هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
ابراهیمی مطرح کرد:

لزوم احیای قانون اختصاص یک دهم درصد بودجه عمرانی دستگاه‌ها برای خرید آثار هنری

سرویس فرهنگی
عضو هیأت رئیسه کمیسیون فرهنگی با انتقاد از حذف قانون اختصاص یک دهم درصد بودجه عمرانی دستگاه‌ها برای خرید آثار هنری از لوایح بودجه چند ساله گذشته برای احیا و اجرای این قانون تأکید کرد.
یکشنبه 24 دی 1396 ساعت 09:40
لزوم احیای قانون اختصاص یک دهم درصد بودجه عمرانی دستگاه‌ها برای خرید آثار هنری عضو هیأت رئیسه کمیسیون فرهنگی با انتقاد از حذف قانون اختصاص یک دهم درصد بودجه عمرانی دستگاه‌ها برای خرید آثار هنری از لوایح بودجه چند ساله گذشته برای احیا و اجرای این قانون تأکید کرد. http://cdn.icana.ir/d/019/201711102455248182.jpg لزوم,احیای,قانون,اختصاص,یک,دهم,درصد,بودجه,عمرانی,دستگاه‌ها,برای,خرید,آثار,هنری Icana

علیرضا ابراهیمی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به قانون اختصاص یک دهم درصد از بودجه عمرانی دستگاه‌های دولتی برای خرید آثار هنری که چندین سال پیش در قانون بودجه سالانه منظور شده بود، گفت: متأسفانه این پیشنهاد موثر که پیش از این از سوی دولت در لایحه بودجه قرار می‌گرفت، چندسالی است در لایحه ارسالی از سوی دولت قرار ندارد.

نماینده مردم رامیان و آزادشهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اختصاص یک دهم درصد از بودجه عمرانی دستگاه‌های دولتی برای خرید آثار هنری به نمایش آثار و هویت فرهنگ ایرانی اسلامی در وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های کشور کمک می‌کند، افزود: اختصاص چنین بودجه‌ای می‌توانست چرخ هنر و فرهنگ کشور را بهتر از قبل بچرخاند.

وی ادامه داد: از این بودجه می‌توان برای اختصاص جوایز و هدایا در مراسم‌های مرسوم در وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های کشور نیز استفاده کرد.

ابراهیمی افزود: متأسفانه در حال حاضر وقتی وارد وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های مسئول کشور می‌شویم از فرهنگ و هنر ایرانی تزیین و آرایش داخلی ساختمان‌ها خبری نیست و بعضا از آثار بی‌هویت استفاده شده است.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون فرهنگی تصریح کرد: با اختصاص یک دهم درصد از بودجه عمرانی دستگاه‌های دولتی برای خرید آثار هنری علاوه بر دلگرمی هنرمندان داخلی به اقتصاد فرهنگی کشور نیز کمک خواهیم کرد تا آثار بهتر و فاخری نیز به جامعه ارائه دهد.

به گزارش خانه ملت، بحث اختصاص الزام آور یک درصد از بودجه عمرانی دستگاه های دولتی برای خرید آثار هنری اولین بار در سال 1381 در مجلس ارائه شد و با تغییر وضعیت از یک درصد به نیم درصد و مجاز بودن به جای الزام آور بودن به این نتیجه رسید که همه دستگاه‌های اجرایی و مجریان طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای «مجازند» در چارچوب آیین‌نامه‌ای که از طریق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، با هماهنگی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی تهیه و به تصویب هیات وزیران می‌رسد، «حداکثر تا نیم‌ درصد» از اعتبارات هر یک از طرح‌ها و بناهایی که می‌تواند معرف هویت اسلامی و ملی باشد، برای هزینه در همان طرح، متناسب با فرهنگ دینی و ملی خود اختصاص دهند.

این موضوع در سال های بعد بارها مطرح شد و سرانجام در سال 85 به کلی حذف شد. در سال 88 بار دیگر این موضوع مطرح شد و به همان شکل قبلی خود بازگشت که دستگاه های دولتی مجازند تا نیم درصد از بودجه عمرانی خود را به خرید آثار هنری اختصاص دهند که در عمل هیچ اتفاق خاصی نیفتاد و واژه مجاز بودن باعث شده بود که دستگاه های دولتی زیر بار عملی کردن این قانون نروند.

در سال 90 این قانون به شکل کاملتری به تصویب رسید و دستگاه های دولتی موظف شدند تا یک دهم درصد از بودجه عمرانی خود را به خرید آثار هنری اختصاص دهند، این بار واژه موظف بودن و الزام آور بودن در هزینه کردن این بودجه نیز کاری از پیش نبرد و باز هم عملاً این قانون هیچ گاه اجرا نشد./

پایان پیام

کلید واژه ها

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000