هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
فلاحت پیشه:

رئیس جمهور در مسائل اقتصادی پسابرجام تجدید نظر کند

سرویس دیگر رسانه‌ها
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: برخی کشور‌های اروپایی از جمله فرانسه و انگلیس درباره برجام یکسری امتیازات اقتصادی به دست آوردند، ولی در کمال تعجب مشاهده می‌کنیم که این کشور‌ها می‌خواهند در قالب پیش نویس قطعنامه جدید، موضوع ایران را زیر فصل ۷ منشور سازمان ملل مطرح کنند.
یکشنبه 6 اسفند 1396 ساعت 16:01
رئیس جمهور در مسائل اقتصادی پسابرجام تجدید نظر کند عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: برخی کشور‌های اروپایی از جمله فرانسه و انگلیس درباره برجام یکسری امتیازات اقتصادی به دست آوردند، ولی در کمال تعجب مشاهده می‌کنیم که این کشور‌ها می‌خواهند در قالب پیش نویس قطعنامه جدید، موضوع ایران را زیر فصل ۷ منشور سازمان ملل مطرح کنند. http://cdn.icana.ir/d/019/201606101956336658.jpg رئیس,جمهور,در,مسائل,اقتصادی,پسابرجام,تجدید,نظر,کند Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ حشمت‌الله فلاحت‌پیشه نماینده مردم اسلام‌آبادغرب در مجلس گفت: رئیس جمهور باید در مسائل اقتصادی پسابرجام تجدید نظر کند.

وی افزود: برخی از کشور‌ها از جمله فرانسه و انگلیس درباره برجام یکسری امتیازات اقتصادی به دست آوردند، ولی در کمال تعجب مشاده می‌کنیم که این کشور‌ها می‌خواهند در قالب پیش نویس قطعنامه جدید، موضوع ایران را زیر فصل ۷ منشور سازمان ملل مطرح کنند که فرانسه، انگلیس و آمریکا در رأس این موضوع قرار دارند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تأکید کرد: به واقع این عمل نشان دهنده شکست یک سیاست است؛ سیاستی که با دادن امتیازات اقتصادی و با هدف گرفتن بهره مندی سیاسی شکل گرفت لذا این سیاست، سیاست کهنه‌ای است و بار‌ها و بار‌ها این سیاست آزموده شده و با مشکل مواجه شده است و دیگر نباید امروز انجام می‌شد.

وی تاکید کرد: این موضوع حتی در قالب تذکر و با امضای برخی از نمایندگان مطرح است و این تذکر، تذکر جدی است که وزارت امور خارجه و رئیس جمهور مخاطب آن هستند.

این نماینده مجلس بیان داشت: ما معتقدیم قطعا رئیس جمهور و وزیر امورخارجه باید این موضوع را به صورت جدی مورد پیگیری قرار دهند که این پیش نویس تبدیل به قطعنامه نشود.

 فصل هفتم منشور سازمان ملل چه می‌گوید؟

عنوان فصل هفتم اقدام در مورد تهدید علیه صلح، نقض صلح و اعمال تجاوز است که دارای ماده‌های مختلفی است و بر اساس آن‌ها شورای امنیت وجود هرگونه تهدید علیه صلح، نقش صلح و با عمل تجاوزکارانه را احراز و توصیه‌هایی خواهد نمود یا تصمیماتی خواهد گرفت که برای حفظ یا اعاده صلح و امنیت بین المللی به چه اقداماتی بر طبق ماده ۴۱ و ۴۲ باید مبادرت کند. در واقع این فصل اختیاراتی را به شورای امنیت می‌دهد که درباره موضوعات مورد بحث و با توافق اعضای شورا اقداماتی را انجام دهد.

اما در ماده ۴۱ آمده شورای امنیت می‌تواند تصمیم بگیرد که برای اجرای تصمیمات آن شورا مبادرت به چه اقداماتی که متضمن نیروی مسلح نباشد لازم است و می‌تواند از اعضای ملل متحد بخواهد به این اقدامات دست بزند. این اقدامات ممکن است شامل متوقف ساختن تمام یا قسمتی از روابط اقتصادی و ارتباطات راه آهن، دریایی و هوایی و... قطع روابط سیاسی باشد.

به گزارش میزان، همچنین در بند 42  فصل هفتم آمده؛ اگر شورای امنیت در نظر بگیرد که معیار‌های منظور شده در بند ۴۱ ناکافی خواهد بود یا ثابت شود که ناکافی است، ممکن است چنین اقدامی را با نیرو‌های هوایی، دریایی یا زمینی انجام دهد، چرا که ممکن است برای حفظ و یا احیای صلح و امنیت بین‌المللی ضروری باشد. چنین اقدامی ممکن است نمایش‌های قدرت، محاصره و دیگر عملیات‌ها از طریق نیرو‌های هوایی، دریایی و یا زمینی اعضای سازمان ملل را شامل شود./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000