال سیاسی و منور الفکرها در تحصن مردم در سفارت انگلیس و دخالت مشیرالدوله و پیشنهاد سفیر انگلیس به جای مجلس عدالت لفظ کنستیتوسیوم و حکومت مشروطه وارد ادبیات سیاسی آن روز شد.

رئیس مجلس گفت: حتی در فرمان اول مظفر الدین شاه اسم مجلس شورای اسلامی قید شد که با دخالت منورالفکرها شاه مجددا فرمان را اصلاح کرد. مجلس ملی قید نمود اما مقصود مردم همان مجلس عدالت و قانون شرع بود.

وی افزود: گویند مظفرالدین شاه قبل از صدور فرمان آخر پرسید مقصود از مشروطیت چیست؟ گفتند عدل، علم و ترقی و آبادی مملکت است. ملاحظه می‌فرمایید چقدر واژه‌های مشروطه آزادی خواهی بورژوازی و غیره در آن زمان نامانوس بود، چرا که عدالت مورد نظر دانشمندان اسلامی واژه‌ای فراگیر است آنگونه که در مکتب ما ویژگی ظهور است و شمول دارد بر توسعه و آبادانی بسط عقلانیت و بیداری و مردم سالاری و استقلال و مبارزه با استعمار و استثمار و مبارزه با فساد.

وی در ادامه سخنانش گفت: ادوارد براون که مزاجی مسالمت آمیز با مذهب ندارد می‌گوید نهضتی که به تدریج تبدیل به مشروطه خواهی شد در آغاز اعتراضی بود به ذعامت روحانیت علیه بی عدالتی و ولخرجی‌های درباری که حتی آماده در روز کشور را تسلیم بیگانگان و کفار کنند و بی حمایت روحانیت مردم نمی‌توانستند امتیاز انحصار تنباکو را در هم شکنند و نه می‌توانستند شاه را به اعطای مشروطیت وا دارند.

رئیس مجلس تصریح کرد: در واقع امروز سالروز مجلس عدالت است و نمونه تکامل یافته آن آنگونه که در علمای صدر مشروطه نیت تحقق آن را داشته‌اند  مجلس شورای اسلامی در نظام ماست.

وی گفت: در سوگند تحلیف رئیس جمهور پشتیبانی از حق و گسترش عدالت محوریت یافته است. چون صیغه‌هایی از قبیل عهد و قسم باید با نیت قربت و قصد انشاءالله ادا شود و یادکننده سوگند باید بالفعل و یا بالقوه استطاعت ادای دین الهی خویش را داشته باشد مجلس شورای اسلامی در این صراط متین رئیس جمهور گرامی را به چند اصل سفارش می‌کند.

سخنران بعدی این مراسم آیت الله هاشمی شاهرودی، رییس قوه قضاییه بود که از طرف رییس مجلس به حضور در پشت تریبون دعوت شد.

رئیس قوه قضاییه گفت: در سوگند رییس جمهور، قدرت و مسئولیت، امانت و فرصتی است که ملت به عنوان امانت به رییس جمهور سپرده است.

 آیت الله هاشمی شاهرودی با تبریک میلاد حضرت ولی عصر (عج) به مقام معظم رهبری و مسئولین کشور و مردم ایران اظهار داشت:  بر طبق قانون اساسی رئیس جمهور پس از مقام معظم رهبری عالی ترین مقام اجرایی در کشور را دارد و قانون اساسی بنابر همین جایگاه مهم برای مسئولیت خطیر رئیس جمهور افزون بر تنفیذ حکم ریاست جمهوری تحلیف و سوگند را نیز پیش بینی کرده است.

رئیس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: رئیس جمهور با قصد جدی این سوگند شرعی را ادا می کند و براساس آن در پیشگاه خدا و مردم برای انجام مسئولیت های قانونی مسئول است.

وی افزود: رئیس جمهور در این سوگند نامه پیمان می‌بندد که همه توانایی های خود را برای انجام مسئولیت های قانونی بکار گیرد و سازوکار لازم برای اجرای آن را طراحی کند.

