خبرگزاری خانه ملت

انتخابات ریاست جمهوری
1388/05/14 23:09:00
سرویس سیاسی
رئیس مجلس شورای اسلامی:

تحقق عدالت با توزیع درآمدی حاصل نمی شود

**لاریجانی گفت: توزیع درآمدی میان اقشار کم درآمد جامعه، به عدالت نمی انجامد.جامعه ای می تواند در مسیر عدالت حرکت کند که پیش از هر چیز توانسته باشد بستری برای بلوغ استعداد های فکری اعضای خود تدارک ببیند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، رئیس مجلس شورای اسلامی، امروز در مراسم بیست و نهمین سالگرد جهاد دانشگاهی در بازدید از نمایشگاه توانمندی های پژوهشگاه علوم سلولی رویان خاطر نشان کرد: آنچه که در اسلام با عنوان عدالت مورد توجه قرار گرفته است، عدالتی است که به بسط و وسعت عقلانیت بیانجامد.لاریجانی ادامه داد: یکی از علائم ظهور حضرت ولی عصر (عج) که در احادیث و روایت های مختلف به آن اشاره شده بشارت به مردمانی است که از نظر عقلانی بسط پیدا کرده اند و این مهم جز در سایه عدالت در پروروش استعداد ها امکان پذیر نمی شود.وی با اشاره به سخنان شهید مطهری که فرموده است "عاملی که معنای عدالت را بخوبی بیان می کند این است که هر انسانی بتواند به کمال ذاتی خود برسد." افزود: اگر حکومت بتواند از این ظرفیت ذاتی انسان ها به معنای صحیح و نه شعاری به همراه یک توجیه دقیق و همه جانبه استفاده کند، آن دولت می تواند ادعا داشته باشد که در بستر عدالت و ظهور حضرت ولی عصر(عج) گام برمی دارد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت،علی لاریجانی گفت:بالندگی فکر انقلابی درون فعالیت های جهاد دانشگاهی قابل مشاهده است.
 ریس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اوایل انقلاب شرایط به گونه ای بود که خلا چنین نهادی به وضوح احساس می شد .با شکل گیری نهاد جهاد دانشگاهی، ملت ایران توانست فرهنگ پژوهش را نهادینه سازد و پس از آن انتخاب درست کارهای علمی در فضای کشور موج زند. .

  

وی تصریح کرد:شاید قدم زدن در برخی وادی های فناوری درآمدهای بیشتری برای شما به وجود آورد؛ اما شما با یک دورنگری و انتخاب صحیح، برخی دانش‌ها را انتخاب کرده‌ و بر آن تمرکز کرده‌اید، و همین مساله موجب شد که امروز در آن زمینه‌ها به دستاوردهای خوبی دست یافته و افتخاراتی را به وجود آورد که غرورآفرین است.

لاریجانی با اشاره به تاریخ ایران در دوره ساسانیان، صفویه، قاجاریه، پهلوی و سپس انقلاب اسلامی گفت:در دوره ساسانیان و بعد صفویه، ما توانستیم به مسائل علمی و فرهنگی توجه بیشتری داشته باشیم؛ اما نقطه‌ ضعف آن دوران، عدالت بود که باعث سقوط آن دوره‌ها شد.ضمن آن‌که در دوره‌ قاجاریه و پس از آن پهلوی ما با داشتن ضعف در عدالت، با دین‌ستیزی نیز مواجه بودیم.

وی افزود : در 30 سال گذشته در بخش های مختلف کشور، شاهد تهدیدها و بحران های خارجی برای جمهوری اسلامی بودیم که با یاری ولایت فقیه، به عنوان لنگرگاه مهم ایران توانستیم عامل وحدت ملیرا در کشور ایجاد کنیم و در مقابل شرایطی که دیکتاتوری می خواست ایجاد کند یا فشارهای خارجی که در صدد صدمه به تمامیت ارضی ایران بودند بایستیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به دوران اوائل انقلاب و بحران های تجزیه طلبی در آن دوران تصریح کرد: یک بیماری بنی صدر که در کشور ما بوجود آمد این بود که امر بر وی مشتبه شد که باید شرایط ایران را تغییر دهد و کسی جز امام نمی توانست این مشکل را حل کند. 8 سال جنگ نیزبدون نظر امام رحمت الله برای بسیج نیروها قابل حل نبود.

وی گفت : سازوکار توجه به دین و انبساطی که در فکر ماست امام رحمت الله علیه فراهم کردند .اگر ولایت فقیه نبود کشور ما دچار مشکلات عدیده ای می شد.

لا ریجانی با اشاره به تحریم های زمان انقلاب اظهار داشت: مساله دوم در این 30 سال توجه به خودباوری است، این باور امام بود که باید روی پای خود بایستیم. البته تحریم ها نیز در این امر موثر بود.

وی تصریح کرد: در دوران های مختلف به این باور با فراز و فرودهایی نگاه شده است، اگر به این فکر امام و توجه خالصانه می شد و مقداری از دنیا طلبی های ما کاسته می شد می توانستیم به پیشرفت هایی زیادی دست یابیم .
لاریجانی افزود:
اگر در نظام اداری کشور بجای واردات به استعدادهای درونی توجه کنیم به جوهره تکنولوژی خواهیم رسید.

وی ادامه داد: ما به جای آنکه روی صنایع کمپود سازی و یا آب معدنی کار کنیم روی تکنولوژی های پیشرفته کار کردیم و در آن زمینه جهش هایی نیز داشتیم.نمونه آن را می توان در موسسه رویان و تکنولوژی اتمی علی رغم مزاحمت های غربی ها دید. ما نباید هزینه های زیادی برای چیزهایی که ارزش برای تولید ناخالص کشور ندارد تحمیل کنیم.اگر هرچه بیشتربه مسائل علمی و دانش های بنیادین کشور توجه کنیم به جهش ها و افتخارات زیادی دست می یابیم.  

لاریجانی خاطرنشان کرد : نکته دیگری که از ابتدای جمهوری اسلامی به آن توجه شد اصالت در آرمانهای انقلاب و امام در سیاست خارجی و تنظیم امور فرهنگی بود.  

وی گفت : اگر اهرم های مهمی که در منطقه نداشتیم در کوران دوران حماقت بوش کشور ایران دچار لرزش های شدیدی می شد.اگر ما روی مولفه های بیداری اسلامی و اصالتهای فکری و انقلابی تکیه کنیم ودچار فریفتگی بی جهت نشویم و با حرکت مستقیم راه را طی نماییم کسی نمی تواند به این کشور تعرض کند مگر اینکه در داخل دچار تفرقه شویم .

 

لاریجانی با اشاره به طرح بوش در ایجاد دولت یهود افزود: اینکه تصور می کنند می توانند دولت یهود ایجاد کنند و مردم فلسطین را آواره کنند این یک تخیل است.

رئیس مجلس افزود:اخیرا یکی از ولیعهدهای کشورهای کوچک در منطقه گفته بود که چاره ای جز رابطه با اسراییل نداریم. کسانی که چنین حرفی بزند سند مرگ خود را امضاء کرده اند. فکر نکنند در دنیای امروز مسلمانان به چنین طرحی تن دهند.

لاریجانی بر افزایش حمایت های مجلس از جهاد دانشگاهی تاکید کرد و گفت: اگر طرحها و مطالعاتی برای کار جهاد در سند چشم انداز دارید حتما برای مجلس مفید است که در بررسی برنامه پنجم به آن توجه کنیم و جایگاه آن را تعریف کنیم و اگر ظرفیت هایی داشته باشیم که بتواند به کمیسیون های تخصصی در مطالعه برنامه یا بودجه یا طرح های مهم کمک کند ما قطعا استقبال می کنیم. با تغییر آیین نامه داخلی مجلس در صدد هستیم با نهادهای غیر دولتی ارتباط نزدیک داشته باشد و از ظرفیت فکری نخبگان و متخصصان استفاده کند.

  

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet