هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
سلحشوری در گفت‌وگو با خانه ملت به مناسبت روز زن:

راضی‌کننده نیست اما همینقدر توانستیم جلو برویم

سرویس فرهنگی
رئیس فراکسیون زنان در مجلس شورای اسلامی به مناسبت روز زن از دستاوردهای تقنینی و نظارتی در حوزه زنان در مجلس دهم و تلاش‌های بسیار برای تعیین تکلیف قوانین نانوشته در این زمینه گفت.
جمعه 18 اسفند 1396 ساعت 12:40
راضی‌کننده نیست اما همینقدر توانستیم جلو برویم رئیس فراکسیون زنان در مجلس شورای اسلامی به مناسبت روز زن از دستاوردهای تقنینی و نظارتی در حوزه زنان در مجلس دهم و تلاش‌های بسیار برای تعیین تکلیف قوانین نانوشته در این زمینه گفت. http://cdn.icana.ir/d/019/201801103733983993.jpg راضی‌کننده,نیست,اما,همینقدر,توانستیم,جلو,برویم Icana

خبرگزاری خانه ملت؛ پروانه سلحشوری متولد ۱۳۴۳ در مسجد سلیمان، یکی از زنان موفق کشور است که در انتخابات 7 اسفندماه سال 1394 با کسب یک میلیون و 198 هزار و 760 رای در رتبه یازدهم لیست تهران قرار گرفت و به مجلس شورای اسلامی راه پیدا کرد. سلحشوری دارای دکترای جامعه‌شناسی و استاد دانشگاه آزاد اسلامی است و هم اکنون نیز در مجلس, علاوه بر عضویت در کمیسیون فرهنگی و عضو ناظر در سازمان میراث فرهنگی و ریاست چندین گروه دوستی پارلمانی، ریاست فراکسیون زنان مجلس را نیز بر عهده دارد.

میلاد حضرت زهرا(س) و روز زن بهانه‌ای شد تا با رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی درخصوص اولویت‌هایش قبل از ورود به مجلس، دست‌آوردهایش پس از حضور به عنوان نماینده مردم در مجلس، تلاش‌هایش برای تحقق حقوق زنان، موانع راه و... به گفت‌وگو بپردازیم.

گفت‌وگوی خانه ملت با پروانه سلحشوری را زیر می‌خوانید:  

قبل از ورود به مجلس، گسترش ورزش مدارس برایم در اولویت بود

اهداف و اولویت‌هایتان قبل از ورود به مجلس چه بود؟

قبل از ورود به مجلس حوزه ورزش برایم از اهمیت بسیاری برخوردار بود؛ از مهم‌ترین اهداف من گسترش ورزش در مدارس بود چرا که امروزه این مقوله مهم در مدارس کشور فراموش شده است؛ در حوزه زنان نیز اولویت اصلی‌ افزایش سن ازدواج و مبارزه با کودک همسری بود.

تلاش‌های بسیار برای تعیین تکلیف قوانین نانوشته در حوزه زنان

تا چه اندازه به عنوان یک نماینده زن به اهداف خود در این مدت دست یافتید؟

برای تحقق این اهداف تلاش‌های بسیاری صورت گرفت و تا حدودی این اهداف محقق شد به طور مثال در برنامه ششم توسعه 27 صدم درصد از 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده و عوارض سیگار به بخش ورزش اختصاص یافت؛ در بودجه سال 97 نیز برای ورزش و به ویژه تکمیل ورزشگاه بانوان اعتبار خوبی تخصیص یافت.

در حوزه زنان نیز با تهیه طرح افزایش سن ازدواج توانستیم تا حدودی به موفقیت‌هایی برسیم اگرچه راضی‌کننده نیست اما در شرایط امروز تا این اندازه توانستیم پیش رویم؛ حتی باید دید می‌توان این طرح را به سرانجام رساند. تلاش‌های بسیاری شد تا قوانین نانوشته‌ای که برای زنان وجود دارد مانند ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه و ... را روشن کرده و از آن در مجلس صحبت کنیم.

تخصیص اعتبار برای توانمندسازی زنان سرپرست خانواده؛ افتخار مجلس

توانمندسازی زنان سرپرست خانواده یکی دیگر از دغدغه‌های من بود که در برنامه ششم توسعه این موضوع در نظر گرفته شد و در سال 97 حدود 230 میلیارد تومان برای آنها بودجه تخصیص داده شد که افتخاری بزرگ برای تمام نمایندگان است.

تلاش‌های بسیاری برای لایحه خشونت علیه زنان شده تا به مجلس آورده شود اما به علت موضوع جرم انگارانه، هنوز در قوه قضاییه است.

در بخش میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری عملکردم بیشتر نظارتی بود و با ارسال نامه‌ها سعی کردم مشکلات میراث فرهنگی، موزه‌های معاصر و... را تا جای ممکن حل کنم.

با تلاش فراوان نمایندگان مرد را راضی به امضای طرح افزایش سن ازدواج کردیم

موانع موجود در دست‌یابی به اهدافتان چه بود؟

موانع بسیار بود؛ به طور مثال برای طرح افزایش سن ازدواج من و چند نفر از دیگر همکاران زن با تلاش فراوان توانستیم نمایندگان مرد را راضی به امضا کنیم. جمع‌آوری این امضاها به سختی انجام شد. کلیشه‌های فرهنگی مشکلات بسیاری را برای ما در حوزه زنان ایجاد کرده است.

زنان به ورزشگاه می‌روند

ورود زنان به ورزشگاه به کجا رسید؟

ما تمام تلاش خود را انجام می‌دهیم و ان شا الله تا پایان این دوره از مجلس این اجازه برای خانم‌ها فراهم می‌شود. زنان حتما به ورزشگاه می‌روند. برخی مطرح می‌کنند با فضای ورزشگاه‌ها حضور زنان مناسب نیست اما به نظر من در صورتی که اجازه حضور زنان در ورزشگاه داده شود فضا تلطیف می‌شود./

پایان پیام

کلید واژه ها

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط