هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
خضری مطرح کرد:

بیکاری و معیشت مردم ابرچالش های بودجه 97/ موضوع آسیب های اجتماعی باید در دستور کار مجلس باشد

سرویس دیگر رسانه‌ها
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: مقام معظم رهبری در اولین دیدار با نمایندگان مجلس دهم بر آسیب های اجتماعی تاکید زیادی فرمودند، که در حال حاضر این امر نه تنها در دستور کار مجلس نیست بلکه در بودجه هم مورد توجه قرار نگرفته است.
یکشنبه 24 دی 1396 ساعت 08:19
بیکاری و معیشت مردم ابرچالش های بودجه 97/ موضوع آسیب های اجتماعی باید در دستور کار مجلس باشد عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: مقام معظم رهبری در اولین دیدار با نمایندگان مجلس دهم بر آسیب های اجتماعی تاکید زیادی فرمودند، که در حال حاضر این امر نه تنها در دستور کار مجلس نیست بلکه در بودجه هم مورد توجه قرار نگرفته است. http://cdn.icana.ir/d/019/201710109372309073.jpg بیکاری,و,معیشت,مردم,ابرچالش,های,بودجه,97/,موضوع,آسیب,های,اجتماعی,باید,در,دستور,کار,مجلس,باشد Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ رسول خضری عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم سردشت، در برنامه بهارستان رادیو گفت و گو در خصوص نقاط ضعف و قوت بودجه 97، گفت: بر اساس ادعای رییس جمهور رویکرد بودجه امسال اشتغال فراگیر، فقرزدایی و عدالت بود که این قالب بندی خوب است اما تنها 10 درصد ماهیت بودجه در راستای برنامه ششم توسعه است.

وی افزود: دولت درصدد آن است که از طریق افزایش قیمت حامل های انرژی مانند بنزین و گازوئیل اشتغالزایی ایجاد کند که امیدواریم مجلس مانع این اتفاق بشود به دلیل اینکه در ازای ایجاد سالانه 750 تا 950 هزار شغل که ادعای دولت است، گرانی و تورم به 80 میلیون ایرانی تحمیل می شود.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: این شیوه اشتغالزایی صحیح نیست و برای حصول این امر باید قطعا از آموزش های فنی و حرفه ای، آموزش های عالی، کارآفرینی، تبدیل علم به ثروت و روش های دانش بنیان بهره بگیریم نه روش های پوپولیستی که بر معشیت و اقلام مصرفی قشر آسیب پذیر تاثیر منفی می گذارد.

خضری در ادامه گفت: بحث عوارض خروج از کشور شاید برای ثروتمندان چندان اهمیتی نداشته باشد، اما افرادی که برای کارگری به خارج از کشور می روند که در حوزه انتخابیه بنده بالای چندین هزار نفر برای کارگری به کشور عراق می روند و چند برابر شدن عوارض ضررهای زیادی را به این افراد وارد می کند.

نماینده مردم سردشت با اشاره به حذف تقریبا 30 میلیون یارانه بگیر تصریح کرد: این امر بر اساس قانون اساسی درست نیست زیرا یارانه حق طبیعی همه افراد است در این بین ممکن است افرادی به صورت خودجوش انصراف بدهند. در حال حاضر افرادی هستند که با درآمدهای بسیار بالا یارانه دریافت می کنند و یارانه افراد تحت حمایت بهزیستی و اقشاری از این قبیل قطع شده است.

وی اظهار کرد: یکی دیگر از انتقادات و بحث بسیار جدی مربوط به برداشت از صندوق توسعه ملی می شود که بنده در دو محور اولیه که در خصوص بحث آبیاری، زهکشی و کانال کشی زمین های کشاورزی به ویژه آب های مرزی کاملا موافق هستم، زیرا برداشت از این صندوق باید در راستای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی باشد.

خضری افزود: با اشاره به اینکه انحراف بودجه در کشور ما در حدود 70 تا 80درصد است، گفت: متاسفانه در هیچ کجای دنیا چنین اتفاقی رخ نمی دهد که تنها 18 درصد از منابع تخصیص پیدا می کند و82 درصد از این منابع تنها روی کاغذ باقی می ماند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بر اساس ادعای دولت بودجه امسال مبتنی بر عملکرد است به این معنا که باید هم اثربخشی و هم کارآیی بیشتری داشته باشد و دستگاهی که عملکرد بهتری داشت بودجه بیشتری کسب می کند اما این امر در مناطق محروم که پیمانکاران و مدیران ضعیفی دارد اثربخشی نخواهد داشت.

نماینده مردم سردشت تاکید کرد: در راستای بحث بودجه 97 مجلس باید دقت بیشتری داشته باشد و به طور جدی ورود پیدا کند زیرا اگر این امر رخ ندهد قطعا بحث اشتغالزایی فراگیر، فقرزادیی و عدالت راه به جایی نخواهد برد.

خضری افزود: ما باید ابرچالش ها را ببینیم که یکی از آنها بیکاری و معیشت مردم است. در بودجه 97افزایش مالیات درنظر گرفته شده که این امر بسیار نگران کننده است وهمچنین افزایش قیمت حامل های انرژی نیز کار بسیار خطرناکی است و ما به شدت با این امر مخالف هستیم.

وی در خصوص اینکه در بودجه 97 تا چه اندازه به موضوعات اجتماعی توجه شده است،گفت: مقام معظم رهبری در اولین دیدار با نمایندگان مجلس دهم بر آسیب های اجتماعی تاکید زیادی فرمودند که در حال حاضر این امر نه تنها در دستور کار مجلس نیست بلکه در بودجه هم مورد توجه قرار نگرفته است و مجلس باید رسیدگی به این امر را در راستای برنامه ششم در دستورکار قرار دهد./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000