سال ۹۸ سال رونق تولید
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
در گفت وگو با خانه ملت مطرح شد:

روایت عضو فراکسیون زنان از اختلاف نظر بر سر دایره شمول کلمه رجل در زمان تدوین قانون اساسی

سرویس سیاسی
عضو فراکسیون امید مجلس اعتقاد دارد تعریف رجل سیاسی باید برداشت حقیقی فارغ از نگاه به جنسیت افراد و بر اساس مفهوم شاخص، مشهور و معروف باشد اما تعریف شورای نگهبان هنوز جای تفسیر بسیاری دارد.
یکشنبه 2 اردیبهشت 1397 ساعت 07:20
روایت عضو فراکسیون زنان از اختلاف نظر بر سر دایره شمول کلمه رجل در زمان تدوین قانون اساسی عضو فراکسیون امید مجلس اعتقاد دارد تعریف رجل سیاسی باید برداشت حقیقی فارغ از نگاه به جنسیت افراد و بر اساس مفهوم شاخص، مشهور و معروف باشد اما تعریف شورای نگهبان هنوز جای تفسیر بسیاری دارد. http://cdn.icana.ir/d/019/201709103821120296.jpg روایت,عضو,فراکسیون,زنان,از,اختلاف,نظر,بر,سر,دایره,شمول,کلمه,رجل,در,زمان,تدوین,قانون,اساسی Icana

پروانه مافی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، در خصوص مفهوم رجل سیاسی ارائه شده از سوی شورای نگهبان و مسئله تعیین جنسیت در این حوزه، گفت: در ماده 115 قانون اساسی به کلمه رجال اشاره شده و مشخصا به مرد یا زن بودن اشاره نکرده است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: زمانی که این قانون تصویب میشد جدال بین مخالفان و موافقان زن یا مردم بودن وجود داشت از این رو مدتها طول کشید تا کلمه رجل را مبنا قرار دادند تا مشکل برطرف شود.

مافی افزود: افرادی که اعتقاد داشتند زن یا مرد می تواند رجل محسوب شود، اعتقاد داشتند رجل عامل است و این کلمه عربی به عنوان انسان شاخص، مشهور یا معروف معنی می شود.

وی ادامه داد: هم اکنون نیز که شورای نگهبان مشغول تفسیر لوایح مختلف این مسئله است، باید برداشت حقیقی فارغ از نگاه به جنسیت افراد باشد و مفهوم شاخص، مشهور و معروف بکار رود، بر این اساس می توان گفت که فارغ از این مسئله نگاه نشده و هنوز جای تفسیر بسیاری دارد؛ به نوعی 11 شرط مطرح شده در خصوص مسئله جنسیت شفاف نیست و می تواند مبین‌تر باشد.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: با توجه به اینکه مسئله رجل سیاسی در قانون اساسی ذکر شده، تفسیر قانون بر عهده شورای نگهبان است.

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در رابطه با اینکه برای مشخص شدن مفهوم زن یا مردم بودن رجل نیاز به تغییر قانون اساسی است یا خیر، خاطرنشان کرد: اگر تفسیری که شورای نگهبان ارائه می کند جامع و کامل باشد نیازی به تغییر قانون نیست./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

موضوع مرتبط