رییس جمهور سوگند یاد کرد

در بخش بعدی ،مراسم تحلیف "محمود احمدی نژاد" به عنوان دهمین رییس جمهور اسلامی ایران به همراه رییس قوه قضاییه برگزار شد.

احمدی نژاد براساس اصل 121 قانون اساسی متن سوگندنامه را به شرح زیر در جلسه علنی روز چهارشنبه قرائت و سوگندنامه را امضا کرد.

«من بعنوان رئیس جمهور در پیشگاه قرآن کریم و در برابر ملت ایران به خداوند قادر متعال سوگند یاد می کنم که پاسدار مذهب رسمی و نظام جمهوری اسلامی و قانون اساسی کشور باشم و همه استعداد و صلاحیت خویش را در راه ایفای مسئولیت هایی که بر عهده گرفته ام بکار گیرم و خود را وقف خدمت به مردم و اعتلای کشور. ترویج دین و اخلاق. پشتیبانی از حق و گسترش عدالت سازم و از هرگونه خودکامگی بپرهیزم و از آزادی و حرمت اشخاص و حقوقی که قانون اساسی برای ملت شناخته است. حمایت کنم.

در حراست از مرزها و استقلال سیاسی و اقتصادی و فرهنگی کشور از هیچ اقدامی دریغ نورزم و با استعانت از خداوند و پیروی از پیامبر اسلام و ائمه اطهار (علیهم السلام) قدرتی را که ملت به عنوان امانتی مقدس به من سپرده است همچون امینی پارسا و فداکار نگاهدار باشم و آنرا به منتخب ملت پس از خود بسپارم».

 

دولت همه ظرفیت ها را برای پیشرفت کشور فعال می‌کند

رئیس جمهور پس از ادای سوگند در مجلس به سخنرانی پرداخت و تصریح کرد: دولت مصمم است همه ظرفیت ها را برای پیشرفت کشور فعال کند .

احمدی نژاد اظهار داشت:خداوند بزرگ را سپاس که بار دیگر ملت ایران را با اراده خویش به صحنه آورد و منشا ء خلق حماسه بی نظیر 22 خرداد قرار داد. حماسه ای که بی تردید مقدمه تحولات بزرگ در ایران و در همه جهان خواهد بود.

وی با بیان اینکه همه کسانی که به اعتلای ایران و آرمانهای بلند ملت می اندیشند و از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی سپاسگزارم،گفت:ملت ایران همواره در احیا و بالندگی فرهنگ و تمدن توحیدی نقش ممتازی داشته است امروز نیز تمام قد وارد میدان شده است و در حال پایه گذاری تمدنی نوین انسانی و متعالی با شاخص های الهی است .

احمدی نژاد خاطر نشان کرد:ملت ایران سی سال است که پرچمدار عزت خواهی و عدالت طلبی است و در سالهای اخیر با نشاط تر، مجرب تر و مصمم تر در میدان حاضر شده است .

وی با اشاره به برپایی انتخابات در کشور اظهار داشت:انتخابات اخیر جلوه آشکاری از هوشمندی، تجربه و ایمان مردم به پیگیری آرمانهای بلند انقلاب اسلامی بود
وحماسه حضور 40 میلیون رای و شکوه حدود 25 میلیون رای به فرد منتخب تراز دیگری بود که در افتخارات ملت ایران ثبت شد .

رئیس‌جمهور افزود: عظمت کار ملت را می توان در شدت و قلیان عصبانیت غیر قابل کتمان دشمنان قسم خورده ارزشهای انسانی به خوبی مشاهده کرد . گردو غبار فراوانی پراکندند سوالات فراوانی القاء کردند و تلاش کردند آینده تاریکی را ترسیم نمایند اما مردم ،هوشمندانه و با توکل بر خدا در صحنه حاضر شدند و اراده خود را اعمال کردند.وی گفت:پیروز این صحنه همه مردم، ارزشهای انقلابی و نظام پرافتخار جمهوری اسلامی بودند . رای قاطع مردم ادامه راه انقلاب روند چهار سال گذشته و گفتمان ارزشمدار را تثبیت کرد .

احمدی نژادخاطر نشان کرد: اجرای قاطع عدالت، مبارزه با تبعیض و امتیاز خواهی های ویژه، عزت و اقتدار ملی، دفاع از مظلومان و ایستادگی در برابر خودخواهی ها و زیاده خواهی های مستکبران کرامت انسانی و حقوق شهروندی و دوستی و محبت از محورهای اساسی این گفتمان است .

وی افزود:مردم با حضور خویش بار دیگر بر توانمندی ها و استعدادها، خودباوری و ظرفیت های عظیم ملی برای نیل به قله های آرمانی تاکید کرد،در انتخابات لزوم حفظ استقلال و عزت کشور و وحدت و یکپارچگی ملی فریاد شد. در این حماسه بر صیانت از فرهنگ ایرانی اسلامی و ادب و هنر و منابع بی بدیل انسانی تاکید گردید.

رئیس جمهور اظهار داشت:پاکی و پاکدستی، مردم داری، خدمت بی منت، صیانت از کرامت انسانی، ارزشهای اخلاقی و معنوی ،مهرورزی وعشق به انسانها، سازندگی و تعالی همه جانبه کشور، آزادگی و وامدار نبودن مدیران کشور به قطب های قدرت و ثروت به عنوان مطالبه قطعی از سوی مردم تثبت گردید . 

وی افزود: آزادگی و وامدار نبودن مدیران کشور به قطب های قدرت وثروت به عنوان مطالبه قطعی از سوی مردم تثبیت گردید. مردم به پرچمداری توحید و عدالت در جهان و برپایی جامعه‌ای الگو و نمونه، رای دادند.

احمدی نژاد تصریح کرد:بنده هیچ انگیزه ای جز خدمت به مردم و کشور ندارم و جز به پیشرفت و اعتلای کشور و مردم نمی اندیشم به همه این آرمان ها و مطالبات بر حق در برابر خدای بزرگ، شما عزیزان و ملت عزیز متعهد هستم و تردیدی ندارم که شما نمایندگان محترم نیز خود را بدانها متعهد می دانید.

وی افزود:بنده رئوس برنامه های خود را در ایام انتخابات به عرض ملت شریف رساندم که مورد استقبال و تایید قاطع آنان قرار گرفت و در مراسم تنفیذ نیز به اختصار اعلام کردم که تایید مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای را به دنبال داشت.

رئیس جمهور با بیان اینکه این برنامه ها امروز به مطالبه و میثاق ملی تبدیل شده است تصریح کرد: همگان شرعاً و قانوناً در برابر آن مسئولیم و باید دست در دست هم برای تحقق آنها بکوشیم .

وی افزود:این که چه کسی به چه کسی رای داده است ، مطرح نیست. امروز نیازمند عزم ملی و هم داستانی هستیم. مطمئن هستم که خواهران و برادران عزیز در مجلس شورای اسلامی و در قوه قضاییه نیز پشتیبان دولت در تحقق این برنامه هاخواهند بود.

احمدی نژاداظهار داشت:انتخابات اخیر مبین آرمان های بزرگ ملت ایران است ملت ایران به افق های دوردست می نگرد و اهداف بلندی را دنبال می کند. سرعت پیشرفت مادی و معنوی کشور باید در طراز این آرمان ها و اهداف و در شأن ملت بزرگ باشد.

وی افزود:ملتی که بنده و مجلس شورای اسلامی منتخب او هستیم. ما یک ملت بزرگ را نمایندگی می کنیم. ملت ما هدف های بزرگ دارد؛ هدف های بزرگ، تصمیمات بزرگ و اقدامات بزرگ را می طلبد. باید گام های بلندی برداریم. البته همیشه چنین فرصت هایی در اختیار ما نیست.

رئیس جمهور با اشاره به دوره قبل گفت:چهار سال گذشته نشان داد که ظرفیت های فعال ، نیمه فعال و بالقوه در کشور فراوان و بی شمار است. البته برخی محدودیت ها و کوته بینی ها به ما و شما اجازه نداد از همه آنها برای اعتلای کشور بهره ببریم.

وی گفت:به عنوان نماینده ملت اعلام می کنم که در دوره جدید، دولت مصمم است به عنوان نماینده ملت اعلام می کنم که در دوره جدید دولت مصمم است با تمام توان در صحنه خدمت حاضر شود و همه ظرفیت های کشور را فعال سازد و این نیازمند همراهی و پشتیبانی مجلس محترم و دیگر قواست .

رئیس جمهور با بر شمردن سر فصل برنامه های خود برای 4 سال آینده اظهار داشت:در بخش فرهنگ، حفظ هویت و اصالت و ارزشهای ما مستلزم حفظ عناصر ممتاز فرهنگی ماست.

وی افزود:عدالت طلبی، عزت جویی، علم آموزی، عشق و محبت و ایثار ، نجابت و پاکی، اخلاق نیکو، روحیه تلاش و مجاهدت و هنر و ادب با همه زیبایی ها و ارزشهای آن باید در همه بخش های آموزشی، پرورشی اجتماعی و فرهنگی کشور جاری شود.

احمدی نژاد خاطر نشان کرد:اندیشه های بلند و مفاخر علمی ، ادبی و هنری هر کجا که باشند در حوزه و دانشگاه و عناصر صاحب اندیشه و فن در همه زمینه ها سرمایه های اصلی کشور و الگوی پیشرفت و تعالی و موتور حرکتند.

وی تاکید کرد:باید روش های کارآمدتری برای حضور آنان در عرصه های سیاستگذاری، برنامه ریزی و اجرا فراهم شود .

رئیس جمهوراظهار داشت:در همین جا از همه برای همدلی و همراهی و حرکت دعوت می کنم. تنوع فرهنگی از زیبایی های بی بدیل ایران زمین و سرمایه ملی ماست. حفظ و بالندگی آن وظیفه ای همگانی است. توسعه گردشگری به عنوان عامل مهم پیوند و تبادل فرهنگی بین ملت ایران و سایر ملت ها باید مورد تاکید جدی قرار گیرد.

وی افزود:نوجوانان و جوانان برومند کشور سرمایه های اصلی کشورند و این شایستگی را دارند که در آوردگاه های علم و فضیلت، نوآوری و ورزش بر سکوهای جهانی بدرخشند. زنان و دختران این سرزمین پاک ترین، مهربان ترین و شریف ترین زنان و دختران جهانند. باید زمینه نقش آفرینی سازنده تر و گسترده تر آنان در همه عرصه های اجتماعی ، علمی ، ورزشی ، هنری ، سیاسی و اجرایی برنامه ریزی و سیاست گذاری فراهم گردد .

رئیس جمهور تصریح کرد:ملت ایران می تواند الهام بخش و حرکت آفرین در منطقه و جهان باشد و این نیازمند دریغ نکردن فرصت ها از آحاد مردم است .

وی با اشاره به سر فصل برنامه هایش در امور اجتماعی گفت: خانواده رکن اصلی و پایه ای در تربیت و بالندگی انسان ها و آرامش و امنیت کشور است مادران این سرزمین بهترینند. همه باید برای حفظ حرمت و کیان خانواده تلاش کنند همه باید احساس آرامش و امنیت داشته باشند پاکی و پاکدستی صداقت امانتداری ، نشاط و شادابی محبت و برادری و شجاعت در دفاع از حق و مظلوم باید در فضای کشور و در تمام امور جاری باشد .

رئیس جمهور با بیان اینکه همه مردم شهروند درجه یک هستند و از حقوق مساوی برخوردارند و در برابر قانون مساویند. تصریح کرد: هیچ کس حق ویژه و امتیاز برتر ندارد. هیچ کس نباید احساس کند حقی از او دریغ شده است و فرصت شکوفایی نداشته است. هیج احدی نباید احساس تبعیض کند یا احساس کند که کرامت او مخدوش شده است.

وی افزود:آزادی ودیعه الهی و ارمغان انقلاب عظیم اسلامی است همه مردم باید از اوج آن صیانت و مراقبت کنیم. احدی حق ندارد با عناوین مختلف و مجهول آزادی های اساسی و قانونی را محدود کند.

احمدی نژاد با اشاره به سرفصل های امور اقتصادی گفت:کارهای مهمی باید انجام شود ریشه تورم و توزیع ناعادلانه ثروت باید خشکانده شود .  تولید ثروت به عنوان یک امر ارزشمند و خدمت ملی باید مورد حمایت همه جانبه باشد.

وی افزود: رانت خواری و ویژه خواری که موجب تبعیض ، نابود کننده انگیزه های سالم و سازنده و منشا فساد است، باید برچیده شود. ساختارها باید به سرعت اصلاح گردد. طرح تحول اقتصادی به عنوان مقدمه تحقق چشم انداز و اجرای سیاست های اصل 44 باید به سرعت اجرا شود. هدفمند کردن یارانه ها، اصلاح نظامات بانکی، بیمه ای، مالیاتی ، توزیع و تقویت ارزش پول ملی از ارکان اصلاحات ساختاری است که باید به سرعت عملیاتی شود.

احمدی نژاد گفت: دولت با بررسی های دقیق علمی و کارشناسی طراحی لازم را انجام داده است و اجرای صحیح آنها نیازمند تصمیمات شجاعانه مجلس است.

وی افزود:اینجانب به روشن بینی و شجاعت نمایندگان محترم امید وافر دارم. می توان و باید که مشکل اشتغال و مسکن را به سرعت حل کرد .

رئیس جمهور خاطر نشان کرد:در این دوره تنظیم و اجرای برنامه پنجم و تحقق موارد پیش گفته در دستور کار دولت است. شما باور دارید؛ همگان باور کنند که می توان همه اینها را به سرعت سامان داد. باید قل و زنجیر مقررات و ساز و کارهای تحمیلی و بی حاصل استعداد کش را از دست و پای مردم و نیروی انسانی ارزشمند خصوصا فرزندان جوان و آینده ساز این سرزمین باز کرد تا فرصت پرواز پیدا کنند و ایران را به اوج برسانند. مردم ظرفیت کارهای بزرگ را دارند من و شما باید همت کنیم .

رئیس جمهور در ادامه با اشاره به سر فصلهای برنامه هایش در بخش سیاست خارجی ظهار داشت:در این دوره ما همچنان به سیاست خارجی فعال ادامه خواهیم داد و به فضل الهی پرقدرت تر و البته با برنامه های جدیدتر و موثرتر در همه عرصه ها حضوری پررنگ و اثر گذار خواهیم داشت .

وی افزود:ما بر ارزشهای انسانی مشترک که همان ارزشهای الهی است، تاکید خواهیم کرد و همگان را به عدالت و صلح و برادری دعوت می کنیم ،در برابر زورگویان می ایستیم و برای اصلاح ساختارهای تبعیض آلود جهانی به نفع ملت ها و اصول فوق تلاش خواهیم کرد.

رئیس جمهور تصریح کرد:ملت ایران همچنان پرچم عدالت و توحید را در اهتزاز خواهد داشت  و باید در مدیریت جهانی نقش موثر ایفا کنیم.

وی افزود:برخی دولت ها باید در قبال اقدامات خود مسوول و پاسخگو باشند. دخالت های بی جا، ناامنی ها ، اشغالگری ها اختلالات فرهنگی، اقتصادی و زیست محیطی ناشی از سیاست های آنان باید اصلاح شود و آنان باید پاسخگو باشند.

احمدی نژاد تاید کرد: ملت ایران اهل منطق، گفتگو، تعامل سازنده است. اساس سیاست خارجی ما ارتباطات گسترده و سازنده با تمام ملت ها و دولتهای مستقل بر اساس عدالت و احترام و دوستی است. اما در برابر قانون شکنی، مداخله گری و سوء استفاده از ساختارهای بین المللی، تجاوزات و بی عدالتی ها سکوت نخواهیم کرد .

وی افزود:ما خواهان رابطه برابر و دوستانه هستیم ولی بی ادبی و دخالت و توهین را تحمل نخواهیم کرد. شنیدید که بعضی از آنها اعلام کردند که انتخابات و دولت را به رسمیت می شناسیم، اما تبریک نخواهیم گفت .

احمدی نژاد افزود:معنای این رفتار چیست ؟ پیام روشن این رفتار این است که آنها دمکراسی را فقط در خدمت منافع خود می¬پسندند. آنها به رای و حقوق ملت ها احترام نمی گذارند. آنها خود را معیار دموکراسی و شاخص دمکراسی می شناسند. اتفاقاً ملت ما با همین اخلاق و همین روحیه مخالف است و دربرابر آن ایستاده است و لازم است که بدانید کسی در ایران منتظر تبریک گفتن شما نیست .

رئیس جمهور گفت:به فضل الهی با هدایت های رهبری عزیز و عزم راسخ ملت ، دوران جدیدی از شکوفایی انقلاب اسلامی و فصل نوینی از تحول برای بشریت آغاز شده است. باید جایگاه و نقش خود را در این برهه سرنوشت به خوبی بشناسیم و به وظایف الهی عمل کنیم . این ماموریت بزرگ ما است. باور کنیم که ایران می تواند بر قله ها بایستد به قله ها ، به راه نورانی و بر آرمان های بلند الهی بنگریم و از جزییات دست و پا گیر و حواس پرتی ها عبور کنیم. باور کنیم که می توانیم ، باور کنیم که حاکمیت عدالت و صلاح در راه است شمیم عطر گل محمدی فرزند برومند پیامبر عظم الشان اسلام حضرت ولی عصر (عج ) در عالم پیچیده است صبح درخشان بشریت نزدیک است. بیایید سپیده را در انتظار طلوع خورشید باور کنیم. ما می توانیم.

وی در پایان اظهار داشت:از همه شما عزیزان، نمایندگان محترم، هیات رییسه ، رییس محترم مجلس، برادر عزیزم جناب آقای لاریجانی، رییس محترم قوه‌ی قضاییه ، اعضای شورای نگهبان ، سفرای حاضر در جلسه، نمایندگان اقشار گوناگون و بزرگان ادیان و مذاهب سپاسگذارم.

 

پایان برای یک آغاز

پس از پایان مراسم تحلیف روسا و مسئولان و وزراء برای پذیرایی از در مخصوص هیات رییسه به تالار آفتاب راهنمایی شدند.

در تالار آفتاب مجلس شورای اسلامی میزهای پذیرایی برای مسئولین و نمایندگان چیده شده بود.

در این مراسم صادق لاریجانی رییس آینده قوه‌قضائیه نیز پس از خروج در پاسخ به سئوال خبرنگار خانه ملت برای مصاحبه گفت: در حال حاضر کار دارم و فرصتی برای مصاحبه موجود نیست .

مهمانان و روسای سه قوه به سالن خاتم رفتند و مورد پذیرایی قرار گرفتند در این میان عکاسان فرصت را غنیمت شمرده و عکس‌های فراوانی گرفتند. زمان خداحافظی فرار رسید هاشمی شاهرودی رییس فعلی قوه‌قضائیه عازم رفتن شد و رییس مجلس به بدرقه ایشان پرداخت و زمان مصاحبه خبرگزاری خانه ملت یکی از محافظان ایشان ممانعت کرد.

در زمان خروج رییس مجلس و رییس قوه قضائیه نمایندگان آنان را حلقه کردند و مشغول صحبت شدند.

رییس مجلس میهمانان خود را بدرقه نمود و تا ماشین آن را همراهی کرد.

مسیر عبور روسای قوای سه‌گانه از حیاط مجلس مشروطه با پارچه‌های برزنتی مسقف شده بود گارد تشریفات در دو طرف این راهرو برای مهیمانان ادای احترام کردند.

نمایندگان و وزراء هم چنان مشغول گپ و گفت بودند و دراین میان رحیم مشایی نیز با نمایندگان مشغول صحبت بود. 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet