هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
بی مقدار:

شانس رای آوردن استیضاح ها بسیار پایین است/ برخی می خواهند توجه روحانی را به خود جلب کنند

سرویس دیگر رسانه‌ها
استیضاح وزرا آن هم در آخرین هفته سال 96 و برخی زمزمه ها درباره سیاسی بودن این سه طرح فضای سیاسی این روزهای کشور را تحت الشعاع خود قرار داده است.
شنبه 19 اسفند 1396 ساعت 10:57
شانس رای آوردن استیضاح ها بسیار پایین است/ برخی می خواهند توجه روحانی را به خود جلب کنند استیضاح وزرا آن هم در آخرین هفته سال 96 و برخی زمزمه ها درباره سیاسی بودن این سه طرح فضای سیاسی این روزهای کشور را تحت الشعاع خود قرار داده است. http://cdn.icana.ir/d/019/201605105506764632.jpg شانس,رای,آوردن,استیضاح,ها,بسیار,پایین,است/,برخی,می,خواهند,توجه,روحانی,را,به,خود,جلب,کنند Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ استیضاح سه وزیر راه و شهرسازی، جهاد کشاورزی، کار رفاه و تعاون اجتماعی روز های پایانی سال را برای نمایندگان مجلس به روز های پرکاری تبدیل کرده است. استیضاح هایی که با کف حد نصاب اعلام وصول شده و طی هفته جاری به آن رسیدگی خواهد شد.

شهاب الدین بی مقدار نماینده مردم تبریز  و کمیسیون امور داخلی مجلس معتقد است استیضاح های اخیر در راستای منافع شخصی برخی نمایندگان است. او می گوید طیف دیگری در مجلس قصد جلب توجه رییس جمهور را دارند که روش استیضاح راه مناسبی برای این موضوع نیست. پیش بینی او درباره سرنوشت استیضاح های پیش رو آن است که هیچ یک از سه استیضاح رای نخواهد آورد.

مشروح گفتگو با نامه نیوز را در ادامه بخوانید؛

* با توجه به نزدیکی ایام نوروز و تعطیلی مجلس، آیا استیضاح سه وزیر در زمان مناسبی مطرح شده است؟

از همان ابتدا من با استیضاح سه وزیر مخالف بودم و استیضاح هیچ یک از وزرا را امضا نکردم. یکی از دلایلی که با این استیضاح ها مخالف هستم، زمان این استیضاح است. موضوع دیگری که سبب مخالفت من با این موضوع شده دلایل برخی نمایندگان برای این استیضاح است که اصلا محکم و قابل قبول نیست. متاسفانه برخی نمایندگان به دلیل یک سری مسایل کوچک قصد دارند وزرا را استیضاح کنند و این درست نیست. اگر این اتفاق در این ایام که نزدیک به سال جدید است رخ دهد سبب می شود سه وزارتخانه مهم دولت با چالش رو به رو شود. رای آوردن استیضاح یعنی آنکه این وزارتخانه ها باید با سرپرست اداره شوند و با توجه به زمان نا مناسب این موضوع، این سه وزارتخانه حداقل تا خرداد ماه وزیر نخواهند داشت و این مطلوب نخواهد بود. زمان اصلا مناسب نیست اما مطابق آیین نامه مجلس این موضوع اعلام وصول شده است.

*چرا نمایندگان استیضاح را به بعد از تعطیلات عید موکول نکردند؟

نمایندگان نباید به این موضوع پیش از تعطیلات نوروز اصرار می کردند اما این کار را بنابر اختیارات قانونی خود انجام داده و خواستند استیضاح انجام شود. این از اختیارات قانونی نمایندگان است و من نمی توانم نظر شخصی خودم را در این موضوع اعمال کنم. 

*برخی معتقدند حادثه نفت کش سانچی و سقوط هواپیمای تهران-یاسوج سبب مطرح شدن استیضاح دو وزیر راه و شهر سازی و کار شده است. آیا خلع عالی ترین مقام یک وزارتخانه به دلیل بروز یک حادثه که ممکن است عوامل زیادی در آن دخیل باشند،‌ درست است؟

من از اتفاقات پشت پرده اطلاعی ندارم اما نمایندگان متقاضی استیضاح وقتی با من صحبت می کنند از وجود کاستی های فراوان در این وزارتخانه ها گله دارند. به عنوان مثال در وزارت راه و شهر سازی، ردیف بودجه ها مشخص است و موضوعی که روشن است عدم تخصیص بودجه مناسب به این وزارت خانه است. یک وزیر چه کاری با این ردیف بودجه می تواند انجام دهد؟ طرحی در وزارت راه و شهرسازی در حال اجرا است که در آن  پروژه های این وزارتخانه به صورت مشارکتی انجام شده و برخی پروژه های دیگر در حال اجرا است. در این شرایط اقتصادی متاسفانه ما به جای آنکه قدردان زحمات وزیر باشیم می خواهیم اورا استیضاح کنیم. سانحه سقوط هواپیما مانند نفت کش سانچی یک حادثه است و عوامل مختلفی در یک حادثه نقش دارند. در ماه گذشته دو هواپیما متعلق به روسیه در مسکو و سوریه سقوط کرده اند، آیا وزیر مربوطه در آن کشور از کار برکنار شد؟ یا به عنوان مثالی دیگر به وزارت کشور می خواهم اشاره کنم. وزارت کشور از وزارتخانه هایی است که اقدامات آن تحت تاثیر نیروی انسانی است. اگر نیروی انسانی تصمیم اشتباهی اتخاذ کند وزیر باید برکنار شود یا باید با فرد خاطی برخورد شود؟ متاسفانه دلایل نمایندگان برای استیضاح آنطور که باید قابل قبول نیست.

* در چند روز گذشته استیضاح وزیر کشاورزی هم  اعلام وصول شده است. از دلایل این استیضاح اطلاعی دارید؟

در روز جلسه کمیسیون با آقای حجتی من در جلسه حضور داشتم اما متاسفانه دلایل استیضاح ایشان هم مانند سایر وزرا بسیار سطحی است.

* دلایلی که نمایندگان چه بود؟

یکی از اصلی ترین موضوعات،‌واردات برنج بود. برخی به ایشان انتقاد داشتند که چرا واردات برنج را در مقایسه با سال 92 افزایش داده اید؟ اقای حجتی هم در پاسخ گفتند که بخش های زیادی از زمین های کشاورزی و کاشت برنج در  شمال کشور  تبدیل به باغ و ویلا شده در نتیجه کاشت برنج هم کاهش یافته است و برای جلوگیری از کمبود برنج در بازار به ناچار واردات را افزایش داده ایم. حجتی در ادامه افزود که وزارت کشاورزی همچنان برنج را از کشاورز خریداری می کند و از این بابت کمبودی وجود ندارد که نمایندگان از این توضیحات قانع نشدند. متاسفانه دلایل نمایندگان برای استیضاح حجتی بسیار سطحی است. به عنوان مثال یکی از نمایندگان متقاضی استیضاح از وزیر پرسید وقتی کشاورزی برای فروش محصول خود به شما مراجعه می کند و نمونه ارائه می دهد، مورد قبول وزارت کشاورزی واقع نمی شود و سوال ایشان این بود که چرا همچین اتفاقی افتاده است؟ وزیر کشاورزی نیز در پاسخ به او گفت وقتی برنج ایرانی و خارجی را قاطی کرده و ارائه می دهند مامورین ما چاره ای جز نخریدن ندارند. عمده مشکل نمایندگان متقاضی استیضاح برنج بود. متاسفانه موضوعات و سوالات به همین اندازه ای که گفتم سطحی است و دلایل محکمی برای استیضاح وجود ندارد. وزارت جهاد کشاورزی در موضوعات آبیاری تحت فشار و همچنین خود کفایی گندم عملکرد خوبی نشان داده است و مطرح کردن چنین موضوعاتی از برخی عوامل دیگر در مطرح شدن استیضاح خبر می دهد. 

* به صورت مشخص منظور شما از عوامل دیگر چیست؟

نمیتوان این موضوع را به صورت قاطع بیان کرد اما متاسفانه و در ظاهر یک سری مسایل و منافع شخصی در این استیضاح ها وجود دارد. جریان سیاسی نیز در این موضوع مطرح نیست زیرا از هر دو جریان اصلاح طلب و اصولگرا نمایندگانی متقاضی این استیضاح هستند. 

*منظور شما این است که منافع عده ای در استیضاح این سه وزیر است؟

برخی به دلیل منافع شخصی به استیضاح علاقه پیدا کرده اند و برخی دیگر نیز به دلیل آنکه توجه رییس جمهوری را به خود جلب کنند این موضوع را مطرح کرده اند که این روش درست نیست. 

* با توجه به جو حاکم بر مجلس و صحبت هایی که میان نمایندگان رد و بدل می شود، به نظر شما استیضاح رای خواهد آورد؟

این موضوع در روزهای یک شنبه و سه شنبه مشخص می شود، اما احتمال این که استیضاح ها رای بیاورد بسیار کم خواهد بود./

پایان پیام

کلید واژه ها

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط