هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
قاضی زاده هاشمی در صحن علنی:

هیچ مامای مردی از سال 1318 در کشور تربیت نشده است/ اگر مدارکی وجود دارد برای بررسی ارائه شود

سرویس صحن
وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشکی گفت: از سال 1318 تاکنون هیچ مامای مردی در کشور تربیت نشده و حتی پرستار زن در بخش زایمان وجود ندارد بلکه همگی مامای زن هستند.
یکشنبه 24 دی 1396 ساعت 11:35
هیچ مامای مردی از سال 1318 در کشور تربیت نشده است/ اگر مدارکی وجود دارد برای بررسی ارائه شود وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشکی گفت: از سال 1318 تاکنون هیچ مامای مردی در کشور تربیت نشده و حتی پرستار زن در بخش زایمان وجود ندارد بلکه همگی مامای زن هستند. http://cdn.icana.ir/d/019/44162.jpg هیچ,مامای,مردی,از,سال,1318,در,کشور,تربیت,نشده,است/,اگر,مدارکی,وجود,دارد,برای,بررسی,ارائه,شود Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، حسن قاضی زاده هاشمی در نشست علنی امروز (یکشنبه، 24 دی ماه) مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال نصرالله پژمانفر گفت: از سال 1377 قانونی تحت عنوان انطباق امور اداری و فنی موسسات پزشکی با موازین شرع در مجلس شورای اسلامی تصویب شد که آیین‌نامه اجرای آن در سال 1380 به تصویب دولت می‌رسد و براساس این قانون مراکز بهداشتی و درمانی دولتی و خصوصی موظف به رعایت نکاتی در حفظ حرمت مراجعین و رعایت حدود شرعی هستند.

وزیر بهداشت با بیان اینکه شورایی در این قانون به ریاست وزیربهداشت پیش‌بینی شده است که نماینده مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها دو نفر از مجلس و تعدادی از معاونین در این شورا حضور دارند ،افزود: این شورا موظف به برنامه ریزی و موظف بر اجرای این قانون است و تمام افراد در طول خدمت خود از زمانی که این قانون تصویب شده تلاش‌های زیادی انجام داده‌اند و با تعصب کامل و اعتقاد این قانون را اجرایی کرده‌اند؛به گونه‌ای که ما امروز نزدیک به 7هزار پزشک متخصص زنان داریم و دراین رشته هیچ مردی درکشور آموزش داده نمی‌شود.

وی ادامه داد: در بسیاری از رشته‌ها بانوان به رشته تخصص و فوق تخصص دست پیدا کرده‌اند و ماما در سراسر کشور بیش از تعداد مورد نیاز تربیت شده‌اند اما تفکیک جنسیتی برای معاینه و درمان در سایر رشته‌ها و همچنین جراحی وجود ندارد و اجبار از قانون حذف شده است.

قاضی‌زاده هاشمی با بیان اینکه بیمار آزاد است که به پزشکی که خودش تشخیص می‌دهد اعم از مرد و زن مراجعه کند،یادآور شد: در برخی رشته‌ها همانند رادیولوژی و سونوگرافی که مورد نظر برخی نمایندگان است؛همچنان مشکل کمبود وجود دارد که در این دوره ما توانسته‌ایم ظرفیت را به دو برابر افزایش دهیم و در سال‌های آینده قابل جبران است.

وی افزود: در سال 93 احیای شورای انطباق را در دستور کار قرار دادیم و دستور العمل کمیته انطباق دانشگاهی و بیمارستانی تدوین شده است و شورای معین برای شورای عالی انطباق تعیین شده است که تا به حال 8 جلسه و صدها جلسه در محیط برگزار شده و مصوبات اجرا شده است.

قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه در حال حاضر در هیچ بیمارستانی در بخش زایمان نه تنها مرد حضور ندارد بلکه حتی پرستار زن وجود ندارد، ادامه داد: در بخش زایمان ماما مستقر است و از سال 1318 هیچ مامای مردی در کشور تربیت نشده است و اگر تخلفی وجود دارد ارائه شود تا به آن رسیدگی شود.

وی با بیان اینکه دو میلیون و 500 هزار مترمربع بیمارستان در جهت تکریم مردم بازسازی و نوسازی شده است، اظهار داشت: بالغ بر 40 هزار تخت بیمارستانی در کشور ایجاد شده است که بر این اساس ما فقط حرمت را در بحث محرم و نامحرم نمی‌دانیم بلکه هر ایرانی باید حرمت داشته باشد و حقوق آن رعایت شود لذا اتاق‌های 15 نفره  و 12 نفره را به اتاق‌های 6 نفره و یا 8 نفره  و یا 4 نفره و یا 2 نفره تبدیل کرده‌ایم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه در مناطق محروم حدود دو هزار ماما در طول 4 سال گذشته استخدام شده است، افزود: تا آنجا که توانسته‌ایم کرامت انسانی را رعایت کرده‌ایم لذا نمایندگان می‌توانند در شرایطی که 70 هزار تخت بیمارستانی کم داریم و برخی بیماران تخت ندارند و مجبور هستند در راهرو بستری شوند در قانون بودجه به نحوی تصمیم‌گیری کنند که تعداد تخت‌های بیمارستانی افزایش یابد و همچنین تعداد بیمارستان مخصوص بانوان افزایش یابد.

