هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
کمالوندی:

هرگز اجازه دسترسی به سایت های نظامی را نمی دهیم/ برجام قابل بازنگری و مسائل دفاعی قابل مذاکره نیست

سرویس دیگر رسانه‌ها
سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: جواب ترامپ مشخص است و لزومی ندارد چهار ماه صبر کنیم، محدودیت‌های برنامه هسته‌ای نیز باید در نتیجه برجام از بین برود.
یکشنبه 24 دی 1396 ساعت 18:18
هرگز اجازه دسترسی به سایت های نظامی را نمی دهیم/ برجام قابل بازنگری و مسائل دفاعی قابل مذاکره نیست سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: جواب ترامپ مشخص است و لزومی ندارد چهار ماه صبر کنیم، محدودیت‌های برنامه هسته‌ای نیز باید در نتیجه برجام از بین برود. http://cdn.icana.ir/d/019/73964.jpg هرگز,اجازه,دسترسی,به,سایت,های,نظامی,را,نمی,دهیم/,برجام,قابل,بازنگری,و,مسائل,دفاعی,قابل,مذاکره,نیست Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ بهروز کمالوندی با تحلیل اقدام اخیر رئیس جمهور امریکا در تعیین شروط چهارگانه برای ادامه برجام، اقدام ترامپ را به نحوی گروگان گرفتن برجام برای موضوعات دیگر مانند مسائل دفاعی دانست و افزود: نه فقط جمهوری اسلامی ایران که کشورهای دیگر هم اجازه مذاکره درباره برنامه دفاعی را نمی دهند.

وی، مسائل منطقه ای و موضوعات دیگر را نیز بی ارتباط با برجام و زیاده خواهی امریکایی ها همزمان با بدعهدی ها و خلف وعده هایشان خلاف تعهدات برجام دانست.

کمالوندی گفت: البته انسجام درونی برجام به عنوان سندی بین المللی و مصوبه شورای امنیت این اجازه را به رئیس جمهور امریکا نمی دهد که بخواهد تعهداتش را امضا نکند و امضا و تمدید تعلیقیه ها امتیازی نیست که به ما داده باشند بلکه وظیفه دولت امریکا در چارچوب تعهدات این کشور است.

وی اقدام اخیر دولت امریکا را مغایر با تعهدات این کشور در چارچوب پاراگراف های 26، 28 و 29 برجام دانست و افزود: طبق برجام گروه 1+5 به ویژه امریکا تعهدات و وظایف مشخصی در قبال کشورمان دارند و نباید هیچ منتی بر ما بگذارند یا هیچ شروطی را تعیین کنند برجام تمامیت و انسجامی دارد که باید اجرا شود.

کمالوندی اضافه کرد: از سوی دیگر آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش های پی در پی پایبندی جمهوری اسلامی ایران را به برجام اعلام کرد.

وی سیاست های امریکا را ناشی از سیاست های قدیمی و خصمانه این کشور علیه جمهوری اسلامی ایران دانست که می خواهد در داخل برجام همه حساب هایش را تسویه کند. برجام این ظرفیت را ندارد و همانطور که مسئولان کشورمان بارها اعلام کرده اند توافق هسته ای قابل مذاکره مجدد نیست و موضوعات دیگری غیر از مسائل هسته ای نیز در آن نیامده است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: آقای ترامپ در دوره تبلیغات انتخابات بدون توجه به تعهدات بین المللی امریکا و به علت تجربه کمش، وعده کرده بود که پس از رسیدن به قدرت، برجام را کنار می گذارد اما اکنون می بیند که نمی تواند تعهداتش را اجرا نکند.

کمالوندی افزود: بنابراین، علت تعیین شرط و مطالبی که مطرح می کند بیشتر در چارچوب این است که ضمن اجبار به اجرای تعهدات این کشور، برای تحمل طعم تلخ شکست، برجام را بدترین توافق قرن امریکا می داند و از یک سو تعهدات را اجرا می کند و از سویی دیگر مطالبی می گوید و اقداماتی می کند تا بتواند منافع کشورمان را از برجام به حداقل برساند.

وی همچنین تحریم 14 شخصیت حقیقی و حقوقی کشورمان از جانب امریکا را متناقض با تعهدات امریکا و مغایر با پاراگراف های 26، 28 و 29 برجام دانست و تاکید کرد: نباید هیچ اقدام، سیاست یا اعلامی ازجانب امریکا صورت بگیرد که بتواند منافع ایران از برجام را تحت تأثیر قرار دهد.

کمالوندی گفت: به همین علت وزارت امور خارجه در بیانیه اش تاکید کرد به این اقدامات امریکا پاسخ خواهد داد و یکی از اقدامات جمهوری اسلامی ایران رجوع به کمیسیون مشترک برجام برای شکایت از این نوع سیاست های متعارض و مخالف برجام امریکا خواهد بود که طبق ساز و کار پیش بینی شده در توافق هسته ای در پاراگراف 36 تعیین شده است.

معاون سازمان انرژی اتمی هشدار داد: اگر جمهوری اسلامی ایران تشخیص دهد که این نقض تعهدات مبنایی دارد که کاملاً مخالف با برجام است این حق برای جمهوری اسلامی ایران محفوظ است که بتواند در تعهداتش اعم از تعهدات جزئی یا کلی تجدید نظر کند.

وی گفت: با توجه به تردید رئیس جمهور امریکا برای امضا کردن یا نکردن تمدید تعلیق تحریم ها، آقای صالحی در گفتگوی تلفنی با آقای آمانو هشدار داد: اگر قرار باشد امریکا تعهداتش را اجرا نکند، عملاً جایی برای همکاری با آژانس، فراتر از تعهدات پادمانی برای کشورمان باقی نمی ماند که این هشدار قوی تأثیر داشت تا علاوه بر فشار اروپایی ها بر امریکا، آقای ترامپ به امضا کردن تمدید تعلیق ها تن داد.

کمالوندی پیش بینی کرد: البته این سیاست امریکایی ها نمی تواند برای زمان زیادی ادامه یابد و به هر حال این کشور یا باید تعهداتش را انجام دهد یا صراحتاً اعلام کند که این قرارداد را قبول ندارد و هزینه هایش را بپذیرد که هزینه سنگینی است و بیش از وضع کنونی به انزوا کشیده می شود چنانکه اکنون نیز در انزوای سیاسی خیلی زیادی قرار دارد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به اقدامات و اظهارات نسنجیده ترامپ به ویژه اظهارات نژادپرستانه او درباره مهاجران افزود: اینها سبب شده است که حتی مقامات کشورهایی مانند نروژ در سطوح رسمی و غیررسمی از سیاست های دولت امریکا که سبب تنفر سیاسی می شود اعلام بیزاری کردند.

وی گفت: به هر حال امریکا در وضع بغرنجی گیر کرده است، در عین حال تلاش می کند که هزینه های این فشارهای سیاسی را به گردن ایران بیندازد به همین علت تصمیماتی درباره تحریم ها گرفت و علاوه بر شماری از شهروندان کشورمان، برخی شرکت های ایرانی و چینی را نیز در بر می گیرد که این اقدامات به نحوی تلاش برای خنثی کردن تصمیمی است که درخصوص امضا کردن تعلیقیه ها گرفت.

کمالوندی همچنین اقدام امریکا در قرار دادن نام رئیس قوه قضاییه در فهرست تحریم ها را اقدامی نابخردانه و بدون هیچ توجیه حقوقی، سیاسی و حتی عقلی دانست و تاکید کرد: همانطور که جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده است اقدامات لازم را برای پاسخ به این کار امریکایی ها انجام خواهد داد و این اقدامات را بی پاسخ نخواهد گذاشت.

هرگز اجازه دسترسی به سایت‌های نظامی را نمی‌دهیم

معاون امور بین الملل و سخنگوی سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: در جمهوری اسلامی ایران هیچ شخصیتی اجازه دسترسی آژانس به سایت‌های نظامی را نمی‌دهد و اساساً چنین موضوعی در پادمان، پروتکل الحاقی و برجام وجود ندارد.

بهروز کمالوندی با رد شروط چهارگانه رئیس جمهور امریکا درخصوص ادامه برجام گفت: مواردی که در گذشته درخصوص بازرسی از سایت های نظامی مانند پارچین داشتیم بررسی کردند که پرونده آن نیز بسته شد و اکنون هیچ موضوعی که از جانب آژانس مطرح شده باشد که بخواهند به سایتی نظامی دسترسی داشته باشند نداریم.

وی افزود: اینکه رئیس جمهور امریکا مطالبی را در این خصوص بی اساس مطرح می کند شاید به این علت است که می داند ما نیز مانند دیگر کشورها به این موضوع حساسیت داریم و انتظار دارد که بلافاصله بگوییم که با آن مخالف نیستیم که البته، قطعاً موافق نیستیم و او بخواهد از این سوءاستفاده کند و بگوید که ایران حاضر نیست در هر شرایطی دسترسی بدهد.

کمالوندی گفت: دسترسی آدابی دارد، اینطور نیست که برای دسترسی یا برای کنجکاوی باشد بلکه تابع آدابی است که در پروتکل تعریف و مشخص است و اصلاً دسترسی به جایی که اعلام نشده باشد اصلاً موضوع پروتکل نیست و مواردی را هم که اعلام می کنند باید مواردی باشد که در آن فعالیت هسته ای صورت می گیرد.

وی افزود: ما به هیچ عنوان در هیچ سایت نظامی فعالیت هسته ای نداریم و کشوری نیستیم که در پی بمب و سلاح هسته ای باشیم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: بنابراین، امریکایی ها در دیدگاه خودشان چنین تعریف کردند که ایران در پی بمب هسته ای است و بنابراین چون این کار را در سایت های نظامی انجام می دهد پس نتیجه می گیرند که باید دسترسی به این سایت ها هم باشد.

کمالوندی افزود: یگانه موردی که در سال های گذشته در این خصوص مطرح شد موضوع پی ام دی بود که سر و صدای بیهوده زیادی هم در این باره به پا کردند که در این چارچوب مسأله پارچین مطرح شد که پس از بازدید و نمونه گیری مشخص شد که سر و صداهایشان در این خصوص بیهوده بوده است و این پرونده برای همیشه بسته شد.

وی بار دیگر تاکید کرد: بنابراین موضوعی با عنوان دسترسی به سایت نظامی نه در برنامه ها و نه در ادبیات آژانس وجود ندارد و اگر ترامپ فکر می کند که قرار است ایران یا هر کشور دیگری درِ سایت هایش به ویژه سایت های نظامی را همینطور برای دسترسی آژانس یا هر نهاد دیگری باز بگذارد تا آنها بخواهند سوءاستفاده کنند و در پی مسائل جاسوسی باشند، جمهوری اسلامی ایران چنین قراری ندارد و هیچ کس چنین اجازه ای نخواهد داد.

کمالوندی گفت: تعهدات برجامی ما براساس پروتکل و پادمان، رفع سوالات آژانس و دسترسی تکمیلی طبق آنچه در پروتکل آمده در حال اجراست که در چندین گزارش آژانس نیز به آن اشاره شده و این نهاد بین المللی نیز کاملاً راضی است و اکنون هیچ موضوعی درخصوص دسترسی ها روی میز آژانس نیست.

وی افزود: معمولاً اگر چنین موضوعاتی باشد حتماً باید گزارشی ارائه و مطلبی گفته شود اینکه بدون سوال از جانب آژانس و بدون اینکه اصلاً اطلاعاتی در این باره وجود داشته باشد امریکا بخواهد اعلام کند که به سایت های نظامی دسترسی ایجاد شود بهانه گیری است تا بتوانند یک «نه» از ایران بگیرند که البته ایران قطعاً این «نه» را خواهد گفت و این اتفاق نخواهد افتاد اما ترامپ نباید از این موضوع چنین تفسیر کند که ایران همکاری لازم را با آژانس ندارد.

معاون سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: ما همکاری کافی را با آژانس خواهیم داشت همکاری هایی که تعریف شده و در چارچوب پادمان، پروتکل و برجام صریح و مشخص است و آژانس نیز رضایتش را اعلام کرده است.

کمالوندی بار دیگر اظهار داشت: آژانس هیچ پرسشی در این باره روی میز ندارد که بخواهد نگرانی داشته باشد و آقای ترامپ نیز بخواهد از نگرانی آژانس نگران باشد.

محدودیت های هسته ای، موقت و غیرقابل بازنگری است

معاون امور بین الملل و سخنگوی سازمان انرژی اتمی، محدودیت ها در برنامه صلح آمیز هسته ای کشورمان را بر اساس برجام، موقت و این موضوع را غیرقابل بازنگری دانست.

بهروز کمالوندی تاکید کرد: برجام از نظر حقوقی، سندی بین المللی است که نوع و مدت محدودیت ها در برنامه هسته ای کشورمان، اعم از اندازه، میزان، سطح و درصد غنی سازی، تعداد سانتریفیوژها و دیگر فعالیت ها در آن مشخص است و قرار نیست دوباره بازنگری یا مذاکره ای درباره آن انجام شود.

وی افزود: نه فقط ایران، بلکه هیچ کشوری به ویژه کشورهای اروپایی با بازشدن پرونده این مذاکرات تمام شده، موافق نیستند و هرگز چنین کاری درست نیست و امریکایی ها نیز خوب می دانند که نه فقط ایران که هیچ کشور دیگری اجازه چنین کاری را نخواهد داد و اینها بیشتر بهانه است.

کمالوندی گفت: اینها چون تازه وارد حکمرانی شده اند شاید زمانی را لازم داشته باشند که به گذشته نگاه کنند و سلفشان را ببینند که آنان نیز در پی مطالباتی بالاتر از این چیزی بودند که در برجام به آن رسیدند، یعنی حذف غنی سازی ایران، اما سال های زیادی طول کشید تا به این جمع بندی رسیدند که این مطالبه، آرزوست و عملیاتی نیست و به همین دلیل به برجام تن دادند.

وی تصریح کرد: اگر آقای ترامپ می گوید که برجام بدترین توافق قرن امریکاست به هر حال باید تلخی آن را قورت بدهد و چاره دیگری ندارد؛ جمهوری اسلامی ایران واقعیاتش را به هر قدرتی به ویژه امریکا تحمیل می کند که البته این واقعیات در چارچوب قوانین بین المللی است و باید به آن احترام گذاشت.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی افزود: این موضوعی است که امریکا باید براساس تجربه ای که از دوره های گذشته کسب شده است دوباره مرور کنند. در عمل نیز هیچ کشوری با امریکایی ها همراهی نکرده است حتی کشورهای بسیار نزدیک و متحدشان مگر در حد عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی که با آنان هم‌صدا شدند چون متحدانشان هم می دانند که آرزوی امریکایی ها دست یافتنی نیست.

کمالوندی به مقامات امریکا توصیه کرد: شایسته است که خود را با شرایط وفق دهند زیرا هر روز که می گذرد در این قضیه منزوی تر می شوند، شاید اگر آقای ترامپ این موضوع را یک سال پیش مطالبه می کرد تا حدی کار برایش آسان تر بود زیرا تجربه عملکرد رئیس جمهور امریکا در عرصه بین الملل، کار را در این عرصه برای او سخت کرده است.

وی تصریح کرد: در عرصه بین الملل متوجه شده اند که خواسته های آقای ترامپ در موارد مختلف اعم از معاهده آب و هوایی پاریس، خروج از یونسکو، منع ورود مسلمانان و مهاجران و مسائل مشابه دیگر، تصمیمات عاقلانه ای نبوده است و به این علت وی با فشارهای زیادی نه فقط در عرصه بین الملل حتی در داخل آمریکا مواجه است.

کمالوندی افزود: در درون امریکا تعداد زیادی از نخبگان هستند که هر روز با انتشار مقالاتی به این نوع سیاست های رئیس جمهورشان اعتراض می کنند که البته سیاست هایی نخ نما است و عملاً آنان را به اهدافشان نمی رساند.

وی گفت: آنان فقط سر و صدا به راه می اندازند و شاید فکر می کنند بتوانند بر تعامل اقتصادی برخی شرکت ها و کشورها با ایران، تردید و تأثیر ایجاد کنند در حالی که این تعاملات نیز به طور مستمر به سمت بهبود می رود.

کمالوندی ایجاد خط اعتباری اتریش، کره جنوبی و ایتالیا در کشورمان در یک سال گذشته ، برقراری ارتباط با بسیاری از بانک ها و همکاری های بسیار خوب در عرصه هسته ای با اتحادیه اروپا را نمونه هایی از گسترش تعامل با کشورها در دوره پسابرجام برشمرد.

وی ادامه داد: اینها نشان می دهد که حرکت این موضوع در عرصه جهانی به نحوی است که نمی توانند آن را متوقف کنند و هر قدر امریکایی ها پیش می روند شتاب این حرکت بیشتر می شود و کار برای آنان سخت تر می شود.

کمالوندی افزود: آنان در وضعی قرار دارند که بیش از آنکه برای ما مشکل ایجاد کنند برای خودشان ایجاد مشکل کردند، ما تجربه خوبی داریم و می دانیم چطور با مسائل برخورد کنیم و برای شرایط مختلف تدبیر داریم.

معاون سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران اگر لازم باشد می تواند ظرفیت غنی سازی کنونی را در سطوح، وسعت، درصد و اندازه های مختلف به چندین برابر افزایش دهد.

وی افزود: امریکایی ها با کشوری مواجهند که توانایی هایی بسیار بالا دارد و از نظر سیاسی نیز سخنش در دنیا معقول و البته غیر قابل فشار وارد کردن است.

کمالوندی گفت: زمان می برد تا بفهمند که شرایطشان در عرصه بین الملل مساعد نیست و هر قدر جلو می رویم می بینیم که حتی در داخل هیئت حاکمه امریکا اختلاف میان خودشان بیشتر می شود زیرا تعداد بیشتری متوجه می شوند که سیاست های آقای ترامپ راه به جایی نمی برد و ما در نهایت نتیجه لازم را خواهیم گرفت.

وی همچنین درباره تصمیمات سازمان انرژی اتمی در مقابله با اقدامات امریکا اظهار داشت: درخصوص هر دو حالت احتمالی یعنی خروج بی هزینه از برجام یا یافتن راه و روزنی برای مذاکره مجدد در برجام پاسخ ها مشخص است، نه در دوره چهار ماهه و نه حتی در دوره چهل ماهه هر قدر که برجام طول بکشد تا پایانش مشخص است که چارچوب توافق هسته ای همین است که اکنون وجود دارد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: این موضوعی است که مقامات کشورمان بارها اعلام کرده اند و دیگر کشورها نیز آن را معقول می دانند و الا هیچ معاهده ای در دنیا نمی ماند که بتوان روی آن حساب کرد و آن را دارای اعتبار دانست و اینگونه پس از توافق، هر یک از اعضا می توانند خواستار بازنگری در آن شوند.

کمالوندی گفت: حمایت دیگر کشورها از برجام نه فقط برای برجام بلکه بابت دفاع از حقوق بین الملل است زیرا هرگز به نفع هیچ کشوری نیست که بخواهد این طور بحث هایی را مطرح کند و ما اطمینان داریم که کشورهای دنیا در این مسئله همراه ما خواهند بود.

وی افزود: البته امریکایی ها در دو سال گذشته همواره با اقداماتشان در پی کاستن از منافع ما از برجام بوده اند اما به تدریج کشورها و شرکت ها علاوه بر شنیدن این حرف ها با مواضع کشورشان نیز مواجه می شوند که این حرف ها را فاقد مبانی حقوقی می دانند بنابر این ممکن است در ابتدا مردد شوند اما وقتی جلو می روند می بینند شرایط تفاوت کرده است و اگر تعامل نکنند از شرکت های دیگر عقب می افتند.

کمالوندی اضافه کرد: آنان وقتی توانایی های ایران را می بینند و با اقدام کشورهای دیگر برای ایجاد خطوط اعتباری در ایران مواجه می شوند، وضعیت را تغییر یافته می یابند مانند اتحادیه اروپا که با ایجاد ساز و کار لازم، بدون فشار پذیری از امریکا ارتباطات خوب اقتصادی با ایران برقرار می کند.

معاون سازمان انرژی اتمی ادامه داد: بنابر این امریکایی ها در این زمینه هم شکست خواهند خورد زیرا فضاسازی ها در کوتاه مدت ممکن است بتواند اثرگذار باشد اما در بلندمدت ممکن نیست.

وی گفت: در موضوع بازنگری در برجام نیز علاوه بر سد محکم جمهوری اسلامی ایران با بقیه کشورها نیز مواجه اند بنابر این درنهایت می ماند شرایطی که بخواهند با هزینه خودشان از برجام خارج شوند که در این خصوص نیز بارها گفته ایم پیش بینی های لازم را کرده ایم و از نظر فنی هیچ مشکلی نداریم و می توانیم ظرفیت هایمان را در عرصه های مختلف اعم از نیروی انسانی، امکانات و تجهیزات چند برابر افزایش دهیم.

کمالوندی بار دیگر هشدار داد: ما محدودیت هایمان را در عرصه هایی مانند میزان و درصد غنی سازی، تعداد سانتریفیوژها و مانند آن داوطلبانه پذیرفته ایم اما اگر قرار باشد تعهدی نداشته باشیم به سرعت اینها را افزایش می دهیم و آنان اعم از امریکایی ها و اروپایی ها خوب می دانند که ایران از این منظر توانایی های لازم را دارد.

وی تصریح کرد: آرزوهای امریکایی ها قابل تحقق نیست و آنان باید خود را با شرایط وفق دهند چنانکه دولت قبل این کشور در دو سه سال آخر به این جمع بندی رسید که حذف صنعت هسته ای ایران ممکن نیست و بالاِجبار، پای میز مذاکره آمدند، مذاکراتی که برای دو طرف داد و ستد داشت.

کمالوندی گفت: ایران در این مذاکرات محدودیت هایی را از نظر زمان، مقدار، میزان و درصد غنی سازی پذیرفت تا بیش از پیش اثبات کند که در پی اهداف صلح آمیز است و به اندازه کافی حقانیتش را به دنیا اثبات کرد.

وی افزود: با این حال اگر گروه کمی در هیئت حاکمه امریکا نمی خواهند این موضوع را بپذیرند، مسئله آنان است که البته بیشتر، خودشان را آزار خواهد داد تا ما را.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به انزوای سیاسی امریکا در موضوع برجام و اجبار ترامپ در امضا کردن تمدید تعلیق تحریم ها اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران همان طور که در 38 سال گذشته هرچه اراده کرده به آن رسیده است، همین راه را ادامه می دهد چون اراده ما مبتنی بر حقوق مشروع و بین المللی و خواسته های آنان نامعقول است.

کمالوندی گفت: چرا جمهوری اسلامی ایران باید از حق صریح قانونی خود در غنی سازی صرف نظر کند؟ براساس کدام کنوانسیون بین المللی؟ بر اساس کدام محدودیتی که برای کشورهای دیگر که ما هم یکی از آنان باشیم؟ پس این خواسته های امریکا زیاده خواهی است که در مقابل کشور قدرتمندی مانند ایران ثمر نخواهد داد چنانکه در گذشته نیز اثبات شده است.

وی تصریح کرد: آقای ترامپ نیز از روسای جمهوری خواهد بود که متوجه خواهد شد خیلی خواسته ها داشته که نتوانسته است هیچ یک را بر جمهوری اسلامی ایران تحمیل کند.

کمالوندی همچنین درباره پیش بینی اش از آینده برجام و رفتار ترامپ گفت: اگر عاقلانه بخواهد تصمیم بگیرد اصلاً نباید شروط را تعیین و تمدید تعلیق ها را امضا می کرد و سخنانی که گفته نشانه ضعف است که البته می خواسته آن را پشت شروطش مخفی کند و اینگونه اظهارات در شأن کشوری نیست که تصور می کند ابرقدرت است.

وی تاکید کرد: با این حال از اکنون مشخص است که جمهوری اسلامی ایران این شروط را نمی پذیرد و کشورهای اروپایی نیز نمی توانند با امریکا همراهی کنند البته ممکن است تحت فشار واشنگتن باشند اما به علل مرتبط با حقوق بین الملل نمی توانند بر ایران فشار بیاورند.

کمالوندی افزود: پس پاسخ از اکنون معلوم است و اصلاً لزومی ندارد برای چهار ماه آینده صبر کنند، برجام قابل بازنگری و مسائل دفاعی قابل مذاکره نیست محدودیت های برنامه هسته ای ما نیز طبق برجام باید از بین برود.

وی گفت: اینها این واقعیات را کشورهای اروپایی و متحدان امریکا نیز می دانند و با این سیاستی که آقای ترامپ در پیش گرفته است خودش را در شرایط سخت تری قرار می دهد زیرا کاملاً مشخص است که شروط او قابل اجرا نیست بنابراین در آینده در معرض تصمیم سخت تری قرار می گیرد و در نهایت مجبور است یا به شکست اذعان کند یا تعلیق تحریم ها را بی سر و صدا بپذیرد.

معاون سازمان انرژی اتمی افزود: رئیس جمهور امریکا سعی می کند شرکت ها و کشورهای اروپایی را متقاعد کند که با ایران در عرصه اقتصادی روابط کمتری داشته باشند چنانکه در مناسبت های مختلف مانند اجلاس جی 7 و جی 20 با التماس از سران کشورها می خواهد که با ایران ارتباط اقتصادی نداشته باشند و بسیاری سران اروپایی تلقی شان این است که چون خودش ارتباط ندارد می خواهد این کشورها نیز نداشته باشند.

کمالوندی اضافه کرد: اگر اکنون شرایطمان را با شش ماه پیش مقایسه کنیم، وضع بهتری داریم و قطعاً شش ماه آینده وضع بهتری خواهیم داشت. اقدام اخیر امریکا شکستی برای آنان بود و باید با پرهیز از فرافکنی تلخی آن را قورت بدهد.

وی گفت: بی احترامی آقای ترامپ به دنیا و حتی مسئولان گذشته خودشان برای توجیه اقدامات نادرستشان، مشی ناسنجیده و اقداماتی خلاف قواعد اخلاقی و بین المللی است که فقط منحصر به برجام نمی شود و واقعیات را برای دنیا مشخص و کار را برای ما راحت تر کرده است زیرا انزوای امریکا را افزایش می دهد که این از اهداف انقلاب اسلامی است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ کمالوندی افزود: یکی از اهداف انقلاب اثبات مستکبر بودن امریکا بوده و هست و اقدامات اخیر امریکا، کمک می کند به اینکه مواضع ما درخصوص استکبار جهانی به دیگر کشورهای جهان اثبات شود./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار