شهادت حضرت فاطمه معصومه (س)
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
ربیعی در صحن علنی مجلس:

معضل فقر با پاشیدن پول حل نمی شود / فقرزدایی 20 سال برنامه نیاز دارد

سرویس صحن
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه سیاست‌های فقرزدایی را در دولت به پیش برده‌ایم، افزود: فقرزدایی 20 سال برنامه نیاز دارد و فقر و معضل آن با پاشیدن پول حل نخواهد شد.
سه‌شنبه 22 اسفند 1396 ساعت 10:26
معضل فقر با پاشیدن پول حل نمی شود / فقرزدایی 20 سال برنامه نیاز دارد وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه سیاست‌های فقرزدایی را در دولت به پیش برده‌ایم، افزود: فقرزدایی 20 سال برنامه نیاز دارد و فقر و معضل آن با پاشیدن پول حل نخواهد شد. http://cdn.icana.ir/d/019/201803106294873765.jpg معضل,فقر,با,پاشیدن,پول,حل,نمی,شود,/,,فقرزدایی,20,سال,برنامه,نیاز,دارد Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت ، علی ربیعی در نشست علنی امروز (سه شنبه، 22 اسفند ماه) مجلس شورای اسلامی، در پاسخ به استیضاح کنندگان با بیان اینکه حضور در صحن مجلس را فرصتی برای طرح اهم مسائل کشور می‌دانم، گفت: این حضور فرصتی برای بنده به عنوان یک عضو دولت که 4 دهه سابقه خدمت در عرصه‌های مختلف را داشته‌ام، است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه استیضاح را حق مجلس می‌دانم، افزود: می‌دانم که اگر بخواهیم به ثبات و پیشرفت برسیم مسیر ما همان بوده و چیزی جز آن نیست اما متأسفم که همین ابتدا مطابق قانون آنچه که در استیضاح آمده بود و باید مطرح می‌شد دوستان در همین اندازه برخلاف مشی قانون عمل کردند، از این رو انتظار از رئیس محترم مجلس دارم که در این موارد مطابق قانون از طرح مباحث خارج از استیضاح پیشگیری کند.

ربیعی با بیان اینکه 7 ماه پیش در 29 مرداد ماه 96 برنامه‌ای به مجلس ارایه کرده و 191 نماینده مجلس به آن رأی مثبت داده‌اند، تصریح کرد: من مشتاق هستم که استیضاح‌کنندگان خیلی صریح و شفاف با عدد و رقم نه با کلیات انحراف من و همکارانم را از این برنامه‌ها اعلام کنند، جملات و گذاره‌های کلی و با مواردی از این دست نمی‌توان شاخص‌ها را اندازه‌گیری کرد.

وی ادامه داد: آیا به طور کلی می‌توانیم بگوییم نارسایی و سوء استفاده وجود دارد، علت چیست، به چه صورت است، این علت تا چه اندازه ناشی از ساختار و چه اندازه ناشی از مدیریت است؟ ما همین طور می‌ایستیم و مباحث کلی را مورد بحث قرار می‌دهیم که نتیجه آن عدم تصمیم‌گیری صحیح است.

ربیعی با بیان اینکه بنده به عنوان یک سرباز کوچک در خدمت نظام هستم، گفت: امیدواریم این استیضاح بتواند راهگشای برنامه‌های خود باشد.

وی با تأکید بر اینکه علت اینکه عمده مباحث مطرح شده حول و حوش شرکت‌های وابسته به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است بنده نیز بیشتر صحبت‌های خود را در این حوزه مطرح خواهم کرد، گفت: متأسفم که کارکردهای اجتماعی این وزارتخانه به مجموعه‌ای مانند شستا یا برخی از مجموعه‌های اقتصادی آن هم به شکل اقرارآمیز تقلیل پیدا کرده است.

ربیعی با بیان اینکه بنده نه به عنوان یک وزیر بلکه یک کنشگر در مقابل شما می‌خواهم به شما بگویم که ما امروز مسائل بنیادینی در پیش رو داریم، گفت:  به جز سیاست خارجی و مسئله خشکسالی که دو مسئله مهم ما است ما مسائل مختلف در  حوزه آسیب‌ها، فقر، عدالت و مسئله آینده و ریسک زندگی مردم در قالب صندوق‌ها و بیکاری انباشته شده را در پیش رو داریم ازاین رو ما باید با فهم درست ، اجماع و اصلاح ساختارها نسبت به رفع آن ها اقدام کنیم.

این عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به شلوغی‌های اخیر کشور در برخی شهرها تصریح کرد: بنده آمارهای مختلفی از میزان فقر، بیکاری، خشکسالی و میزان اشتغال و همچنین انواع و اقسام شاخص‌ها را آماده کرده بودم، غالب کسانی که دستگیر شده بودند شغل داشتند، در این رابطه باید بدانیم اتفاقات بزرگتری رخ داده در مسائل و آنها آژیری برای کشور بود.

وی ادامه داد: از این رو من خوشحالم که در وزارتخانه‌ای قرار گرفتم که با اصلی‌ترین و بنیادی‌ترین مسائل مرتبط با امنیت ملی سرو کار دارد.

ربیعی با تأکید بر اینکه در زمینه شاخص بیکاری در اندازه‌ای که داده و ستاده‌های  من به وجود آورده موفق عمل کرده‌ام و انگیزه داشته و پرتلاش بوده ام، تصریح کرد: بنده با داشتن نظریه‌های خوب و به کارگیری تیم خوب توانستم اقدامات خوبی را انجام دهم اما رفع این معضلات نیاز به اجماع همه مسئولان اعم از مجلس دارد.

وی گفت: من معتقد هستم که ماهی یک میلیون بار مراجعه به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی صورت می گیرد و همین شرایطی را به وجود آورده که بتوانیم در کنار هم برنامه‌هایی را به پیش ببریم که ثبات نظام مقدس را بیشتر کنیم.

این عضو کابینه دولت دوازدهم با بیان اینکه ما سیاست‌های فقرزدایی را در دولت به پیش برده‌ایم، افزود: فقرزدایی 20 سال برنامه نیاز دارد و فقر و معضل آن با پاشیدن پول حل نخواهد شد همان طور که اشتغال با پاشیدن پول حل نخواهد شد.

ربیعی ادامه داد: ما خودمان در این وزارتخانه اصلاح صندوق‌ها را به دولت پیشنهاد کردیم و بنده در برنامه سال 92 اعلام کردم یکی از بنیادی‌ترین و اساسی‌ترین بحث‌ها در زمینه آسیب های اجتماعی و جهت‌گیری‌های آنها توسط همین وزارتخانه تولید شده و در حوزه های کارگری کارهای زیادی شده و پیشی کردن  مزد از تورم سیاستی بوده که اجرایی شده است.

وی گفت: بخشی از وظایف من در صندوق‌ها شرکت‌ها بوده است که پیرامون آنها باید بیشتر صحبت‌های خود را در این حوزه متمرکز کنم. اندازه‌ای که این صندوق‌های در اختیار وزارتخانه ما در GDP کشور است اما غلوآمیز درباره آن صحبت می شود، ما در مجموع 1.4 اقتصاد کشور هستیم.

ربیعی با بیان اینکه بنده خوشحالم که فقط شستا و صندوق‌های ما زیر ذره بین است، گفت: یکی از اقدامات این وزارتخانه  برای توامندی شرکتها حرکت به سوی شفاف سازی است وازهمین روبنده نه به عنوان یک نظریه اقتصادی بلکه به عنوان یک نظریه مبارزه با فساد اعتقاد دارم ما باید دراین شرکتها به سمت غیر بنگاه داری حرکت کنیم، بنده ازشما می پرسم پروندهای نظیر 3 هزار میلیارد  تومانی  روشد، کدامیک به وزارتخانه بنده مرتبط است.

هیچ کدام ما سوپر مدیر نیستیم 

ربیعی افزود: هیچ کدام ما سوپر مدیر نیستیم  و دوران مدیران سوپر من گذشته است و از همین روآقای لطفی در زمان دولت گذشته مدیرعامل  هلدینگ  بوده است مگر دولت گذشته  رفیق خانه کارگران بوده است چرا توهین می کنند؟ایشان سلسه مراتب عمودی را طی کرده است.

 ربیعی افزود:  امروز تیمی که در هیئت مدیره شستا چیده شده است از اقتصادان های برجسته هستند و بنده ثبات مدیرت را در سازمان تامین اجتماعی حفظ کردم واین در حالی است که پروندهای که خودم بنام صندوق ها باز کردم و ازهمین رو اقای   لاریجانی به یاد دارید، خودم درباره صندوق ها از شما در خواست کردم اما باید امروز پاسخگویی استضیاح شوم که خودم پرونده آن را باز کردم.

90 درصد شرکتهای تابع در بورس فهرست شده اند

ربیعی تصریح کرد: من امروز خوشحالم بگم 90 درصد شرکتهای تابع در بورس فهرست شده اند و نماینده ای محترم اسامی  هیئت مدیره را خواسته بود و بنابراین باید گفت90درصد آن هم اکنون در سایت بورس است و این در حالی  است که بنده موفق شدم هر جایی که تخلفی و ساختار معیوبی بوده  است  باآن برخورد کردم.

ربیعی افزود: بنده  در کارخانه ژنرال موتورز در سال 1354 کارفرمای  بنام مهدی اخوان کاشانی داشته ام  و ایشان هر وقت می آمدند تن کارگران می لرزد  و به الله امروز  بنده کارگران را اخوان  کاشانی خود می بینم چرا زمانی که دلسوزانه حرف می زنم  تعابیر بد بکارمی گیرد.

 وی ادامه داد : کارگران  را کارفرمای خویش می بینم و بنده به دنبال بهینه کردن سرمایه گذاری ها هستم  و اعتقاد دارم  باید در بازار سرمایه باشیم و ما  همچنین در کیفیت بنگاه داری در حال برنامه ریزی هستیم و بنابراین مجلس باید به من پاداش بدهد که  برنامه  ریزی کردیم که صندوق ها از بنگاه داری رها شوند.

   وزیرتعاون وکار رفاه اجتماعی افزود:اقای لاریجانی مکنزی آمد صندوق کشوری را مطالعه کرد  و گفت 450 هزار میلیارد تومان  تصمیمات دولت و مجلس بر این صندوق بارآورده  است و صندوق ها دیگر مفهومی ندارند  واین در حالی است که میانیگن کل فروش شستا در گذشته تنها برابر با 8هزار 800میلیارد تومان بوده است و این میزان امروز به  21 هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است.

 وی ادامه داد: مگر این شرکتها  را وزیر رفاه را تحویل گرفت و مگر ما با اجبار گفتیم به ما کشتیرانی بدهید و یک سیاست غلطی که در آن روز هیچ کس فریاد نزد و ما خصوصی سازی  را دنبال کردیم   .

بنابراین گزارش علی ربیعی در ادامه با بیان اینکه صندوق فولاد روشن‌ترین و بدترین شکل این نوع واگذاری‌ها است که سال 91 پایگذاری شده، گفت: دکتر مصری و دکتر  عباسی این صندوق را نگرفتند چراکه می‌دانستند چه وضعیتی دارند اما ما این صندوق را با آن وضعیتی که داشت تحویل گرفتیم، شرکتی که 2500 میلیارد تومان قیمت‌گذاری کرده‌اند 500 میلیارد هم نمی‌ارزد، حال چه کسی جرائت دارد آن‌ها را بفروشد؟ درواقع ما وارث چنین وضعیتی هستیم و امروز که شما درباره این بنگاه‌ها قضاوت می‌کنید باید چنین شرایطی را نیز در نظر بگیرد.

می‌خواهم قفل و زنجیز شرکت‌ها را از پای شرکت‌های رفاهی جدا کنم

وی در جریان طرح استیضاح‌اش در مجلس شورای اسلامی در دفاع از خود با بیان اینکه اتفاقا اگر می‌خواهیم از بنگاه‌داری خارج شوم برای رسیدن به فروش باید سود خود را 80 درصد کنیم، افزود: درواقع می‌خواهم از بنگاه‌های کم‌بازده خارج شویم، روز دفاع خود نیز گفتم که می‌خواهم قفل و زنجیز شرکت‌ها را از پای شرکت‌های رفاهی جدا کنم، اکنون نیز حاضرم با هر طرحی همکاری کنم تا مشخص شود چگونه صندوق‌ها را رها کرده و به سرمایه‌گذاری و پول‌افزایی در صندوق‌ها برسیم. به این می‌گویند؛ اصلاح ساختاری، درواقع شما مطالعه کنید کژی از کجا آغاز شد تا اصلاحات و حل و فصل مسائل را از همان جا آغاز کنیم.

همین که تثبیت شغل کرده‌ایم هنر کرده‌ایم

ربیعی با تاکید بر اینکه در دوران وزارت وی محاسن دیگری نیز وجود داشته است،  یادآور شد: من مسئول تثبت شغل هستم اگر می‌خواستم در این شرکت‌ها اقتصادی برخورد کنم قطعا با تعداد بیشتری از بیکاری روبه رو می‌شدیم لذا ما فقط ایستادیم مراقب کردیم که این شرکت‌ها به زیان‌دهی نرسند و معتقدم این هنر ما بوده است. 34 شرکت زیان‌ده فقط در استان تهران وجود داشت که اگر تعطیل می‌شدند تعداد بیکاری‌ها افزایش می‌یافت بنابراین همین که تثبیت شغل کرده‌ایم هنر کرده‌ایم.

امروز به 110میلیارد تومان سودآوری در فولاد آهن رسیده‌ایم

وزیر کار، رفاه، تعاون و اجتماعی با بیان مثالی در این خصوص ادامه داد: شرکت فولادآهن به‌عنوان غول صنعت کشور قبل از واگذاری به این وزارتخانه 8هزار نفر پرسنل داشته اما امروز 16هزار نفر پرسنل مستقیم و غیرمستقیم دارد لذا نتیجه فعالیت و اقدامات این شرکت با مجموعه نیروهای اضافه شده، زیان هزار و سیصد میلیاردی در سال 94 بوده است.امروز به 110میلیارد تومان به سودآوری در همین شرکت رسیده‌ایم آیا این هنر نبوده است.

وزارتخانه من وظیفه کاهش فقر و نابرابری را دارد/ با توجه به فشارهای محیطی نه تنها ناموفق عمل نکردیم بلکه حرکت سالمی نیز داشته‌ایم

وزیر کار، رفاه، تعاون و اجتماعی اضافه کرد: وزارتخانه من وظیفه کاهش فقر و نابرابری، ایجاد عدالت از طریق اشتغال خرد، اجرای سیاست‌های حول و حوش آموزش‌ها، مهارت و توانمندسازی مردم را دارد و شرکت‌ها بخش کوچکی از وظایفش به شمار میاید، درواقع در زمینه کاهش ریسک زندگی نیز مسئولیت دارد ولذا ما در اینجا نه تنها ناموفق عمل نکردیم بلکه با توجه به شرایط موجود و فشارهای محیطی حتی حرکت سالمی نیز داشته‌ایم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه به موضوعاتی که موافقان استیضاح مطرح کردند اشاره کرد و گفت: متأسفانه نه تنها پروژه‌های اجتماعی را به خوبی اداره نمی‌کنیم نسبت به تقویت وزارتخانه اجتماعی پرداخته نمی‌شود از این رو در قضاوت‌ها به بیان آمار و اطلاعات اشتباه پرداخته می‌شود.

ربیعی با اشاره به اظهارات آقای حسن بیکی در موافقت با استیضاح گفت: وی یادآور شد که ارزش شستا 600 هزار میلیارد تومان است که این آمار درست نیست؛ از سوی دیگر در مورد پالایشگاه‌های واگذار شده مباحثی مطرح شد که اشتباه است در حقیقت در دوران تصدی ما بر این وزارتخانه سودآوری پالایشگاه‌های واگذار شده افزایش یافته و حدود 3 هزار میلیارد تومان نیز سرمایه‌گذاری شده است حتی در ستاره خلیج فارس نیز 20 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده است.

بیمه 11 هزار فقیر در جریان طرح تحول سلامت به همت وزارت کار

وی افزود: وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی به خوبی در کنار دولت توانسته دو هدف رفع فقر مطلق و اشتغال فراگیر را دنبال کند. طرح بیمه همگانی و تحول نظام سلامت که یک بار سنگین آن بر دوش وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی بود از جمله اقدامات در این راستا است. به موجب بیمه همگانی 11 هزار فقیر و حاشیه نشین شهری و کارگران بیمه شدند و به همت این وزارتخانه طرح تحول سلامت با همه انتقادات و خلاء‌ها را ادامه داد.

این عضو کابینه دولت دوازدهم ادامه داد: بیمه شدن فقرا را از افتخارات طرح تحول سلامت می‌دانم که توسط این وزارتخانه انجام گرفت. همچنین از  1398 برنامه‌ریزی شده تا اقدامات دیگری در دستور کار قرار گیرد. همچنین به کمک نمایندگان لایحه حمایتی را تصویب و لایحه نظام چند لایه بیمه ای را پیش بردیم؛ حداقل‌ها را نیز به 80 درصد حداقل دستمزد رساندیم و با تصویب لایحه حمایت از حقوق معلولان توانستیم میزان حداقل دستمزد این افراد را نیز افزایش دهیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی یادآور شد: قدرت خرید بازنشسته‌ها در سال‌های گذشته کاهش چشمگیری داشت و فاصله بین تورم و افزایش به 67 درصد رسیده بود اما وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با همراهی رئیس جمهور و دولت سیاست پیشی دادن مزد بر تورم را نهادینه کرد. حقوق بازنشسته‌های کشوری نیز در عرض 3 سال به صورت پلکانی افزایش یافته هر چند با وضعیت مطلوب فاصله بسیار است.

وزارت کار راهی جز مسیر رفته را در پیش نداشت

ربیعی ادامه داد: وضع کارگران و بازنشسته‌ها خوب نیست اما این وزارتخانه مسیری جز راه رفته را نداشته است. با همراهی وزارت راه و شهرسازی نیز اقدامات خوبی انجام گرفت که مسکن حمایتی از جمله اقدامات است. همچنین ریسک زندگی مردم را کاهش دادیم.

وی تصریح کرد: 6 میلیون ایرانی هیچ دفترچه تأمین اجتماعی ندارند لذا در هیئت وزیران موضوع را مطرح کردیم تا پس از کار کارشناسی بتوانیم انقلابی در کاهش ریسک زندگی مردم ایجاد کنیم. همچنین با توجه به هزار روز اول زندگی کودکان نظام غربالگری را پایه‌ریزی کردیم، هم اکنون نیز نظام غربالگری، گوش‌شنوایی و ژنتیک را دنبال می‌کنیم تا اقدامات بنیادین انجام شود.

حمایت غذایی از 200 زن باردار دارای سوء تغذیه

این عضو کابینه دولت دوازدهم یادآور شد: با وجود بودجه کم دولت 200 هزار زن باردار دارای سوء تغذیه را حمایت غذایی کردیم و در روستاها هزار وعده غذای گرم برای هزار روز اول زندگی داده شد. امنیت شغلی امروزه به یکی از بزرگترین دغدغه‌ها تبدیل شده بنابراین با این قوانین به سمت تأمین آن هستیم.

تحقق گفتگوی اجتماعی میان کارگر و کارفرما/ 55 درصد تشکل‌های کارگری افزایش یافت

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی معتقد است در دوره تصدی وی بر وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی نزدیکترین دوره به گفت وگوی میان کارگر و کارفرماست به نوعی که گفت‌وگوی اجتماعی مسالمت آمیز تحقق پیدا کرده، همچنین 55 درصد تشکل‌های کارگری افزایش یافته و نهادهای خیر جمعی و گفتمان خیر جمعی نیز ساماندهی شده است.

ربیعی ادامه داد: در صورت ادامه کار با حضور معاون اول رئیس جمهور و رئیس مجلس پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان را راه‌اندازی خواهیم کرد. به موجب این پایگاه اطلاعات 23 میلیون خانوار ایرانی تجمیع و برای هر ایرانی شناسنامه صادر می‌شود لذا مبارزه با فقر جهت‌دار می‌شود.

وی از همراهی وزارت علوم و آموزش و پرورش یاد کرد و گفت: به موجب همراهی این دو وزارتخانه کودکان بازمانده از تحصیل را ساماندهی کردیم. متأسفانه در استان‌هایی چون سیستان و بلوچستان که مملو از کودکان بازمانده از تحصیل بود این مشکلات مرتفع گردید.

این عضو کابینه دولت دوازدهم تصریح کرد: همچنین کارت اعتبار رفاهی برای بازنشستگان را به جلو بردیم، کارت هویت کودکان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی نیز در دستور قرار گرفته زیرا نداشتن شناسنامه وضعیت آنها را وخیم کرده بود. همچنین تضمین خرید بازنشستگان را در وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی دنبال شده است.

وی با اشاره به اینکه امروزه برخی از نمایندگان اعتراض می کنند نسبت به اینکه چرا یک پزشک در رأس سازمان تامین اجتماعی قرار دارد، گفت: وی 25 سال سابقه فعالیت در این عرصه داشته است و قانون هم در این زمینه اجازه داده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه حقوق عقب افتاده برای پرداخت نداریم، اظهار کرد: در ماه جاری نیز 11 هزار میلیارد تومان تجهیز منابع باید صورت بگیرد که در دست اقدام است.

ربیعی با اشاره به اینکه با در نظر گرفتن اجرای قانون بازنشستگی 14 هزار و 8 فقره حکم بازنشستگی صادر شده است، افزود: بر این اساس 15 هزار حکم دیگر در حال صدور است.

وی با اشاره به اینکه امروزه 6 برنامه در حوزه اشتغال توسط دولت در دست اجرا قرار دارد، تصریح کرد: اشتغال از طریق رشد کلاسیک که دستگاه های مختلفی در آن نقش دارند، یکی از این برنامه هاست.

این عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به اینکه تثبیت اشتغال موجود نیز از دیگر برنامه هایی است که براساس آن ستادهای استانی نیز راه اندازی شده اند، افزود: اگر این برنامه اجرایی نمی شد حدود 300 هزار شغل از بین می رفت.

ربیعی با اشاره به اینکه در 9 ماهه ابتدایی سال 600 هزار دفترچه تامین اجتماعی شغل اولی صادر شده است، گفت: با پولپاشی مشکلات حل نمی شود، لذا با برنامه جلو می رویم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه اشتغال روستایی، حمایتی و فراگیر نیز از دیگر برنامه هایی است که در دستور کار قرار دارد، تصریح کرد: در اشتغال روستایی 50 کارشناس ایرانی بین المللی برنامه ای را تدوین کرده اند که از ماه های ابتدایی سال به بعد نتایج آن به ثمر خواهد نشست.

وی با اشاره به اینکه در بحث اشتغال پایدار مشکلات کشور را بررسی کرده ایم، گفت: در این بین برنامه مهارت آموزی و کارورزی دانش آموزی را نیز ساماندهی کرده ایم؛ بر این اساس حداقل 300 هزار شغل از طریق راه های یاد شده ایجاد خواهد شد.

ربیعی با اشاره به اینکه به سمت شغل های غیررسمی حرکت کردیم، اما این موضوع در دوران رکود امری مهم محسوب می شود، افزود: آماری که سازمان برنامه و بودجه در این زمینه ارائه می دهد، مهم است، اما ملموس نیست و دلیل آن بی کیفیتی برخی مشاغل و البته زیادی ورودی و خروجی بیکاران است.

این عضو کابینه دولت دوازدهم ضمن تاکید بر اینکه نمی توان دولت را متهم کرد، بیان کرد: امروزه سیاست های تنگاتنگی مربوط به نظام تامین مالی تبیین شده و در این بین سند اشتغال نیز آماده است تا بر این اساس امور را پیش ببریم. امروزه نظام بانکی هم در این راستا فعالیت می کند و 20 هزار میلیارد تومانی که برای اشتغال فراگیر در نظر گرفته شده در همین جهت هزینه خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه طبق برنامه های پیش بینی شده به سمت شیب اشتغال پایدار حرکت می کنیم، گفت: امروزه نمایندگان کردستان می توانند بیان کنند که با راه اندازی انستیتو گیم در این استان، نرم افزار به کشورهای مختلف صادر می شود که سبب اشتغالزایی است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ضمن بیان اینکه در سیاست بازار کار، تنظیم روابط کار با وزارتخانه تحت مدیریتش قرار دارد، افزود: موضوع اشتغال با رفتن من و آمدن فرد دیگری درست نمی شود و باید طبق برنامه عمل کرد.

علی ربیعی همچنین در جریان طرح استیضاح‌اش در مجلس شورای اسلامی در بخش پایانی صحبت‌هایش در دفاع از خود، گفت: از رئیس محترم مجلس انتظار داشتم جلوی اتهام‌ها و دروغ‌هایی که به من نسبت داده شده گرفته می‌شد. با این وجود برای دفاع از  خود در مقابل درخواست استیضاح توضیح می‌دهم دیگران نیز باید در روز قیامت توضیح دهند.

وی با در پاسخ به مخالف پورابراهیمی نماینده کرمان با وی، گفت: آقای پورابراهیمی  شما گفتید؛ شستا پیشانی اقتصاد ایران بوده است درحالی که اندازه اقتصاد ایران را برای نمایندگان شمردم و یک ساعت قبل گفتم؛ خود این شرکت‌ها و بانک‌ها چقدر کل اقتصاد کشور را تشکیل می‌دهند؟، تامین اجتماعی سال‌ها زیر نظر وزارت بهداشت بوده است، پس باید بگویم وزیر بهداشت باید اقتصاددان باشد؟ ضمن آنکه باید بنگاه‌دار بگذاریم نه اقتصاددان، حال اگر بنگاه‌دار بگذاریم برای فقر و اشتغال و بهزیستی چه کنیم؟

زنجیره بنگاه‌ها را از نظام جامع تامین اجتماعی باز کنید

وی تاکید کرد: اتفاقا من همین کاره هستم، برای این کار ساخته شدم و استادتمام همین رشته در دانشگاه هستم، 12 تالیف در همین رشته دارم، لذا تاکید دارم زنجیره بنگاه‌ها را از نظام جامع تامین اجتماعی باز کنید.

این عضو کابینه دولت دوازدهم با بیان اینکه امروز می‌خواهد اصلاح خطاهایی که دولت‌ها آغاز و مجلس‌ها نیز بر آن نظارت کرده‌اند آغاز کند، افزود: کمکم کنید نه آنکه جلویم بی‌ایستید و همبستگی کار و رفاه را دنبال کنیم.

وی درخصوص اظهارات پورابراهیمی، توضیح داد: سود تقسیم شده سال 93 ، 5 هزار 500 میلیارد تومان بود من افزایش سرمایه دادم و ذخیره گرفته‌ام، اما می‌آیند از نرخ متوسط سود پایین‌تر نشان می‌دهد، آیا این اسمش علم اقتصاد است؟

خوشحالم پورابراهمیمی و تاجگردون با هم متحد شدند

ربیعی خطاب به پورابراهیمی تصریح کرد: خوشحالم شما و آقای تاجگردون با هم متحد شدید، من فردی را در پاسارگاد گذاشته بودم، شما به من گفتید چرا آدم تاجگردون را در پاسارگاد گذاشتید؟! در حالی که این چنین نیز نبود. خوشحالم که کنار هم قرار گرفته‌اید این حق مجلس است، این عین دموکراسی است که آدما جاهای مختلف کنار هم قرار بگیرند.

وی درخصوص اینکه چرا نرخ بازدهی‌شان کوتاه است، توضیح داد: من از پگاه چند درصد بازدهی سرمایه می‌گیرم؟ از زغال کرمان که باید پول در آن تزریق کنم چطور سود بگیرم؟ چطوری از ذوب‌آهن سود بگیرم در حالی فقط توانسته‌ام ضررشان را کم کنم؟ چطوری از شرکت‌های که نابود شده‌اند سود بگیرم؟ چطوری از شرکت دخانیات که با 6 تا 7 هزار کارگر اضافه به من تحویل داده‌اند سود بگیرم؟ آیا این نشان از ناکارآمدی من است؟

ارزش خانه من 4 تا 5 میلیارد است اما گفتن ربیعی خانه 25 میلیارد تومانی خریده

وی با بیان اینکه چند نفر از نمایندگان درخصوص خانه وی صحبت کرده‌اند، گفت: خانه‌ای خودم را سال 70 ساخته ام که همچنان آن را دارم و جای دیگری را با گذاشتن چهار تا پنج میلیون تومان روی پول آن خانه اجاره کردم چراکه با بچه‌هایم زندگی می‌کردم و جای‌مان تنگ بود گذاشتم. دخترم دو بچه شده بود و خانه 55 متری برایش کوچک بود (این هم اجاره نامه خانه) اما رفتن گفتن وزیر کار خانه 25 میلیارد تومانی خریده (در همین مجلس گفتند) در حالی که ارزش خانه من 4 تا 5 میلیارد بیشتر نیست و برای باجناق نجفی شهردار تهران است.  

کمپین نه به ربیعی راه انداخته اند

وزیر کار، رفاه، تعاون و اجتماعی تصریح کرد: من فردی را اخراج کردم و پروندش را به دادگاه دادم، چراکه ساختمانی که ارزش آن 3 میلیارد تومان است 2 میلیارد تومان اجاره کرده است و 12 و نیم میلیارد تومان در آن هزینه کرده است و وقتی که تشر رفتم به او، مبلغ شد 2 و نیم میلیارد تومان اما همین آقا کمپین نه به ربیعی راه انداخته است! و در مجلس می‌پلکد. اسم وی را به رئیس مجلس می‌دهم تا مشخص شود.

وی در جریان طرح استیضاح‌اش در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نمی‌خواسته است وارد مثال فوق مسائل شود، اضافه کرد: آقای "بابای صالحی" دستخط‌اش را به من نشان داد که به فلانی می‌گوید چه بگو و چه نگو.

وی با تاکید براینکه اگر از جناح چپ استخدام کنم می‌گویند؛ همه را از جناح چپ استخدام کرده، اگر از هر دو جناح استخدام کنند می‌گویند؛ شکسته حامی شده است، اگر کنار افراد غم‌خواری کنیم، می‌گویند؛ چرا غم‌خواری کرده یا نکرده است.

باید بررسی کرد آیا مسیر رفته در وزارتخانه تعاون فسادساز یا فسادسوز بوده است؟

وزیر کار، رفاه، تعاون و اجتماعی بیان کرد: حداقل مخالفان شخصی من که امروز اینجا صحبت کردند از زندگی شخصیم مطلع هستند. من یک شام که به خانه می‌برم پول آن را حساب می‌کنم، باید بررسی کرد آیا مسیر رفته در این وزارتخانه فسادساز یا فسادسوز بوده است؟ علیه فساد بوده یا به نفع فساد بوده است؟ اگرچه تخلف رخ می‌دهد چراکه وزارتخانه‌ای که به ما تحویل دادند مسیر کژ-ی را طی کرده بود اما آیا مسیر در پیش گرفته ساختار تخلف‌سوز دارد یا تخلف ساز؟

ربیعی خطاب به تاجگردون رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مطرح کرد: باید درباره نکات مطروحه جنابعالی درخصوص بانک رفاه کارگران توضیح دهم که مدیر آن یکی از کارشناسان بانکی برجسته است و هیچ کسی هم سفارش او را نکرده بلکه عضو هیات علمیه دانشگاهی بود که در آن تدریس داشتم البته شناختی نداشتم اما 4 بانک دیگر او را برای مدیریت کاندید کرده بودند که من نگذاشتم لذا آنچه شما می‌گوید؛ چرا تامین اجتماعی از بانک پول قرض گرفته است به این دلیل است که دولت باید سالی 20هزار تومان به تامین اجتماعی بدهد تا به عنوان مثال بیمه قالیبافان از بین نرود و پرداخت شود اما این پول نیست.

بنابراین گزارش، علی ربیعی با بیان اینکه درمان ما از 7هزار تا به 20هزار رسیده است، گفت: من ناچارم؛ اساسا به این شکل نبوده است که سازمانی را به سازمان دیگری ببریم این سازمان با این ترنور مالی در مقطعی وام می گیرد و در مقطع دیگر وام را می دهد اینها دلایلی نیست که شما در اینجا بحث کنید.

وی ادامه داد: برخی از دوستان سه هفته پیش به من اس ام اس می‌دادند که می‌خواهد استیضاح کنید و این موضوع ربطی هم به مسئله آسمان نداشت؛ شما از مدت ها قبل به دنبال استیضاح بودید؛ من از سانچی تا کارگرارنی که در معادن مردند تا بچه هایی که به زیر پلاسکو رفتند شرمنده ام عذرخواهی می‌کنم و خودم را درکنار آنها می بینم.

ربیعی بیان کرد: دقایقی پیش نیز اعلام کردم برای حوادث سانچی و دنا از همه عذرخواهی می کنم؛ اگر امروز از وزارتخانه رفتم به شما قول می دهم دستتان را می بوسم و جایی در کنار نظام هستم و اگر در وزارت خانه بودم مطمئن باشید باج نداده‌ام که اگر می دادم هر روز به این بلاها گرفتار نمی شدم.

وی ادامه داد: هر کدام از این شرکت ها بلاهستند و هر کدام به اندازه یک وزارتخانه از من وقت می گیرند من در کنار این مسائل توانستم سیاست های رفاهی را به جلو ببرم.

برنامه دولت مقابله با فقر مطلق است

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه دولت شما برنامه مقابله با فقر مطلق دارد، اظهار داشت: امروز پرچم اشتغال را یک نفر به جلو می کشد ما را نباید به گوشه ای از شرکت محدود کنید.

وی با بیان اینکه اداره کردن دراین موارد سخت است، بیان کرد: شما نمایندگان باید به من کمک کنید؛ نمایندگان نکته‌ای را از من ایراد گرفتند مبنی بر اینکه قاطبه مجلس دلسوزانه انتقاد و نقد دارند اما مطالباتشان به فرجام نمی رسد بله در این مورد حق با شماست.

امکانات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی کم است

ربیعی ادامه داد: من نمی توانم به شما نه بگویم و دلم می خواهد برای شما کار کنم اما امکاناتم کم است؛ من دوست دارم در شیراز، اصفهان، تبریز بیمارستان بسازم، دلم می‌خواهد در تمام شهرستان‌ها ورزشگاه بسازم تا فرزندان کارگران در آن بازی کنند؛ امکانات کم است اما به شما نه نمی گویم و شما این را به حساب بدقولی نگذارید به حساب برادری که می خواهد کار انجام دهد بگذارید.

وی بیان کرد: خوشبختانه در این وزارتخانه به نحوی به جلو رفتیم که هرکسی بیاید می تواند در یک مسیر خوب به کار خود ادامه دهد و من نیز به عنوان یک سرباز در کنار شما در مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی کار می‌کنم .

آدم‌های کاری و سالم را پس نزنیم

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه آدم‌های کاری و سالم را پس نزنیم چراکه عمرکاری ما گذراست، تاکید کرد: آقای عباسی می‌دادند مدیریت و ادره کردن این وزارتخانه چقدر سخت است؛ من نیروهای جوان و افراد خوش فکر آوردم من از آقای پاک سرشت که در اینجا نامش برده شد دفاع می کنم ایشان در فنی و حرفه ای مطالعه کرده بود و مصاحبه شد و هیچ نماینده برای او به من زنگ نزد و سفارش نکرد و من خودم ایشان را شناختم و انتخاب کردم.

وی تاکید کرد: میدری و کلانتری را خودم انتخاب کردم، منصوری را خودم از فضای بین الملل آوردم اینها افرادی نبودند که کسی به من سفارش کند خیلی از نیروهای وزارتخانه را من آوردم که امروزدر آنجا مشغول به کارند.

اقشار پایین اجتماعی من را از خودشان می دانند

ربیعی با بیان اینکه اقشار پایین اجتماعی من را از خودشان می دانند چرا که در کنارشان هستم و در کنارشان زندگی کردم، گفت: چرا برخی از دوستان من را شبیه شستا می بینید؟ این وزارتخانه اجتماعی است حتی اقتصاد آن نیز اجتماعی است وزارتخانه ای نیست که آنچه که مورد علاقه شماست، ببینید.

هواپیمای آسمان بیمه ملت است

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه اینجا وزیری می خواهد که بتواند جامعه شناسی اجتماعی، اقتصاد اجتماعی و روانشناسی اجتماعی بداند، ادامه داد: در این وزارتخانه مددکار داریم، هواپیمای آسمان بیمه ملت است و من با مدیرعامل بیمه ملت صحبت کردم.

اولین اعتصاب کارگری انقلاب را سامان دادم

وی افزود: من امروز جملات نامناسبی مانند لابی‌گر شنیدم؛ به ولله آن روزنامه را نه من میشناسم نه کسی، نه رضایت دارم از دوست و همکار من چیزی بگویند، امروز حرف های خوشی در اینجا زده نشد؛ واقعا با 2 میلیارد پول این انصاف است؟ من یک ریال آن را حروم می دانم بدونید شما نمایندگان عزیر من چه رای بیاورم چه نیاورم علی ربیعی هستم و هویت خودم را دارم و من با متن انقلاب پیچیده شده ام، در فقر رشد کردم و بزرگ شدم، کارگری کارخانه کردم، اولین اعتصاب کارگری انقلاب را سامان دادم، مدیرمسئول اولین نشریه کارگری بودم امروز نیز دانش کار درفضا اجتماعی را دارم./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار