اربعین حسینی
1397/01/11 15:56:08
سرویس فرهنگی
صادقی:

در گزارش دبیر شورای فضای مجازی به نمایندگان حرفی از فیلترینگ تلگرام نبود/ مردم سراغ فیلترشکن می‌روند

عضو فراکسیون امید مجلس سیاست فیلترینگ تلگرام را شکست خورده دانست و گفت: در گزارش دبیر شورای فضای مجازی به نمایندگان در جلسه غیرعلنی مجلس حرفی از فیلترینگ تلگرام نبود.
در گزارش دبیر شورای فضای مجازی به نمایندگان حرفی از فیلترینگ تلگرام نبود/ مردم سراغ فیلترشکن می‌روند عضو فراکسیون امید مجلس سیاست فیلترینگ تلگرام را شکست خورده دانست و گفت: در گزارش دبیر شورای فضای مجازی به نمایندگان در جلسه غیرعلنی مجلس حرفی از فیلترینگ تلگرام نبود. https://cdn.icana.ir/d/019/201611107568593678.jpg در,گزارش,دبیر,شورای,فضای,مجازی,به,نمایندگان,حرفی,از,فیلترینگ,تلگرام,نبود/,مردم,سراغ,فیلترشکن,می‌روند Icana

محمود صادقی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص طرح برخی اخبار مبنی بر فیلترینگ تلگرام تا پایان فروردین ماه سال جاری، گفت: در آخرین جلسه غیرعلنی مجلس در سال 96 دبیر شورای عالی فضای مجازی گزارش جامعی را به طورکلی از فضای مجازی، سیرتحولات و پیشرفت های گذشته و چشم انداز آینده این حوزه به نمایندگان ارایه داد و خوشبختانه این گزارش قابل قبول بود.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس درمجلس شورای اسلامی، افزود: در این جلسه ابتدا تصور می شد که دبیر شورای عالی فضای مجازی به دنبال طرح ضرورت فیلترینگ تلگرام است، این درحالی است که ازمباحث مطرح شده این نتیجه حاصل شد که راه حل مواجهه با برخی چالش های فضای مجازی اساسا چنین رویکردی نیست؛ بنابراین رویکرد فیلترینگ تلگرام به نوعی مخرب است؛ زیرا فضای مجازی دارای فرصت ها و چالش هایی است.

وی تاکید کرد: افرادی که می توانند با استفاده از فرصت های موجود از فضای مجازی به نحو هوشمندانه استفاده کنند می توانند تا حد زیادی بر چالش های این فصا نیز غلبه کنند، اینکه رویکرد انفعالی داشته و با مسدود کردن فضا بخواهیم برخی چالش ها را حل کنیم، روشی کاملا شکست خورده است؛ دردهه 60 و اوایل دهه 70 نیز چنین دیدگاه هایی دراستفاده از کامپیوتر، اینترنت و ویدئو وجود داشت، اما مشخص شد که اقدامات سختگیرانه درخصوص استفاده ا ز این امکانات تنها نتیجه معکوس دارد.

صادقی با بیان اینکه فضای مجازی دارای چالش هایی است، گفت: راه غلبه بر چالش های فضای مجازی فیلترینگ نیست، ضمن اینکه بسیاری از مسئولان کشور حداکثر استفاده را از مجازی فضای داشته و در زمانی که حتی دید منفی نسبت به اینترنت داشتند، صدا و سیما جزء اولین سازمان های استفاده کننده از آن بود؛ بنابراین مردم زمانی که به استفاده حداکثری مسئولان از فضای مجازی نگاه کرده و از طرف دیگر خبرهای فیلترینگ مطرح می شود، قطعا دچار نوعی تعارض درسیاستگذاری ها شده و در ذهنیت مردم نسبت به صداقت مسئولان تردید ایجاد می شود.

این نماینده مردم درمجلس دهم، با اشاره به اینکه ایرادها و اشکالاتی نسبت به تلگرام وارد است، گفت: دربرخی مقاطع از جمله اعتراضات سال گذشته مردم یکی از کانال های تلگرامی خشونت را رواج می داد که با  سیاست های اعلام شده این کانال مغایرت داشت؛ بنابراین این کانال مسدود شد هرچند که کانال مورد نظر با نام دیگری فعالیت می کند، بنابراین مسئولان باید شبکه تلگرام را وادار به اجرای سیاست های کشورمان کند.

وی ادامه داد: ترغیب افراد به استفاده از شبکه سروش رویکرد قابل قبولی نیست؛ این شبکه زیرساخت لازم را نداشته و اعتماد لازم برای استفاده از این شبکه ها صورت نگرفته است، زمان ثبت نام در شبکه سروش  از فرد اجازه دسترسی به اطلاعات و داده های فرد گرفته می شود، بنابراین این شبکه نمی تواند اعتماد مخاطب را   جلب کند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، گفت: با فیلترینگ تلگرام مردم از فیلترشکن ها استفاده می کنند، بنابراین فیلترینگ تلگرام راه حل درستی نبوده و این سیاست ها محکوم به شکست است./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet