هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
شهریاری:‌

قضات از برخورد سلیقه ای با پزشکان متخلف اجتناب کنند/قانون مجازات اسلامی برای حفظ حقوق پزشکان اصلاح شود

سرویس اجتماعی
عضوکمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با تاکید براصلاح قانون مجازات اسلامی با هدف جلوگیری از ورود پزشکان به زندان، گفت:‌ قضات از برخورد سلیقه ای با پزشکان درمحاکم قضایی اجتناب کنند.
سه‌شنبه 17 بهمن 1396 ساعت 14:24
قضات از برخورد سلیقه ای با پزشکان متخلف اجتناب کنند/قانون مجازات اسلامی برای حفظ حقوق پزشکان اصلاح شود عضوکمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با تاکید براصلاح قانون مجازات اسلامی با هدف جلوگیری از ورود پزشکان به زندان، گفت:‌ قضات از برخورد سلیقه ای با پزشکان درمحاکم قضایی اجتناب کنند. http://cdn.icana.ir/d/019/57070.jpg قضات,از,برخورد,سلیقه,ای,با,پزشکان,متخلف,اجتناب,کنند/قانون,مجازات,اسلامی,برای,حفظ,حقوق,پزشکان,اصلاح,شود Icana

حسینعلی شهریاری در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اینکه قصور پزشکی در تمامی کشورهای دنیا وجود دارد، گفت:‌ یکی از علل وجود قصور پزشکی عدم نظارت وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی  است، اگر نظارت ها درست و به موقع انجام شود؛ به طورحتم قصور پزشکی کاهش پیدا می کند.

نماینده مردم زاهدان درمجلس شوراس اسلامی، با بیان اینکه معاونت درمان دانشگاه ها و مدیریت نظارت بر درمان در هر دانشگاهی باید عملکرد پزشکان را مورد بررسی قرار دهد، افزود:‌ این بخش ها باید نظارت بر واحدهای دولتی و خصوصی را انجام دهند، در شرایطی که قصور پزشکی رخ داد؛ سازمان نظام پزشکی و دادگستری می تواند مشکل پیش آمده را پیگیری کند.

وی با تاکید بر اینکه حکم های قابل قبولی از این دو مرجع برای مقابله با پزشکان متخلف صادر می شود، تصریح کرد:‌ اگر در دادگستری و نظام پزشکی موضوع بررسی شود، مشخص می شود که رای اکثر پرونده های قصور پزشکی به نفع شاکی و بیمار است؛ یعنی حقوق بیمار و شاکی در این گونه پرونده ها در اکثر شرایط  رعایت می شود.

شهریاری با تاکید بر اینکه استفاده از مجازات زندان برای پزشک نباید صورت گیرد، گفت:‌ در قصور رخ داده که قصد عمد وجود نداشته است، به عنوان مثال درتصادفات رانندگی پروانه کار و فعالیت راننده در تاکسی به عنوان ضمانت درمحاکم مورد استفاده قرار می گیرد؛ بنابراین در قصورات پزشکی هم باید همین رویه اجرایی شود، زیرا در صورت فوت فرد قتل عمد محسوب نمی شود، ضمن اینکه در همه کشورهای دنیا میزانی از عوارض در روند درمان فرد قابل قبول است.

این نماینده مردم درمجلس دهم، با اشاره به اینکه برخوردهای سخت و جدی با پزشکان امکان انجام اعمال جراحی با ریسک بالا را کاهش می دهد، افزود:‌ در این شرایط تنها مردم دچار آسیب می شوند، می توان از دیه نقدی در پرونده های قصور پزشکی استفاده شود، البته در راستای حل این مشکل قوانین مجازات های اسلامی را باید اصلاح کرد زیرا متاسفانه اصلاحات صورت گرفته در گذشته قابل قبول نبوده است؛ هرچند که دراین خصوص تغییراتی درقانون برنامه ششم داده شد که کافی نیست.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با بیان اینکه قاضی طبق قانون از اختیارلازم برای استفاده از مجازات های غیرحبس برای پزشکان برخوردار است، تصریح کرد: باید به سمتی حرکت کرد که درمجازات پزشکان سلیقه ای برخورد نشود، ضمن اینکه ارتباط بیمار و پزشک گسستنی نبوده و نباید طوری عمل کرد که خدشه ای در ارتباط بین بیمار و پزشک به وجود آید،  زیرا بیماران درانتها دچارمشکل می شوند./

پایان پیام

خبرنگار: حمیدرضا خدامی

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر