روز مجلس
1397/02/03 17:56:13
سرویس اجتماعی
صفاری نطنزی مطرح کرد:

افزایش دو برابری مراجعه به کلانتری در مناطق مرکزی کشور/مشکلات معیشتی عامل افزایش نزاع های خونین

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، با بیان اینکه مراجعه به کلانتری در مناطق مرکزی کشور نسبت به گذشته دو برابر افزایش یافته مشکلات معیشتی را عامل اصلی گسترش دامنه اختلافات در جامعه دانست.
افزایش دو برابری مراجعه به کلانتری در مناطق مرکزی کشور/مشکلات معیشتی عامل افزایش نزاع های خونین عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، با بیان اینکه مراجعه به کلانتری در مناطق مرکزی کشور نسبت به گذشته دو برابر افزایش یافته مشکلات معیشتی را عامل اصلی گسترش دامنه اختلافات در جامعه دانست. https://cdn.icana.ir/d/019/201611108118021299.jpg افزایش,دو,برابری,مراجعه,به,کلانتری,در,مناطق,مرکزی,کشور/مشکلات,معیشتی,عامل,افزایش,نزاع,های,خونین Icana

مرتضی صفاری نطنزی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در مورد انتشار خبری مبنی بر مراجعه سالانه 25 میلیون نفر به کلانتری‌ها گفت: این میزان مراجعه به کلانتری‌ها نشانه خوبی نیست، چرا که حکایت از این دارد که در جامعه نارضایتی نسبت به یکدیگر و نبود تعادل و توازن وجود دارد که در پی آن افراد به کلانتری‌ها مراجعه می‌کنند.

نماینده مردم نطنز و قمصر در مجلس دهم شورای اسلامی ادامه داد: از نظر اجتماعی باید این موضوع را مورد آسیب‌شناسی قرار دهیم تا بتوان برای کاهش دلایل مراجعه مکرر به کلانتری‌ها برنامه ریزی کرد، چرا که این میزان آمار اعلام شده بیانگر وجود معضلات اجتماعی و افزایش ناآرامی در سطح جامعه بوده و برعکس کاهش میزان مراجعه به کلانتری نشان می‌دهد که شناخت، آگاهی، تعادل و پایداری در یک جامعه افزایش یافته است.

مشکلات معیشتی عامل گسترش دامنه مراجعه به دستگاه‌های قضایی

وی یادآورشد: در ده سال گذشته در تعدادی از مناطق کشور به ویژه بخش مرکزی حتی زندان نداشتیم یا دادگستری‌ها فعال نبودند، اما هم‌اکنون در همین استان‌ها مراجعه به کلانتری و دادگستری افزایش یافته است که بیانگر وجود اختلافاتی بوده که بخشی از آن به توسعه اجتماعی، سیاسی و اقتصادی برمی‌گردد و بخشی هم مرتبط با مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم است که اختلافاتی را ایجاد کرده و افراد به دلیل عدم شناخت برای رفع آن به دستگاه‌های مختلف قضایی مراجعه می‌کنند.

وی با اشاره به میزان افزایش مراجعه افراد به کلانتری‌ها در مقایسه با ده سال گذشته تصریح کرد: دامنه این مراجعات به طرز چشمگیری افزایش یافته، کما اینکه در مناطق مرکزی کشور بیش از دو برابر افزایش داشته است که قطعا شاخص خوبی نیست.

صفاری در ارائه راهکار برای کاهش آمار مراجعه به کلانتری‌ها یادآورشد: مردم باید بدانند که پلیس و کلانتری برخوردی عکس العملی و معلولی دارند، از سوی دیگر برای کاهش این آمار باید روی علت‌ها تمرکز کنیم و عواملی که ایجادکننده این میزان تنش و ناآرامی در جامعه بوده را از بین ببریم، ضمن اینکه بیشتر اختلافات در مناطق محروم اتفاق می‌افتد و چنانچه بتوانیم نیاز آنها را که اغلب اقتصادی نیز بوده، رفع کنیم خودبخود این آمار کاهش خواهد یافت.

نصب دوربین در سطح شهر به تجهیز لباس پلیس به دوربین ارجحیت دارد

این نماینده مردم در مجلس دهم، در واکنش به انتشار خبر نصب دوربین بر لباس پلیس تاکید کرد: ما مسائل فوری‌تر از تجهیز لباس پلیس به دوربین نیز داریم، کما اینکه در بسیاری از شهرها پلیس از امکانات لازم برای کنترل سطح شهر از جمله نصب دوربین در نقاط اصلی نیز برخوردار نیست، و این در حالی است که این مورد از اولویت‌های مهم برقراری نظم و امنیت در جامعه است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مجلس شورای اسلامی، یادآورشد: ما در مورد تجهیز شهرها به دوربین در حالی دارای ضعف هستیم که می‌توان از این طریق از بروز برخی جرایم همچون سرقت‌های مسلحانه و سایر جرایمی که می‌تواند مشکلات جبران‌ناپذیری به همراه داشته باشد، جلوگیری کرد، بنابراین باید در وهله اول برای این بخش چاره‌اندیشی شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet