خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1396/12/22 18:58:42
سرویس صحن
در جریان پاسخ به تذکر پژمان‌فر مطرح شد:

توضیحات رئیس مجلس درباره روند سؤال از رئیس جمهور

نماینده مردم مشهد در مجلس از روند سوال از رئیس جمهور انتقاد کرد که رئیس مجلس شورای اسلامی توضیحاتی در این خصوص ارائه داد.
توضیحات رئیس مجلس درباره روند سؤال از رئیس جمهور نماینده مردم مشهد در مجلس از روند سوال از رئیس جمهور انتقاد کرد که رئیس مجلس شورای اسلامی توضیحاتی در این خصوص ارائه داد. https://cdn.icana.ir/d/019/201802104649054460.jpg توضیحات,رئیس,مجلس,درباره,روند,سؤال,از,رئیس,جمهور Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نصرالله پژمانفر در جلسه علنی نوبت عصر امروز (سه شنبه، 22 اسفند ماه) مجلس شورای اسلامی در تذکر آیین نامه ای خود با استناد به ماده 212 آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی گفت: این ماده صراحت دارد اگر نمایندگان با حداقل یک چهارم تعداد بخواهند از رئیس جمهور سؤال کنند حق آنها این است که سوال بدون فاصله به کمیسیون مربوطه ارجاع شود و بعد از بررسی در کمیسیون یک هفته فاصله دارد تا کسانی که خواستند امضای خود را پس بگیرند یا امضای جدیدی اضافه کنند و بعد از آن رئیس جمهور یک ماه فرصت دارد.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس یادآور شد: در این یک ماه گذشته دو سوال از رئیس جمهور درباره موسسات مالی داشتیم که آن را 180 نماینده امضا کرده بودند اما متأسفانه چند ماه این سوال بدون اجازه آیین نامه معطل ماند.

وی افزود: اگر طبق آیین نامه یک هفته را ملاک قرار می دادیم تعداد حد نصاب برای حضور رئیس جمهور جهت پاسخگویی به سوال وجود داشت اما این سوالات 13 روز معطل ماند و زمانی که مجلس تعطیل شد و نمایندگان در حوزه انتخابیه بودند با پیگیری هایی که معاونان پارلمانی داشتند، وضعیت دیگری شکل گرفت.

پژمان فر همچنین ادامه داد: اگر ملاک را آیین نامه در نظر بگیریم دقیقا تا روز یکشنبه می شد نمایندگانی که می خواهند امضای خود را پس بگیرند که تا روز یکشنبه این تعداد برای 5 سوال حد نصاب را داشته است که یکی از این سوال ها درباره موسسات مالی است.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: امروز تفسیر به رأی صورت گرفته و افراد هر کدام یک هفته را به نوعی تفسیر می کنند؛ یک بار یک هفته را 13 روزعنوان می کنند و  یک بار 8 روز حساب می کنند که خلاف آیین نامه است و در نهایت هم می گویند رئیس مجلس تفسیر آیین نامه را صورت می دهد لذا باید پرسید آیا دکتر لاریجانی بالاتر از آیین نامه است پس روشن کنید تا تکلیف خود را بدانیم.

دکتر لاریجانی: تعدادی از نمایندگان از پروسه حل مشکل مؤسسات مالی قانع شدند و امضای خود از سوال از رئیس جمهور را پس گرفتند

دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس در پاسخ به این تذکر درباره معطل ماندن سوال از رئیس جمهور در مجلس گفت: سوال مطرح شد و یک جلسه غیرعلنی در این زمینه داشتیم که رئیس بانک مرکزی درباره آن توضیح داد که ما نیز مسیر را طی کردیم و متوجه شدیم که قوه مجریه نمی تواند به تنهایی موضوع را حل کند و قوای مقننه، قضاییه و مجریه باید با هم به مسأله رسیدگی کنند چنانچه اموال مؤسسات از سوی قوه قضاییه ضبط شده و باید به فروش برسد تا پول مردم داده شود.

رئیس قوه مقننه در ادامه با بیان اینکه قرار است قوه قضاییه دادگاهی در این خصوص تشکیل دهد و تا زمانی که این دادگاه تشکیل نشود نمی توان پول مردم را پس داد، عنوان کرد: لذا این مسأله وارد پروسه حقوقی شد که جلسه گذاشتیم تا افرادی که نود درصد جمعیت سپرده گذاران را تشکیل می دهند سریع تر به حقوق خود برسند البته از آنجایی که از نظر شرعی این کار ایراد داشت از مقام معظم رهبری کمک خواستیم و بیان کردیم چند میلیون نفر در این موضوع گرفتار هستند و نوعی مسأله اجتماعی است از این رو اذن دهید اول افراد زیر 100 میلیون تومان بعد زیر 200 میلیون تومان را بدهیم تا بعد بتوانیم برای مبالغ بالاتر تأمین اعتبار کنیم.

وی در ادامه با اشاره به طولانی شدن این پروسه بیان داشت: پیش از این در جلسه غیرعلنی توضیح دادم که مساله با هماهنگی همه قوا و لطف مقام معظم رهبری به اینجا رسید از این رو باید فرصتی داده شود تا اموال به فروش رسیده و تأمین اعتبار صورت گیرد و مسأله چیزی غیر از این نبود پس تمام مسیر پشت صحنه توضیح داده شد.

دکتر لاریجانی همچنین با بیان اینکه نمایندگان مجلس خودشان مسیر سوال از رئیس جمهور را طی نکردند، خاطرنشان کرد: من جلوی سوال را نمی گیرم و توضیحات آن را داده ام اما با اصرار نمایندگان موضوع به کمیسیون ارجاع شد، در غیر این صورت ممانعتی از طی مسیر سوال نداشتیم اما مصلحتی برای پیگیری داشتیم که نمایندگان پذیرفتند و علیرغم اینکه من گفتم اگر می خواهید مسیر را پیگیری کنید اما دوستان پیگیری نکردند.

وی افزود: از این رو سوال از رئیس جمهور در جریان افتاد و در کمیسیون مربوطه مطرح شد و بعد از بررسی از عدد افتاد که مسئول این موضوع آقای وکیلی است که رفع ابهام می کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: درباره اجرای آیین نامه نیز کم لطفی نکنید؛ آیین نامه میثاق من و همه شما بوده و باید آن را رعایت کنیم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet