روز مجلس
1397/02/04 14:45:25
سرویس اجتماعی
نوروزی خبر داد:

خروج پرونده های طلاق توافقی از دادگاه ها/کاهش 35 درصدی پرونده های قضایی با تعیین تکلیف طرح کاهش جمعیت کیفری زندان ها

سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس گفت: با تعیین تکلیف طرح کاهش جمعیت کیفری زندان ها میزان پرونده های قضایی ۳۵ درصد کاهش می یابد.
خروج پرونده های طلاق توافقی از دادگاه ها/کاهش 35 درصدی پرونده های قضایی با تعیین تکلیف طرح کاهش جمعیت کیفری زندان ها سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس گفت: با تعیین تکلیف طرح کاهش جمعیت کیفری زندان ها میزان پرونده های قضایی 35 درصد کاهش می یابد. https://cdn.icana.ir/d/019/201607106844822033.jpg خروج,پرونده,های,طلاق,توافقی,از,دادگاه,ها/کاهش,35,درصدی,پرونده,های,قضایی,با,تعیین,تکلیف,طرح,کاهش,جمعیت,کیفری,زندان,ها Icana

حسن نوروزی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به نشست های کمیته های حقوق جزا، خصوصی و بین الملل کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، گفت: در کمیته حقوق خصوصی با حضور کارشناسان و برخی از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه لایحه قانون تجارت بررسی شد.

نماینده مردم رباط کریم و بهارستان در مجلس شورای اسلامی، افزود: مواد 1 تا 4 این لایحه مورد بررسی قرار گرفت؛ این لایحه به مدت 8 سال در حال بررسی است و در گذشته بر اساس اصل85 قانون اساسی به شورای نگهبان فرستاده شد که بعد از اخذ رای از مجلس شورای نگهبان این لایحه را رد کرد.

وی ادامه داد: مجددا نسبت به جمع آوری امضا برای ارجاع این لایحه به کمیسیون اقدام و درخواست کردیم به صورت عادی بررسی شود که لایحه در کمیسیون های اقتصادی، برنامه و بودجه و کارشناسان در حال بررسی است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، از بررسی طرح ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندان ها در نشست دیروز خبر داد و گفت: یک فوریت این طرح در صحن علنی مجلس تصویب و به کمیسیون ارجاع شد.

نوروزی تصریح کرد: این طرح با حضور کارشناسان  قوه قضائیه، وزارت دادگستری، مرکز پژوهش ها و تحقیقات قم بررسی شدند؛ تنها ماده اول این طرح مراعا ماند و بررسی تمامی مفاد آن به اتمام رسید.

نماینده مردم رباط کریم و بهارستان تصریح کرد: در طرح کاهش جمعیت کیفری زندان ها به دنبال این هستیم که مجازات های درجه 7 و 8 به طور کلی تخلف محسوب شده و جرم تلقی نشود.

40 هزار نفر به علت استعمال مواد مخدر راهی زندان ها شده اند

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: تعداد افرادی که به سبب استعمال مواد مخدر و با میزان ناچیزی مواد مخدر دستگیر و راهی زندان می شوند 40 هزار نفر است و اگر این طرح به سرانجام برسد همگی آزاد می شوند.

وی ادامه داد: همچنین در این طرح رفع مشکلات محکومان جرائم مالی نیز دیده شده؛ بر اساس این طرح طلاق های توافقی در دادگاه ها بررسی نمی شود و موضوع اعسار بدون هزینه دادرسی در شعب قابل پذیرش می شود؛ به طورحتم بسیاری از عناوین مجرمانه عنوان تخلف داشته و نباید این مسائل را مجرمانه در نظرگرفت.

این نماینده مردم در مجلس دهم، ادامه داد: این جرائم به تعزیرات یا حاکم اداری ارجاع می شود که در جلسه دوشنبه آتی کمیسیون طرح کاهش عناوین مجرمانه مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت به طور قطع اگر این طرح تصویب و به دقت اجرا شود 30 تا 35 درصد از 15 میلیون پرونده قضایی کاسته خواهد شد.

نوروزی با یادآوری بررسی لایحه کنوانسیون پالرمو، گفت: شورای نگهبان ایراداتی در مورد کامل نبودن ترجمه این لایحه گرفت که در این رابطه مکاتباتی را با دولت برای ترجمه کامل آن و همچنین ارائه متن انگلیسی به کمیسیون داشتیم.

وی با یادآوری اینکه کلیات لایحه مبارزه با تامین مالی تروریسم سال گذشته در کمیسیون بررسی و رد شد، افزود: البته به دنبال این هستیم که لایحه به نحوی دیگر در کمیسیون مطرح و بررسی شود.

نماینده مردم رباط کریم و بهارستان در مجلس شورای اسلامی، از بررسی طرح اصلاح قانون مبارزه با پولشویی خبر داد و گفت: ماده 7 این لایحه به صورت مکرر مورد بررسی قرار گرفت؛ در این ماده آمده است که کسانی که مبادلات مالی در شعب بانکی یا موسسات مالی، پولی با تزویر و جعل انجام می دهند یا به نحوی کارشان مشکوک به نظر می رسد به نحوی که از عرف متعارف مبادلات مردمی خارج شود این موارد به مرکز ارتباطات مالی گزارش می شود و در آنجا بررسی می شود.  

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: مرکز ارتباطات مالی متشکل از وزارت اطلاعات، دادگستری، کشور، اطلاعات سپاه پاسداران و دادستانی کل کشور است که به نحوی مبادلات مالی مشکوک مورد کنترل قرار گیرد./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet