هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
بهشتی زاده خبر داد:

وصول یک درصد از جرایم قاچاق

سرویس دیگر رسانه‌ها
سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا گفت: حدود ۱ درصد از جرایم پرونده‌های قاچاق در مرحله اجرای احکام­ در ۲۰ سال گذشته وصول شده است.
پنج‌شنبه 24 اسفند 1396 ساعت 01:00
وصول یک درصد از جرایم قاچاق سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا گفت: حدود ۱ درصد از جرایم پرونده‌های قاچاق در مرحله اجرای احکام­ در ۲۰ سال گذشته وصول شده است. http://cdn.icana.ir/d/019/93952.jpg وصول,یک,درصد,از,جرایم,قاچاق Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، رضا بهشتی زاده افزود: در 20 سال گذشته میانگین زمان رسیدگی محاکم قضایی به پرونده های ملی و مهم قاچاق 5 سال بوده است در صورتی که قانونگذار قوه قضاییه را مکلف کرده است رسیدگی به پرونده های قاچاق باید یک ماهه باشد­ و یک ماه هم قابل تمدید است.

وی افزود: بخشی از پرونده های قاچاق به سازمان تعزیرات و بخشی دیگر مانند پرونده های ملی و مهم و­ قاچاق سازمان یافته، اقلام ممنوعه­ و پرونده هایی که مجازات حبس و انفصال دارد به محاکم قضایی ارجاع می شود، در گزارشی که گرفتیم­ یک بند از تکالیفی که قانونگذار برعهده قوه قضائیه گذاشته است اجرا شد، اما بقیه بندها معطل شده است که موجب می شود فرایند رسیدگی به پرونده های قضایی شکل مناسبی نداشته باشد.

بهشتی زاده گفت: اینکه در 20 سال گذشته فقط یک درصد از جرایم محکوم شده در پرونده های قاچاق وصول شده باشد وضع مناسبی در رسیدگی به پرونده های قاچاق نیست، زیرا همه زحمات مبارزه با قاچاق کالا در فرآیند رسیدگی است؛ اگر قرار است پرونده قاچاقی که با هزار زحمت کشف و شناسایی می شود به ویژه قاچاق سازمان یافته، مشمول مرور زمان و تغییر محتوای پرونده شود و در حکم تاثیر گذاشته شود و جرایم وصولی یک درصد باشد، نشان می دهد قوه قضاییه در مبارزه با قاچاق کالا و ارز موفقیت لازم را نداشته است.

وی افزود: سخنگوی قوه قضاییه در بیان این جمله که "در مبارزه با قاچاق کالا و ارز موفقیت نداشته ایم" اسمی از ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز به میان نیاورده بلکه گفته عملکرد ما در مبارزه با قاچاق کالا و ارز موفقیت نداشته است که ناظر بر عملکرد قوه قضاییه است، وی سخنگوی قوه قضاییه است و برعملکرد این قوه اشراف دارد، البته این به معنای آن نیست که از عملکرد سایر دستگاه ها مطلع نباشد زیرا ما در ستاد به همه دستگاه ها گزارش می دهیم.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: این ستاد متشکل از 24 دستگاه و سه قوه قضاییه، مقننه و مجریه است، حتی سازمان های خارج از این سه قوه نیز مانند صدا و سیما، ستاد کل نیروهای مسلح و نیروی انتظامی اعضای ستاد هستند که هماهنگی همه آن ها با ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز است.

بهشتی زاده افزود: نتایج خوب در مبارزه با قاچاق کالا و ارز به ویژه در سال 96 که نمونه بارز آن در طرح ریجستری تلفن همراه بوده است نشان می دهد هماهنگی کامل میان دستگاه ها در ستاد و بویژه سه تا چهار دستگاه متولی بازار تلفن همراه در کشور وجود دارد و نتیجه بارز اجرای این طرح افزایش 9 برابری واردات قانونی تلفن همراه در مدت کوتاه اجرای طرح ریجستری است.

وی در پاسخ به این پرسش که علت فراوانی کالاهای خارجی و احتمالا کالای قاچاق خارجی در بازار چیست؟ گفت: هنوز سامانه رهگیری کالاها که کالای قاچاق را از کالای غیرقاچاق شناسایی کند راه اندازی نشده است، به همین علت برخی ها کل کالای بازار را قاچاق می بینند.

بهشتی زاده افزود: در استان تهران طرح شش ماهه ای را در سطح عرضه صنعت پوشاک و به ویژه در فروشگاه های مهم چند گروه کالایی انجام دادیم و از آن ها بازرسی کردیم؛ با وجود اینکه گفته می شود 2 میلیارد و 600 میلیون دلارقاچاق پوشاک داریم در این طرح مشخص شد 80 درصد از پوشاک خارجی موجود در فروشگاه ها و مغازه های تهران تولید داخل است اما به علت وضع فعلی بازار با برند خارجی عرضه می شود.

وی با بیان اینکه در سال 95 حجم کالای قاچاق مکشوفه حدود 3 هزار میلیارد تومان بود ادامه داد: در 11ماهه سال 96 این میزان با رشد 19 درصدی به حدود 4 هزار میلیارد تومان رسید که نشان از عزم و جدیت دستگاه در مبارزه با قاچاق کالا است.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: در سال 92 برنامه جامع 5 ساله مبارزه با قاچاق کالا و ارز را همراه با راهبردها، راهکارها و سهم هر دستگاه طراحی کردیم و در سال 93 به همه دستگاه ها ابلاغ شد؛ پیش بینی ما این بود که در دوره 5 ساله حجم قاچاق نصف شود در حالیکه در 2 سال اول اجرای طرح به این میزان کاهش دست یافتیم.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، بهشتی زاده افزود: همکاری و آمادگی همه دستگاه ها در مبارزه با قاچاق به ویژه آمادگی سپاه برای کمک به مبارزه باقاچاق کالا در مرزهای آبی جنوب، نویدبخش دستاوردی خوب برای جامعه و اقتصاد کشور و خط و نشانی برای قاچاقچیان است که بدانند درسال 97 باید هزینه بیشتری را پرداخت کنند./

پایان پیام

کلید واژه ها

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000