هدر اصلی
1386/08/06 08:22:00
سرویس بین الملل

بروجردی: تعیین جدول زمانی برای خروج نیروهای آمریکایی از عراق راه‌حلی برای کاهش بحران عراق است

رییس کمیسیون امنیت ملی حضور نیروهای آمریکایی درعراق را عامل ناامنی و بی‌ثباتی در این کشور دانست و تاکید کرد:‌ تعیین جدول زمانی برای خروج نیروهای آمریکایی از عراق راه‌حلی برای کاهش بحران عراق است.

به گزارش خانه ملت،علاءالدین بروجردی پیش از ظهر روز شنبه در دیدار معاون وزیر امور خارجه بلغارستان، تلاش‌های آمریکا برای اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران را بر خلاف مقررات و قوانین بین‌المللی و نشان‌گر تک‌روی این کشور خواند و تاکید کرد:‌ اعمال تحریم‌های خارج از چارچوب مقررات بین‌المللی علیه جمهوری اسلامی ایران نشان دهنده شکست سیاست‌های آمریکا علیه ایران است.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اقدامات آمریکا برای ساخت و آزمایش سلاح‌های جدید هسته‌ای،‌ کاخ سفید را ناقض معاهده NPT خواند و گفت:‌ دنیا باید در مقابل این اقدامات غیرقانونی آمریکا واکنش نشان دهد.

نماینده مردم بروجرد در مجلس در ادامه با اشاره به بحران‌های منطقه به ویژه عراق و افغانستان گفت:‌ جمهوری اسلامی ایران تلاش گسترده‌ای برای حل این بحران‌ها و ایجاد امنیت و ثبات در منطقه دارد و معتقد است در کشورهای منطقه باید برای کاهش بحران در عراق و افغانستان تلاش کنند.

بروجردی حضور نیروهای آمریکایی درعراق را عامل ناامنی و بی‌ثباتی در این کشور دانست و تاکید کرد:‌ تعیین جدول زمانی برای خروج نیروهای آمریکایی از عراق راه‌حلی برای کاهش بحران عراق است.

او با تاکید بر ضرورت حفظ تمامیت ارضی عراق گفت:‌ دولت عراق مسوول حفظ امنیت در مرزهای این کشور است.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به هزینه چهار میلیارد دلاری بحران عراق برای آمریکا در هفته، آمریکا را بازنده اصلی تحولات عراق خواند و افزود:‌ تقویت حاکمیت قانونی و منتخب مردم عراق گام مهمی برای ایجاد امنیت و ثبات پایدار در عراق خواهد بود.

وی تصریح کرد:‌ ایران آمادگی کامل برای همکاری در جهت تامین امنیت منطقه را دارد.

بروجردی فعالیت‌های هسته‌یی کشورمان را صلح‌آمیز و زیر نظر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دانست و افزود: آژانس مرجع رسمی تصمیم‌گیری در مورد فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌یی کشورهاست.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هم‌چنین با ابراز خرسندی از رشد همکاری‌های دو کشور به ویژه مناسبات پارلمانی حمایت جدی مجلس شورای اسلامی را برای گسترش همکاری‌های همه جانبه با بلغارستان مورد تاکید قرار داد.

بر اساس این گزارش چائوشف ـ معاون وزیر امور خارجه بلغارستان ـ نیز دراین دیدار ایران را کشوری بسیار مهم در منطقه خواند و تاکید کرد: توسعه همکاری‌های همه جانبه با ایران از اولویت‌های مهم سیاست‌های خارجی بلغارستان است.

او هم‌چنین با ابراز حمایت از مذاکرات ایران و آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌یی در مورد فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌یی کشورمان ابراز اطمینان کرد: مسئله هسته‌ای ایران از راه گفتار و مذاکره حل خواهد شد.

وی نقش ایران در حل بحران‌های منطقه‌یی را سازنده و بسیار مهم دانست و آمادگی کشورش را برای همکاری با ایران در این زمینه مورد تاکید قرار داد.

معاون وزیر امور خارجه بلغارستان هم‌چنین همکاری پارلمانی میان دو کشور را بسیار مهم خواند و گفت:‌ ظرفیت‌ها و امکانات بسیاری برای توسعه همکاری‌های همه جانبه فی‌مابین وجود دارد که باید از آن‌ها استفاده کرد.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet