انتخابات ریاست جمهوری
1388/05/18 10:59:00
سرویس کمیسیون ها

نماینده سراب ‌برضرورت بررسی طرح شناسایی مصدومان شیمیایی تاکید کرد

**نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی ارائه و بررسی طرح شناسایی مصدومان شیمیایی در مناطق بمباران شده را امری بسیار ضروری و در جهت رفع شدن خلاء قانونی ارزیابی کرد.

"مجید نصیرپور" در گفتگو با خبرنگار خانه ملت اظهار داشت: باید اعتراف کرد در خصوص شناسایی مصدومان شیمیایی آسیب دیده‌ از جنگ تحمیلی عراق علیه ایران کم کاری و قصور صورت گرفته است.

وی خاطر نشان کرد:در حالی که بیست سال از پایان جنگ تحمیلی می‌گذرد و بسیاری از آسیب دیدگان بمباران شیمیایی مناطق مسکونی از جمله سردشت، زرده کرمانشاه و .. آسیب‌های جدی را متحمل شده‌اند. نبود قانون مدون و حمایتی یکی از خلاء‌های اساسی قانونی است که باید هر چه سریعتر اقدامات اساسی در خصوص آن به عمل می‌آمد.

نماینده سراب خاطر نشان کرد: لازم بود چه دولت‌های پیشین و چه مجالس قبلی نسبت به رفع شدن مشکلات آسیب دیدگان شیمیایی قوانینی حمایتی چه اجتماعی، چه بهداشتی درمانی و چه معیشتی را تصویب و به اجرا در می‌آورند.

نصیرپور درخصوص جانبازان و آسیب دیدگان شیمیایی جنگ تحمیلی گفت:‌باید به مصدومان شیمیایی همانند سایر جانبازان و افرادی که سلامت خود را در مسیر انقلاب و دفاع از کیان جمهوری اسلامی ایران ازدست داده‌اند از طرف سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها مسئول و متولی توجه خاصی مبذول می‌شد.

این نماینده مجلس افزود: بررسی‌های درمانی و پزشکی جانبازان شیمیایی حاکی از آن است که آسیب‌های ناشی از این سلاح‌های مرگ زا تا سال‌ها و حتی نسل‌های بعد باقی می‌ماند و موجب می‌شود تا این افراد همانند شمع آب شوند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در خصوص بهره‌برداری بین‌المللی از آسیب‌های شیمیایی گفت: دنیا و کنوانسیون‌های بین‌المللی حقوقی این موضوع را پذیرفته‌ که استفاده از بمب‌های شیمیایی یکی از تخلفات جدی در جهت نقص حقوق بشر است لذا بررسی حقوقی جانبازان شیمیایی و پرونده‌های مسکوت مانده و بررسی نشده افراد می‌تواند در جهت اثبات حقانیت جمهوری اسلامی ایران عمل کند.

نصیرپور یادآور شد: مدون کردن پرونده حقوقی افراد آسیب‌ دیده از بمباران شیمیایی می‌تواند گام موثری در جهت حقانیت جمهوری اسلامی در مجامع حقوقی بین‌المللی باشد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس تصریح کرد: این طرح علاوه بر کمیسیون اجتماعی مجلس باید در صحن‌علنی مجلس به تصویب رسد.

نصیرپور سپس با تبریک روز خبرنگار به اهالی قلم و مطبوعات اظهار امیدواری کرد که کمیسیون اجتماعی بتواند قدم کوچکی در جهت خدمت به این قشر مظلوم بردارد.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet