هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
فلاحت پیشه تشریح کرد؛

قرارداد آمریکایی بوئینگ مانعی سر راه اجرای برجام

سرویس سیاسی
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس معتقد است آمریکایی‌ها از قرارداد بوئینگ به‌عنوان حربه‌ای برای اجرایی نشدن مفاد برجام استفاده کرده اند.
سه‌شنبه 15 اسفند 1396 ساعت 07:15
قرارداد آمریکایی بوئینگ مانعی سر راه اجرای برجام عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس معتقد است آمریکایی‌ها از قرارداد بوئینگ به‌عنوان حربه‌ای برای اجرایی نشدن مفاد برجام استفاده کرده اند. http://cdn.icana.ir/d/019/201604109982607240.jpg قرارداد,آمریکایی,بوئینگ,مانعی,سر,راه,اجرای,برجام Icana

حشمت الله فلاحت پیشه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، با اشاره به تلاش آمریکایی برای دستیابی به دارایی‌های ایران از طریق قرارداد بوئینگ گفت: طبق مقررات و حقوق بین الملل تعهدات بین المللی کشورها نسبت به تعهدات و مقررات داخلی آنها عام بوده و ارجحیت دارد.

نماینده مردم اسلام آباد غرب و دالاهو در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس یادآور شد: برجام یک تعهد بین المللی الزام آور برای کشورهای طرف قرارداد به حساب می آید و کشورهای نمی توانند به واسطه مقررات داخلی مانعی سر راه قوانین بین المللی ایجاد کنند.

وی در ادامه با بیان اینکه جریان محافظه کار آمریکایی از هر حربه ای استفاده می کند تا برجام را با مشکل مواجه کند، عنوان کرد: آمریکایی ها با بهانه های تازه ای تحت عنوان استفاده های دو منظوره از قرارداد  بوئینگ سوءاستفاده کرده و در قالب فرامین اجرایی دولت یا کنگره آمریکا این موانع را سر راه قراردادهای ایران انجام می دهند.

فلاحت پیشه در ادامه با بیان اینکه از اساس قرارداد بوئینگ منعقد شد تا برجام اجرا نشود، عنوان کرد: ماده 41 فصل هفتم منشور متحد 15 بند تحریمی علیه ایران داشت که یکی از آنها تحریم فروش هواپیما و قطعات آن از کشورها به ایران بوده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم بر همین اساس تصریح کرد: نکته قابل تأمل اینجاست که دستبرد به دارایی های ایران در قرارداد هواپیمای بوئینگ مسافربری در شرایطی صورت می گیرد که ملت ایران هنوز داغدار از دست رفتن شماری از هموطنانمان در سانحه هواپیمای تهران-یاسوج هستند و علت آن نیز کهنه بودن یک هواپیما بود.

وی در ادامه با اشاره به سیاست های اقتصادی آمریکا در دنیا بیان داشت: آمریکایی ها در حوزه های حساس مالی، پولی و صنعتی دنیا سرمایه گذاری 14 درصدی کرده اند تا بتوانند از اعمال نفوذ در شرکت های اقتصادی برخوردار باشند که یکی از آنها حوزه فناوری ساخت هواپیما و شرکت های مهم ساخت هواپیما در دنیا است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان ایجاد اشکال در قراردادهای اقتصادی ایران را به علت ضعف برخی نقاط برجام دانست و اظهار داشت: آمریکایی ها بارها قوانین بین المللی را نقض کرده و تا کنون احکامی علیه جمهوری اسلامی صادر کرده اند که بخشی از آن 60 میلیارد دلار است و قضیه بوئینگ یکی از این موارد است که ممکن است باز هم به دارایی های ایران دستبرد زده شود./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000