وی با اشاره به اینکه اکنون 35 بیمارستان وجود دارد که مخصوص بانوان است، ادامه داد: هزینه یک میلیون و 930 هزار زایمان طبیعی توسط دولت پرداخت شد و 117 هزار زایمان بدون درد انجام شد و بالغ بر یک میلیون نفر بانوان در مراکز بهداشتی آموزش داده شدند، در عین حال تأسیس بیمارستان‌های ویژه بانوان تشویق شده است.

قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه در آینده نزدیک در کرج یک بیمارستان 250 تختخوابی به بهره‌برداری می رسد، تصریح کرد: از زمانی که دولت یازدهم آغاز به کار کرد 0.6 تخت به ازای هر هزار نفر بود که اکنون 1.7 تخت به ازای هزار نفر است لذا باید از زحماتی که در طول این مدت روسای دانشگاه‌ها کشیده‌اند، تشکر کرد و تعصب این روسای دانشگاه‌ها اگر از مسئولان بیشتر نباشد کمتر نیست و تمام آنها حزب‌اللهی‌هایی هستند که با ایثار مسئولیت قبول کرده‌اند.

وی با اشاره به مشکلات جامعه پرستاری، مامایی، پزشکی و دارو افزود: آیین‌نامه‌ای برای لباس پرسنل نوشته شده است که در حال اجرا است و بر نحوه اجرای آن نظارت می شود و در عین حال برای اعتباربخشی سنجه‌هایی گذاشته شده است که افراد نمی‌توانند با این اعتباربخشی در صورت عدم رعایت موازین شرعی رتبه‌های عالی را کسب کنند و بیمارستانی که از درجه عالی به درجه 2 یا3 سقوط می‌کند از حیزانتفاع ساقط می‌شود،بنابراین این اقدام جدیدی است که انجام شده است.

حقوق انجام فرایض دینی برای همه محترم شمرده می‌شود

قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه حقوق انجام فرایض دینی برای همه محترم شمرده می‌شود، ادامه داد: بالغ بر 50 هزار نفر آموزش احکام دیده‌اند و دانشکده طب و دین تأسیس شده است که بخشی از اقدامات وزارت بهداشت است،اما بخشی از ایراداتی که وجود دارد به دلیل وجود فرهنگ است که به صورت ظروف مرتبطه به یکدیگر مرتبط هستند و نمی‌توان بخش فرهنگی را جزیره‌ای مدیریت کرد.

پرستاران جزو شریف‌ترین و متعصب‌ترین افراد جامعه هستند

وی اظهار داشت: پرستاران جزو شریف‌ترین و متعصب‌ترین افراد جامعه هستند که باید حضور آنها را در جنگ، زلزله و شرایط سخت دید.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه در صورتی که امکانات در اختیار وزارت بهداشت قرار گیرد،می‌تواند تعداد پرسنل زن در بیمارستان‌ها را افزایش دهد، افزود: ما اکنون می‌توانیم نسبت به این موضوع که چرا پرستاری مردها را در بیمارستان‌ها خانم‌ها انجام می‌دهند،معترض باشیم چرا که در طول این مدت به قشر زحمتکش پرستار آن گونه که در شأن آنها بوده توجه نشده است.

کدام کارگر زن توانایی جابه‌جایی یک زن 130 کیلویی را دارد؟

وی ادامه داد: آقایان از کار پرستاری استقبال زیاد نمی‌کنند به همین دلیل کار بیماران مرد را پرستار زن انجام می‌دهد،همچنین برای جابه‌جایی یک زن 130 کیلویی کدام کارگر زن توانایی انجام این کار را دارد،بنابراین مشکلات اینچنینی وجود دارد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به برخی مشکلات وزارتخانه متبوعش افزود: مسئله بدهی‌های بیمه‌ها، کمبود سرانه تخت، کمبود 120 هزار پرسنل از جمله مشکلات این وزارتخانه است که امیدوارم مجلس برای رفع این مشکلات کمک کند؛چرا که همه نمایندگان می‌دانند زمانی که پزشکان در کار اجرایی قرار می گیرند تا چه میزان متضرر می شوند و از آقای پژمانفر انتظار می رفت که سوال کند که بیماران صعب‌العلاج که برای پرداخت 10 درصد فرانشیز خود توانایی مالی ندارند چه کارهایی انجام شده است./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر