هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
گزارش کامل خبرگزاری خانه ملت از استیضاح وزرای راه و کار

روز خوش پاستور در بهارستان / مجلس به ربیعی و آخوندی اعتماد کرد

سرویس صحن
جلسه استیضاح عباس آخوندی در شرایطی آغاز شد که تا این لحظه با رای اعتماد مجلس به ربیعی روز خوشی برای پاستور در بهارستان طی شده است.
سه‌شنبه 22 اسفند 1396 ساعت 08:44
روز خوش پاستور در بهارستان / مجلس به ربیعی و آخوندی اعتماد کرد جلسه استیضاح عباس آخوندی در شرایطی آغاز شد که تا این لحظه با رای اعتماد مجلس به ربیعی روز خوشی برای پاستور در بهارستان طی شده است. http://cdn.icana.ir/d/019/201803108175803268.jpg روز,خوش,پاستور,در,بهارستان,/,مجلس,به,ربیعی,و,آخوندی,اعتماد,کرد Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت ، جلسه علنی مجلس شورای اسلامی صبح امروز (سه شنبه 22 اسفندماه) به ریاست دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ساعت 8 و 15 دقیقه و با حضور 233 نفر از نمایندگان مجلس آغاز شد. استیضاح علی ربیعی و عباس آخوندی در دستور کار پارلمان قرار دارد.(جزییات آغاز جلسه علنی مجلس برای استیضاح ربیعی و آخوندی را اینجا بخوانید)

اسحاق جهانگیری ، معاون اول رئیس جمهور برای استیضاح وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی در قوه مقننه حضور پیدا کرد. همچنین ولی الله سیف رئیس بانک مرکزی، حسینعلی امیری معاون پارلمانی ریاست جمهوری، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و سیدتقی نوربخش رئیس سازمان تامین اجتماعی، رضا اردکانیان ، احمد غلامی ، مسعود سلطانی فر و بیژن زنگنه برای همراهی وزیر تعاون در صحن علنی حاضر شدند.( اسامی مهمانان دولتی جلسه استیضاح را اینجا بخوانید)

اکبر رنجبرزاده ، عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی ترتیب  نطق های موافق استیضاح علی ربیعی ، وزیر کارف تعاون و رفاه اجتماعی را قرائت کرد.( اینجا بخوانید)

در گزارش زیر با کلیک بر هر تیتر می توانید متن نطق های مخالف و موافق را درباره استیضاح علی ربیعی بخوانید:

عثمانی : تغییر رویکرد وزارت کار از حمایت کارگران به حمایت کارفرمایان/ صندوق تأمین اجتماعی وجه المصالحه سیاسی شده است

محمدقسیم عثمانی ، به عنوان نخستین موافق استیضاح در صحن علنی صحبت کرد. عثمانی با انتقاد از همراهی وزیر کار برای استثمار کارگران گفت: ربیعی وزارت رفاه اجتماعی را به وزارت تبعیض اجتماعی تبدیل کرده است و سرمایه‌های صندوق تأمین اجتماعی را وجه المصالحه سیاسی، جناحی و باندی کرده است.

محمدقسیم عثمانی

وی در ادامه ربیعی را نمونه بارز مبارزه با استیضاح معرفی و عنوان کرد: اگر ایشان به جای ممارست در رفع استیضاح در حل مشکلات مهارت داشت هرگز استیضاح مطرح نمی شد لذا باید به قدرت لابی گری ایشان تحسین گفت و خوب است که وی بعد از وزارت مدیریت استیضاح سایر وزرا را عهده دار شود و اگر واقعا این تیم منسجمی که ایشان برای مهار استیضاح طراحی کرده است، برای مهار مشکلات حوزه وظایف خود آماده می کرد وضع به گونه دیگری می شد.

مقصودی : اوضاع و احوال وزارت کار بیمارگونه و تعطیل است / نشنیدن صدای کارگران سبب بروز اعتراضات اخیر شد

حسین مقصودی ، در موافقت با استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی سوگندی که نمایندگان در روز اول و در دفاع از نظام یاد کردند را یادآور شد و گفت: اوضاع و احوال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مارگونه و تعطیل است، در حقیقت وزیری که با تمام لایه های جامعه به خصوص کارگران، روستایی ها، عشایر، قالیبافان، زنان بی سرپرست و بازنشسته ها سر و کار دارد آقای ربیعی است.

حسین مقصودی در نطق میان دستور

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: وضعیت این صاحبان انقلاب خوب نیست متاسفانه احوال و اوضاع این گروه ها سبب بی اعتمادی آن ها به نظام شده است که پیامدهای منفی در پی خواهد داشت.

حسن بیکی :وزارت کار نیاز به مدیری قدرتمند دارد/ با جنگ روانی و گریه به سراشیبی پیش می‌رویم

ابوالفضل حسن بیکی نیز در موافقت با استیضاح وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی گفت:  متأسفانه آقای ربیعی بر اساس فشارها طی چند سال گذشته در مقام وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی باقی مانده است.

ابوالفضل حسن بیکی در نطق میان دستور 13 اسفندماه 1396

وی اظهار کرد: مجلس شورای اسلامی با نیت خیرخواهانه بخشی از ثروت کشور را در اختیار این وزارتخانه قرار داده است تا وزیر و عوامل این مجموعه به بازنشستگان، نیروهای محروم و غیره خدمت کنند.

نادری: ۸۰ درصد از جامعه ایران زیر خط فقر هستند

شهاب نادری در نشست علنی امروز (یکشنبه، 20 اسفندماه) مجلس شورای اسلامی  و در موافقت با استیضاح علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خطاب به وی، اظهار داشت: یکی از جوانان استان کرمانشاه اداره کل شما را به گِل گرفت و ما نیز مایل هستیم که مجلس امروز مشخص کند چه دغدغه ای برای جوانان و از شما چه انتظاری دارد.

شهاب نادری

نادری به اشاره به عدم توجه ربیعی به ایجاد اشتغال تاکید کرد: یک و نیم میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای اشتغال اختصاص دادند ولی وزیر کار هیچ اقدامی را انجام نداد و کشور را معطل خود و معاونان تان کردید.

نگهبان سلامی:مسائل را به حوزه اجتماعی، فرهنگی گره بزنید نه امنیتی/ مدیران آسمان بدون رعایت کمترین شاخص های EKAO انتخاب شده اند

محمود نگهبان سلامی ، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در موافقت با استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت:  یکی از مواردی که تقریبا روزانه نمایندگان با آن روبه رو هستند تجمعات کارگری است که به دلیل عدم پاسخگویی به مطالبات کارگران شکل می گیرد، وزیر بیشتر از کارگران به عنوان ابزاری برای خواسته های شخصی و برای بقای خود استفاده می کند، مخصوصا در روزهای اخیر شاهد پیامدهایی بودیم مبنی بر اینکه در صورت استیضاح وزیر کارگران در مقابل مجلس شورای اسلامی و یا مکان های دیگر حضور پیدا می کنند.

محمود نگهبان سلامی

نماینده مردم خواف و رشتخوار در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: نگاهی به سوابق مدیران حوزه اقتصادی وزارتخانه پیشینه خوبی از آن ها نشان نمی دهد که همین موضوع باعث شده تا زمینه های فساد در زیر مجموعه های این وزارتخانه را شاهد باشیم.

فرهنگی: نحوه مدیریت بنگاه های اقتصادی زیرمجموعه وزارتخانه تعاون نادرست بوده است

محمدحسین فرهنگی در  تشریح دلایل خود در موافقت با استیضاح علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعیگفت: در ابتدای آغاز به کار آقای ربیعی به دلیل سوابق و اطلاعاتی که این روزها درخصوص ایشان بر آن تاکید می شود، از وی حمایت کردم و احساس ما این بود که ایشان خواهد توانست در این مجموعه بسیار گسترده و مهم، از لحاظ تولید و صنعت و حمایت هایی که به صورت قانونی وجود دارد، موفق باشد، اما با گذشت چند سال که وزارت تعاون مکلف شده بود بدهی های خود به سازمان های بازنشستگی و تامین اجتماعی را تسویه کند، متوجه شدیم آقای ربیعی در عمل توانایی انجام کار را نداشت.

محمدحسین فرهنگی

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی افزود:یک هزار و 231 نفر از افراد پذیرفته شده در سازمان فنی و حرفه ای بنا بر اعلام رسمی سازمان به سایر دستگاه ها منتقل شدند و این در حالی است که اگر آنها در سازمان فنی و حرفه ای به کار گرفته می شدند، زمینه توسعه بیشتر فراهم می شد و دیگر چرخه معیوبی که درخصوص به کارگیری آموزشیاران نهضت سوادآموزی و معلمان حق التدریسی آموزش و پرورش وجود دارد در کیس جدیدی در سازمان فنی و حرفه ای اجرا نمی شد.

ربیعی : معضل فقر با پاشیدن پول حل نمی شود /  فقرزدایی 20 سال برنامه نیاز دارد

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نطق دفاعی خود در جلسه استیضاح با بیان اینکه سیاست‌های فقرزدایی را در دولت به پیش برده‌ایم، گفت : فقرزدایی ۲۰ سال برنامه نیاز دارد و فقر و معضل آن با پاشیدن پول حل نخواهد شد.
علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در صحن علنی مجلس
 

ربیعی افزود: هیچ کدام ما سوپر مدیر نیستیم  و دوران مدیران سوپر من گذشته است و از همین روآقای لطفی در زمان دولت گذشته مدیرعامل  هلدینگ  بوده است مگر دولت گذشته  رفیق خانه کارگران بوده است چرا توهین می کنند؟ایشان سلسه مراتب عمودی را طی کرده است.

 ربیعی افزود:  امروز تیمی که در هیئت مدیره شستا چیده شده است از اقتصادان های برجسته هستند و بنده ثبات مدیرت را در سازمان تامین اجتماعی حفظ کردم واین در حالی است که پروندهای که خودم بنام صندوق ها باز کردم و ازهمین رو اقای   لاریجانی به یاد دارید، خودم درباره صندوق ها از شما در خواست کردم اما باید امروز پاسخگویی استضیاح شوم که خودم پرونده آن را باز کردم.

محبی‌نیا:6 ماه برای رسیدن به نقطه اپتیمم اشتغال کافی نیست/ اولین مجله به زبان کردی با مدیریت ربیعی منتشر شد

جهانبخش محبی‌نیا در مخالفت با استیضاح علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، گفت: برادران و خواهران مطالبی در اینجا مطرح شد که بخشی از آنها کاملا قابل تامل است و من از آقای ربیعی می خواهم در صورتی که مجلس شورای اسلامی بر ابقاء ایشان اعتماد کردند بدون شک به این دغدغه‌های نمایندگان توجه کنند و تا حدی که برای ایشان مقدور است با مجلس و امنا ملت مهربان باشند.

نماینده مردم میاندوآب، شاهین دژ و تکاب در مجلس شورای اسلامی افزود: وزاری سابق را با آقای ربیعی مقایسه کنید آنها نیز مسئول تامین رفاه و تعاون بودند؛ سرور گرانقدر می‌فرمایند 6 ماه برای رسیدن به نقطه اپتیمم اشتغال، اصلاح مدیریت و برخورد با مفاسد کافی نیست. قطعا 6 ماه کم است.

جهانبخش محبی نیا

 

عضو فراکسیون ولایی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه صحبت‌های من چتر حمایتی برای تنبلی وزیر نیست، گفت: ربیعی فرزند خانواده ایست که فقر را در  آغوش گرفته است من 40 سال است ایشان را می شناسم حتی ایشان یکبار به شورای عالی امنیت ملی از من شکایت کردند که بنده محکوم نشدم.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در ادامه تاکید کرد: آقای ربیعی فرزند جوادیه است وقتی در تلویزیون گریه می کند می گوییم چرا گریه می کنی وقتی گریه نمی کند می گوییم چرا گریه نمی کنید.

کواکبیان:نبود فساد نقطه قوت فعالیت های ربیعی است/حرکت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از بنگاه داری به سهام داری

مصطفی کواکبیان  در مخالف با استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در تشریح علل موافقت خود با روند فعالیت وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: به رغم اینکه تاکنون در دفاع از هیچ وزیری صحبت نکرده ام ولی در اینجا وظیفه خود دیدم که نکاتی را در مورد روند فعالیت ربیعی اعلام کنم.

مصطفی کواکبیان

 

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: وزارتخانه ای که آقای ربیعی در اختیار دارد سه بخش اقتصادی، اجتماعی و خدماتی را در بر می گیرد که از این سه بخش 20 درصد به انجام ماموریت های اقتصادی و 80 درصد به انجام ماموریت های اجتماعی و خدماتی می پردازند.

وی یادآور شد: در نامه استیضاح آمده است که بنگاه داری یکی از مشکلات این وزارتخانه بوده و خوشبختانه هیچ تعریضی بخش های اجتماعی و خدماتی نشده است چرا که عموم استیضاح کنندگان از روند فعالیت های سازمان بهزیستی و بخش های توانبخشی و اجتماعی کشور رضایت دارند و تمام انتقادات به 20 درصد فعالیت های اقتصادی این وزارتخانه برمی گردد و شفافیت اقدامات آقای ربیعی از این جهت بوده که 80 درصد فعالیت های اجتماعی و خدماتی در آن 20 درصد به کار گرفته شده است.

پورابراهیمی:عملکرد اقتصادی وزارت تعاون اسفبار است

محمدرضا پورابراهیمی، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در بیان دلایل خود برای استیضاح ربیعی گفت : مجموعه وزارت تعاون یک درصد GDP کشور است،  به گونه‌ای که ما محاسبه کرده‌ایم اینگونه نبوده و اکنون ارزش مجموعه‌های بورسی ما در 4 یا5 مجموعه بزرگ اقتصادی بیش از 150 هزار میلیارد تومان مجموع ارزش دارایی‌های بورسی و غیربورسی است ، شما با هر عددی که مقایسه کنید به این می‌رسید.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی

 

وی با تأکید بر اینکه در اقتصاد عبارتی تحت عنوان هزینه فرصت وجود دارد، گفت: هزینه فرصتی که آقای ربیعی در طی چهار و سال و نیم بابت ذی نفعان خود وارد کرد ده‌ها برابر انتفاعی است که در گزارش عملکرد خود می آورد. کجای این وضعیت مطلوب است؟

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه اعتقاد بنده بر این است که مشکلاتی در این حوزه وجود دارد، گفت: متأسفانه برخی شایعه کردند که من گفته‌ام که خدای لابی آقای ربیعی است و اوج لابی‌گری را وی بلد است. از آن طرف هم گفته شده که پورابراهیمی مشکل شخصی برای مخالفت با آقای ربیعی دارد در حالی که چنین نیست.

تاجگردون :مامور فرد خاصی در استیضاح نیستم/ مجلس از حق کارگران و فقرا دفاع کرد نه دولت

غلامرضا تاجگردون، رییس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات در جریان دفاع از استیضاح علی ربیعی گفت : من نماینده مردمی هستم که جنازه آنها بالای قله دنا هنوز هستند، هیچ یک از دولت حاضر به عذرخواهی نشد. چرا از استیضاح کوتاه بیایم، آیا از خون می توان گذشت؟

غلامرضا تاجگردون صحن

 

نماینده مردم گچساران در مجلس دهم شورای اسلامی بیان داشت: در استیضاح قبلی شما گفتم ربیعی عذرخواهی کرد بنابراین او را ببخشیم، اما الان یک نفر عذرخواهی نمی کند و می گویید هواشناسی گزارش غلط داده است. نمایندگان روز اول حادثه هواپیما به مرکز هواشناسی رفتیم، سازمان هواشناسی توضیح فنی و گزارش مکتوب داد و تمام وزرا پیام دادند که مستندات را داریم، کارشناس مظلوم که می دانم بعد از صحبت های من چه بلایی سرش می آید، گزارش را داخل پوشه من گذاشت و گفت می داند دیگر این گزارش به دست ما نخواهد رسید.

تاجگردون تاکید کرد: هیچ کس عذرخواهی نکرد، ای دنا تو مقصر بودی که قامتت بلندتر از تصور من و آقای ربیعی بود.

ربیعی :معضل فقر با پاشیدن پول حل نمی شود / فقرزدایی ۲۰ سال برنامه نیاز دارد

علی ربیعی، وزیر راه وشهرسازی در جریان دفاع از خود در صحن علنی گفت : من فردی را اخراج کردم و پروندش را به دادگاه دادم، چراکه ساختمانی که ارزش آن 3 میلیارد تومان است 2 میلیارد تومان اجاره کرده است و 12 و نیم میلیارد تومان در آن هزینه کرده است و وقتی که تشر رفتم به او، مبلغ شد 2 و نیم میلیارد تومان اما همین آقا کمپین نه به ربیعی راه انداخته است! و در مجلس می‌پلکد. اسم وی را به رئیس مجلس می‌دهم تا مشخص شود.

علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در صحن علنی مجلس


وی در جریان طرح استیضاح‌اش در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نمی‌خواسته است وارد مثال فوق مسائل شود، اضافه کرد: آقای "بابای صالحی" دستخط‌اش را به من نشان داد که به فلانی می‌گوید چه بگو و چه نگو.

وی با تاکید براینکه اگر از جناح چپ استخدام کنم می‌گویند؛ همه را از جناح چپ استخدام کرده، اگر از هر دو جناح استخدام کنند می‌گویند؛ شکسته حامی شده است، اگر کنار افراد غم‌خواری کنیم، می‌گویند؛ چرا غم‌خواری کرده یا نکرده است.

در نهایت نمایندگان مجلس شورای اسلامی با  126 رای موافق ، 124 رای مخالف و 2 رای ممتنع و یک رای باطله از مجموع 253 نماینده حاضر در جلسه علنی امروز – سه شنبه 22 اسفند- به علی ربیعی، وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی اعتماد مجدد کردند.

آغاز استیضاح عباس آخوندی

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، استیضاح عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی راس ساعت 14 آغاز شد. اکبر رنجبر زاده به شرح زیر اسامی موافقان استیضاح را اعلام کرد.اسامی موافقان استیضاح در این جلسه را اینجا بخوانید.

علیرضا بیگی:400 هزار واحد مسکن مهر هنوز نیمه تمام است/ ناکارآمدی وزیر راه با قربانی کردن معاونان جبران شده است

علیرضا بیگی، عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی در مجلس شورای اسلامی در دفاع از استیضاح عباس آخوندی گفت : به طور متعدد شواهد و قرائن مختلفی بروز پیدا می کند که ناتوانی و عدم کارآمدی وزارت راه و شهرسازی را اثبات می کند. این عدم ناکارآمدی سبب نابودی جان و مال مردم شده است. مجلس در چنین شرایطی باید به وظیفه ذاتی خود عمل کند.

احمد علیرضا بیگی در بازدید از غرفه خانه ملت

علیرضا بیگی یادآور شد: یکی از موضوعاتی که بعد از گذشت چندین ماه هنوز روح و جان مردم را در آذربایجان خراش می اندازد، حادثه قطار تبریز- مشهد است که البته جلسه استیضاحی را در این خصوص پشت سر گذاشتیم. متاسفانه ناکارآمدی این وزارتخانه سبب از دست رفتن جان 50 نفر از مردم آذربایجان شد و دستگاه قضایی نیز بعد از 16 ماه هنوز تعیین تکلیف نکرده است. همچنین دولت و وزارت راه و شهرسازی نیز با بخش ها و افرادی که در این سستی تاثیرگذار بودند، هیچ برخوردی نکرده است.

مرادی: آخوندی مردم را فدای سوء مدیریت خود کرده است

احمد مرادی در موافقت با استیضاح وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت : سالانه 16 تا 17 هزار کشته در جاده‌ها داریم، چه کسی به غیر از وزیر مسئولیت مستقیم این موضوع را برعهده دارد؟ در سوانح هوایی نیز مشاهده کرده‌ایم که چه اتفاقات ناگواری رخ داد، همچنین در دریا نیز شاهد سوانح هستیم و بخش ریلی نیز بی‌نصیب از سوء مدیریت نبوده است.

احمد مرادی در نطق میان دستور

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه عدم توانایی آخوندی را در کنترل بحران‌های سیستم حمل و نقل شاهد هستیم، گفت: روزانه بیش از 6 هزار دستگاه کامیون و تریلر در جاده‌های استان هرمزگان تردد می‌کنند، این شرایط عایدی به جز گرفتن جان مردم و آلایندگی نتیجه دیگری ندارد.

قاضی‌پور:کارنامه آخوندی آغشته به خون کسانی است که قربانی بی‌تدبیری مدیران‌شان شدند/نباید به وزیر اجازه ادامه کار داد

نادرقاضی‌پور   در موافقت با استیضاح وزیر راه و شهرسازی گفت: نمایندگان در برابر جان‌باختگان حادثه قطار مشهد ـ تبریز و سقوط هواپیما و کشته شدن افراد در جاده‌ها مسئول هستیم یا خیر؟ هنوز خانواده های عزا دیده تصادفات جاده ای، راه آهن مشهد –تبریز مصیبت دیده هستند و زلزله زدگان سرپل ذهاب در چادر زندگی می‌کنند.

نادر قاضی پور در نطق میان دستور

 

قاضی‌پور افزود: اکنون که پشت این تریبون قرار دارم اعلام می‌کنم که در حال حاضر کارنامه آقای عباس آخوندی آغشته به خون کسانی است که مظلومانه قربانی بی‌تدبیری ایشان و مدیران‌شان شدند.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: فارغ از جناح‌بندی‌های سیاسی اکنون زمان آن است که با دیدن کارنامه خون‌آلود وزارت راه، اجازه ادامه راه مسیر را ندهیم. این همه بی‌تدبیری در عملکرد یک وزیر در شان ملت نیست لذا نباید به ایشان اجازه ادامه کار داد.

آزادیخواه : وعده مسکن اجتماعی هیچگاه محقق نشد

احد آزادی‌خواه  در دفاع از استیضاح عباس آخوندی در صحن علنی گفت : با اشاره به آمار و 12 هزار میلیارد تومان بدهکاری به پیمانکاران، 240 هزار میلیارد تومان پروژه ناتمام و 5 هزار میلیارد تومان بودجه، عنوان کرد: مشخص نیست این خلاء چگونه پر می شود؛ شاید برخی بگویند دولت باید منابع مالی وزارت راه را پر کند اما باید این وزارتخانه به گونه ای عمل کند که جذب اعتبار کند و در صورت عدم وجود پول و فاینانس، به مردم وعده ندهد و پروژه جدید را کلنگ نزند.

احد آزادیخواه در نطق میان دستور

 

وی در ادامه با بیان اینکه مسکن مهر به عنوان یک پدیده بی نظیر و البته دارای اشکالات متعدد برای خانه دار شدن مردم مظلوم، کم درآمد، حاشیه نشینان شهری، سال 1386 ایجاد شد، یادآور شد: شما در این خصوص گفتید در مسکن مهر فقط به کمیت توجه شده و ما می خواهیم به کیفیت توجه کنیم در حالی که کیفیتی در آن نیست و جای دیگر گفتید غرض شخصی نداریم و طرح های آغاز شده دولت های قبل را به پایان می رسانیم اما این کار را نکردید.

آزادیخواه ادامه داد: وزیر گفته است مسکن های مهر علاوه بر امتیازات آب، برق و گاز باید از امکانات دیگر نظیر بیمارستان و مدرسه نیز برخوردار شوند اما این اقدام صورت نگرفت شما گفتید 7 برابر پولی که مردم برای مسکن مهر داده اند تسهیلات می دهید اما ندادید همچنین گفتید که مسکن اجتماعی را جایگزین مسکن مهر می کنید اما این کار را هم نکردید.

عثمانی: جاده های کشور به قتلگاه مردم تبدیل شده است/انتقاد از عدم توزیع متوازن اعتبارات در بخش راه

محمد قسیم عثمانی  در موافقت با استیضاح وزیر راه و شهرسازی گفت:  در حال حاضر راه های مواصلاتی کشور به قتلگاه تبدیل شده است و جان و مال مردم در راه ها از بین می رود.

محمد قسیم عثمانی

 

نماینده مردم بوکان در مجلس شورای اسلامی افزود: علاوه بر وزارت راه و شهرسازی دولت نیز باید همت کند تا کم و کاستی های چند ده ساله در بخش راه جبران شود در هر صورت آقای آخوندی نماینده دولت در بخش راه محسوب می شود و باید مشکلات این بخش را مورد رسیدگی قرار دهد.

عثمانی افزود: سالانه حدود 17 هزار نفر از مردم کشور در جاده ها جان خود را از دست می دهند که این یعنی از بین رفتن سرمایه ملی کشور بنابراین باید به این موضوعات توجه شود چرا که ارزش اقتصادی 17 هزار نفر از جمعیت کشور از بودجه های سالانه ای که به وزارت راه تزریق می شود بیشتر است و بازماندگان خانواده های حادثه دیده دچار مشکلات مختلفی می شوند.

هاشمی پور: دولت مقتدر از مجلس باصلابت سرچشمه می گیرد/ وزیر راه با عملکرد نارس بی انگیزگی به این سمت را فریاد زده است

عدل هاشمی پور مجلس شورای اسلامی به تشریح دلایل خود در موافقت با استیضاح عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی پرداخت و گفت: تردید نداشته باشیم که ملت ایران منتظر اقدام شجاعانه ما در خانه ملت هستند، ملتی که چند ماه گذشته شاهد همه عملکرد و رأی اعتمادی بودند که به وزرای دولت دوازدهم از جمله وزرایی که امروز قصد استیضاح آنها را داریم، بودند.

عدل هاشمی پور در نطق میان دستور

نماینده مردم کهگیلویه، بهمئی و چرام در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: آیا زمان آن فرا نرسیده که برای رفع مشکلات اقتصادی، معیشتی و بیکاری جوانان کشور، تصمیم قاطع بگیریم تا به مدت 3 الی 4 سال وزیر دولت بتواند با تدبیر و برنامه ریزی تمام تلاش خود را برای تحقق برنامه های توسعه ای ابلاغ کند؟

وی با تاکید بر اینکه مقرر شده تا بنده به عنوان موافق استیضاح صحبت کنم، عنوان کرد: آقای آخوندی، من در مکتب سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بزرگ شده ام، خیلی سریع تر از آنچه که من بخواهم در اثبات عدم کارآمدی و بی انگیزگی شما نسبت به سمت، جایگاه و مسئولیت بسیار خطیر و تاثیرگذار وزارت راه و شهرسازی سخن بگویم، خود شما با عملکرد نارس و نارسا این بی انگیزگی را فریاد زدید.

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه در دوره تصدی آقای آخوندی بر وزارتخانه راه و شهرسازی که با سرنوشت، جان، مال و حیثیت دولت، ملت و کشور ارتباط مستقیم دارد، در دریا، آسمان و خشکی، حادثه ها و فاجعه های بزرگ داشته ایم، افزود: وزیر راه و شهرسازی کوچکترین احساس مسئولیتی نداشته و مسئولیتی را بر گردن نگرفته است و حتی حاضر به یک عذرخواهی نیز نشده است، باید کجا اتفاقی صورت بگیرد تا ثابت شود شما برای این کار، کارآمدی، کارآیی و احساس مسئولیت ندارید؟

علوی: وزارتخانه راه و شهرسازی از طریق ابر وزیر هم قابل اداره نیست/ تجمیع وزارتخانه‌ها خطای استراتژیک بود

سیداحسن علوی   در بیان علل مخالفتش با استیضاح وزیر راه و شهرسازی گفت:  خوشبختانه دکتر آخوندی به مسائل، آمار و اقداماتی که انجام داده اشاره کرد که نشان می‌دهد در سال‌های اخیر اقدامات خوب و اساسی در بخش حمل و نقل انجام شده و بسیاری از رویه‌های نادرست در مسیر درست قرار گرفته است بنابراین وی توانسته از ظرفیت‌های کلی استفاده کند.

سید احسن علوی در نطق میان دستور

 

علوی خطاب به نمایندگان تصریح کرد: باید یک بار از خود بپرسیم به راستی همه این مشکلات واقعا به یک وزیر و وزارتخانه مربوط می‌شود؟ ما چه کرده‌ایم؟ چطور شد که در دوره‌های قبل 3 وزارتخانه را تجمیع کردیم که هیچ ابروزیری نمی‌تواند مشکلاتش را حل کند، این خطای استراتژیک را چه کسی انجام داده است؟

این نماینده مردم در مجلس دهم تأکید کرد: ما مجلسی‌ها هیچ فرقی با گذشته نداریم، بخش کشتیرانی را به وزارت صنعت، معدن و تجارت دادیم که در پی آن امروز معلوم نیست در مورد علل تصادف سانچی از چه کسی باید سوال کنیم؟ از وزارت صنعت، بخش خصوصی یا وزارت راه و شهرسازی یا در بحث دریانوردی، کدام یک باید پاسخگو باشند؟ همچنین در مورد هواپیمای ATR مگر مربوط به شهرسازی می‌شود؟

وی یادآور شد: شهید دادمان در حین پرواز با همین هواپیمایی که تحت نظارت قائمه وزارت راه و شهرسازی فعالیت دارد به شهادت رسید در حالی که خود وزیر بود، اگر در داخل هواپیما نبود بی‌تردید باید بازخواست و استیضاح می‌شد که چرا در این مورد نظارت نداشته است.

حضرتی: بالاترین جذب سرمایه‌گذاری خارجی دولت در وزارت راه و شهرسازی صورت گرفت

الیاس حضرتیدر جریان بررسی استیضاح عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی به بیان دلایل مخالفت خود با این استیضاح پرداخت و گفت: استیضاح با عجله انجام شده و محتوا و محورها نشان دهنده این عجله است چنانچه یکی از عادات بد ما این است که زمانی که یک اتفاق، فاجعه یا بحران در کشور پیش می آید، به جای ریشه یابی شروع به زدن طرف می کنیم.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس یادآور شد: وزیر زمان برف و بوران به مناطق سردسیر رفت تا فاجعه سقوط هواپیمای تهران-یاسوج را بررسی کند اما نمایندگان همان زمان استیضاح را آغاز کردند که این نشان دهنده کار عجولانه است.

الیاس حضرتی

این نماینده مردم در مجلس دهم در ادامه با بیان اینکه از شخص آخوندی دفاع نمی کند، اظهار داشت: من از مدیریت زنده و پویا دفاع می کنم که ضرورت حیاتی این کشور است و آقای آخوندی به جای اینکه خود را به بودجه عمرانی صفر محدود کند، فضایی را باز کرده که از امکانات و فرصت های سرمایه گذاری خارجی و جذابیت هایی که می تواند در بخش خود برای جذب سرمایه گذاری استفاده کند، اقدام کرده است.

اسماعیلی: استیضاح آخوندی حزبی و شخصی نیست/ وزیر اشتباهات گذشته را پرشتاب تر تکرار کرد

داریوش اسماعیلی  به تشریح دلایل خود در موافقت با استیضاح عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی پرداخت و گفت:آقای آخوندی وزیر جدیدی نیست که 6 ماه عملکرد داشته باشد، بلکه وی 5 سال در وزارت راه و شهرسازی فعالیت کرده است.

وی ادامه داد: در جلسات رأی اعتماد وی بسیاری از نمایندگان مخالف تصدی ایشان در این پست بودند اما وی متعهد شد اشتباهات گذشته را تکرار نکند؛ اما وقتی نمایندگان مشاهده کردند که وزیر اشتباهات را پرشتاب تر از گذشته انجام می دهد، تصمیم گرفتند فرد با انگیزه دیگری سکان را در دست بگیرد.

داریوش اسماعیلی در نطق میان دستور

اسماعیلی ضمن انتقاد از برخی مسئولان مبنی بر اینکه برای انجام استیضاح عجله شده است، گفت: آخوندی حداقل باید بابت حوادث عذرخواهی می کرد تا التیامی بر زخم داغ دیدگان باشد، اما باید اذعان کرد استیضاح صرفاً مربوط به حوادثی مانند سقوط هواپیما نیست.

امیرآبادی فراهانی :مسئولانی که در سانحه قطار استعفا داده بودند، مسئولیت بهتری دریافت کردند

احمد امیرآبادی فراهانی  به تشریح دلایل خود در موافقت با استیضاح عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی پرداخت و گفت:  آقای آخوندی را یک بار استیضاح کردیم و همکاران عضو فراکسیون امید در این استیضاح همکاری لازم را نکردند و وزیر رأی لازم و مجدد را کسب کرد، این بار نیز پرچم دار استیضاح همکاران عضو فراکسیون امید بودند، این انتظار را داشتیم پای استیضاح باقی بمانند.

احمد امیرآبادی فراهانی

امیرآبادی فراهانی ادامه داد: مقصرین حوادث نیز که استعفا می دهند در جای بهترین به کار گرفته می شوند، یکی از دوستان لیستی از مسئولیت های افرادی که در حادثه قطار استعفا داده بودند ارائه کرد، برخی از این افراد مسئولیت بالاتری دریافت کردند، این است پاسخگویی وزیر به مجلس و مردم؟

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه اسناد زیادی را از عملکرد آقای وزیر در اختیار داشتم و مطالب زیادی تهیه کرده بودم، اما از وقت خود نمی خواهم استفاده کنم زیرا به نظر می رسد گفتن مطالب فایده ای ندارد، اضافه کرد: پیامکی برای برخی نمایندگان عضو یکی از فراکسیون ها آمده است که به وزیر رأی دهند.

آخوندی در صحن علنی : به عنوان بالاترین مسئول حمل و نقل کشور از هرگونه رنج به مردم پوزش می‌خواهم /درقراردادهای خارجی یک سنت رشوه نیست

عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی در نطق خود در جریان استیضاح در صحن علنی گفت :زمانی که اتفاقی بوقوع می پیوند که این اتفاق بزرگتر از توان دستگاه اجرایی  است ،قائدتا قهر طبیعی برما غلبه می کند و این در  حالی است که  کسی هست که در حادثه هوایی بگوید که هیچ چیز مهم تر از ایمنی نیست  زیرا ایمنی در مسئله هوایی اصلی ترین مسئله است.

عباس آخوندی در نشست فراکسیون مستقلین ولایی با حضور وزیر راه و شهرسازی


آخوندی  افزود:   دید ما در فرودگاه مهرآباد کمتر از300متر  و دید  ما در فرودگاه امام (ره) به  حدود 100متر می رسد اما برای پرواز  حداقل 500متردید می خواهیم  و برای نشستن  800متر دید می خواهیم  و این در  حالی است که ما اگر موضوع یخبندان را نیز کنار بگذاریم  باور کنید که امکان عملیاتی کردن وجود نداشت.

در نهایت نمایندگان مجلس شورای اسلامی با  92 رای موافق ، 152 رای مخالف و 2 رای ممتنع از مجموع 246 نماینده حاضر در جلسه علنی عصر امروز – سه شنبه 22 اسفند- به عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی اعتماد مجدد کردند.

 

کلید واژه ها

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار