هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
/موافقان استیضاح وزیر جهاد کشاورزی/

سعیدی:چرا وزیر جهاد کشاورزی از حقوق کشاورزان دفاع نمی‌کند؟ مطالبات کشاورزان پرداخت نشده است

سرویس صحن
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وزارت جهاد کشاورزی موظف است از کشاورزان حمایت کند، گفت: ایجاد نهادهای موازی درپیکره مدیریت جهاد کشاورزی یکی از مشکلات این وزارتخانه است.
چهارشنبه 23 اسفند 1396 ساعت 10:45
سعیدی:چرا وزیر جهاد کشاورزی از حقوق کشاورزان دفاع نمی‌کند؟ مطالبات کشاورزان پرداخت نشده است عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وزارت جهاد کشاورزی موظف است از کشاورزان حمایت کند، گفت: ایجاد نهادهای موازی درپیکره مدیریت جهاد کشاورزی یکی از مشکلات این وزارتخانه است. http://cdn.icana.ir/d/019/201704106444010588.jpg سعیدی:چرا,وزیر,جهاد,کشاورزی,از,حقوق,کشاورزان,دفاع,نمی‌کند؟,مطالبات,کشاورزان,پرداخت,نشده,است Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، زهرا سعیدی در نشست علنی امروز( چهارشنبه 23 اسفند ماه) مجلس شورای اسلامی به تشریح دلایل خود در موافقت با استیضاح محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی پرداخت و گفت: کشاورزان گلایه های بسیار دارند و زمانی که این گلایه ها مطرح می شود وزارت جهاد کشاورزی بیان می کند این اعتراضات به ما ارتباطی ندارد.

صدور پروانه برای حق آبه‌داران به عهده  وزرات کشاورزی است

نماینده مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی افزود: من میخواهم بین قانون توزیع عادلانه آب، وزارت جهاد کشاورزی و حق آبه ای که به کشاورزان تعلق می گیرد ارتباط برقرار کنم؛ همکاران عزیز در ماده 18 قانون توزیع عادلانه آب صدور پروانه برای حق آبه داران به عهده  وزرات کشاورزی است.

عضو فراکسیون زنان ادامه داد: در بند الف ماده 21 قانون توزیع عادلانه آب تقسیم و توزیع آب بخش کشاورزی و گرفتن آب بها و حق النظاره به عهده جهاد کشاورزی است؛ ماده 26 همین قانون وارت نیرو باید برای تخصیص آب در ابتدا از وزات جهاد کشاورزی بپرسد و با نظر این تخصیص دهد.

چرا از حقوق کشاورزان دفاع نمی شود؟

وی با بیان اینکه براساس این قوانین وزارت جهاد کشاورزی باید در توسعه ها از حق کشاورز دفاع کند، گفت: اگر این موضوع به وزارت جهاد کشاورزی ارتباطی ندارد چرا این قانون تصویب شده است و این عهد به دوش این وزارتخانه گذاشته شده است؟ چرا از حقوق کشاورزان دفاع نمی شود؟

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: در یکی از استان های کشور کشاورزان از وزارت جهاد کشاورزی حدود 5 میلیارد مطالبه دارند اما این وزارت پولشان را نمی دهد و این کشاورزان ناچار شده اند وام هایی با سود 21 و 28 درصد بگیرند؛ وام هایی که سودی حدود 600 میلیون تومان دارد.

مدیریت و ساماندهی این وضعیت با چه کسی است؟

وی با اشاره به شرایط کشاورزان، ادامه داد: آب و برق کشاورزان را قطع کرده اند مدیریت و ساماندهی این وضعیت با چه کسی است؟ من به نتیجه این رای کاری ندارم اما چون در منطقه ای هستم که کشاورزانی زیادی مشکل و درد دارند این موضوعات را بیان می کنم.

سعیدی با بیان اینکه آقای وزیر درد کشاورزان را بشنوید، ادامه داد: وزیر محترم یکبار به میان کشاورزان می‌آمدید و می گفتید درکتان می کنم؛ فردی که تا 10 روز پیش حرف از استیضاح می زند با یک تلفن که با خانم سعیدی حرف بزن نظرش را تغییر داد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کشاورزی که روزی زکات می داد امروزه زکات بگیر شده است، خاطرنشان کرد: همکاران عزیر شما منبعی برای حمایت و کمک به کشاورزان دارید ؟ من تا به امروز نتوانستم ریالی به کشاورزان پرداخت کنم اگر کمکی شده بهزیسیتی و کمیته امداد انجام داده اند وضعیت کشاورزان را باید ساماندهی شود.

ناظران کشاورزی جهاد کشاورزی شرایط حقوقی کمی دارند

وی اظهار داشت: باید به درد کشاورزان رسیدگی شود؛ ناظران کشاورزی جهاد کشاورزی در بدترین شرایط حقوقی مشغول به خدمت هستند هر سال 8 ماه نظارت دارند که در آمد این مدت زمان به میزان حقوق یک ماه کارمند معمولی نیز نیست، کل مدت نظارت تحت پوشش بیمه ای نمی باشند و با به جان خریدن خطرات محیطی و جاده ای مشغول بوده اند؛ با توجه به اینکه سوابق بسیاری از ناظران در مصوبه 90 به میزان 30 ماه کامل نبوده است از جذب باز مانده اند و هنوز بلاتکلیف‌اند چند سال است آقایان می گویند قوانین استخدامی برای شما نیست چرا هیچ وعده محکمی به ما داده نمی شود؟

افزایش نامتناسب قیمت نهاده های دامی از جمله مشکلات وزارت جهاد کشاورزی است

سعیدی در ادامه خاطرنشان کرد: افزایش نامتناسب قیمت نهاده ها و محصولات دامی یکی از مشکلات وزارت جهاد کشاورزی است؛ وزارت خانه جهاد کشاورزی نمی توانست برنامه ریزی مناسبی برای توزیع شیر در مدارس داشته باشد؟ تا از این طریق بتوان از دامداران از دفاع کرد.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: اتخاذ سیاست نادرست و غیرکارشناسی برای حمایت مرزی از برنج، ساده لوحی در توقف طرح خرید تضمینی شیر خام, عدم توجه به نهادینه سازی در اجرای طرح 550 هزار هکتاری خوزستان و الگوی کشت ایجاد نهادهای موازی درپیکره مدیریت جهاد کشاورزی، آسیب به بخش خصوصی با ارائه رانت به برخی از شرکت های اقماری این وزارتخانه، دستکاری های آماری در آمار تولید، صادرات آب مجازی و بحران آب، افزایش شدید قیمت محصولات غذایی، به کارگیری برخی سیاسیون به جای متخصصین در پست های مدیریتی از جمله مشکلات وزارت جهاد کشاورزی است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در پایان افزود: ما هرساله به دلیل عدم ارائه الگوی کشت از طرف وزارتخانه به کشاورزان کشور در برخی موارد با مازاد تولید مواجه است؛ باغداران ما بهترین سیب را تولید کمی کنند اما از مکزیک آب سیب وارد می کنیم./

پایان پیام   

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر