هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
مطهری در پاسخ به اخطار حاجی دلیگانی:

هیات نظارت بر اجرای برجام تصمیم گیرنده اقدام متقابل در موضوع برجام است

سرویس صحن
نایب رئیس مجلس گفت: هیات نظارت بر اجرای برجام تصمیم گیرنده اقدام متقابل در موضوع برجام است.
سه‌شنبه 25 اردیبهشت 1397 ساعت 12:31
هیات نظارت بر اجرای برجام تصمیم گیرنده اقدام متقابل در موضوع برجام است نایب رئیس مجلس گفت: هیات نظارت بر اجرای برجام تصمیم گیرنده اقدام متقابل در موضوع برجام است. http://cdn.icana.ir/d/019/201802105165941404.jpg هیات,نظارت,بر,اجرای,برجام,تصمیم,گیرنده,اقدام,متقابل,در,موضوع,برجام,است Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، حسینعلی حاجی دلیگانی در نشست علنی امروز (سه شنبه 25 اردیبهشت) مجلس شورای اسلامی در اخطار قانون اساسی ضمن محکومیت اقدام رژیم صهیونیستی در قتل عام و شهادت مردم مظلوم فلسطین گفت: طبق اصل 110 و بند 11 ماده 24 آیین نامه داخلی مجلس،  همانطور که جنابعالی می دانید قانونی را در مجلس در سال 1394 تحت عنوان اقدام متقابل مصوب کردیم و همچنین بعد از آن مقام معظم رهبری الزاماتی را برای اجرای آن قانون تعیین کردند.

نماینده مردم شاهین شهر، میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی افزود: در این رابطه یکی از بندهای آن الزامات که گفته تضمین های قوی و کافی برای جلوگیری از تخلف طرف های مقابل تدارک شود که از جمله آن اعلام کتبی رئیس جمهور آمریکا و اتحادیه اروپا مبنی بر لغو تحریم ها است، این اجرا نشده است. حال سوال این است که چرا این مهم اجرایی نشده است؟

وی افزود: در بند دوم بیان شده که اگر نقض برجام صورت بگیرد، بایستی بند 3 قانون اقدام متقابل اجرایی شود. براساس این بند؛ بعد از اینکه دولت مسائل مربوط به برجام را رصد می کند و اقدامات متقابل در جهت احقاق حقوق ملت ایران انجام دهد و همکاری داوطلبانه را متوقف نماید و توسعه سریع برنامه هسته ای صلح آمیز جمهوری اسلامی را سامان دهد، به طوری که ظرف مدت 2 سال ظرفیت غنی سازی کشور به 193 سو افزایش یابد، متاسفانه این مهم انجام نشده است.

حاجی دلیگانی با بیان اینکه بیش از 20 بار آمریکا نقض برجام کرده است، تصریح کرد: اکنون با خروج آمریکا از برجام نقض فاحش انجام شده است و متاسفانه مردم ما از امتیازی در توافق با آمریکا برخوردار نشدند.

این نماینده مردم در مجلس دهم با تاکید بر اینکه ما باید به قانون پایبند بوده و آن را اجرا کنیم، افزود: اگر قانون را اجرا کنیم، مشکلات کشور حل خواهد شد، زیرا اکنون آمریکا به دنبال فشار به ملت ایران است.

علی مطهری نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به اخطار حاجی دلیگانی گفت: در همان قانون اقدام متقابل خیلی از مسائل به شورای عالی امنیت ملی ارجاع شده و این شورا نیز هیات نظارت بر اجرای برجام را تعیین کرده است و همه تصمیمات توسط این هیات گرفته می شود.

وی تاکید کرد: با توجه به رفتار طرف مقابل و با قوانین موجود و رهنمودهای مقام معظم رهبری، هیات مذکور تصمیم گیرنده خواهد بود.

نایب رئیس مجلس با بیان اینکه باید بدانیم همه این موارد در حوزه برجام را باید با هم ببینیم، بیان کرد: این قانون به اضافه اختیارات شورای امنیت ملی، مرجع تصمیم گیر هیات نظارت بر اجرای برجام است، از این رو باید با تدبیر تصمیم گیری شود.

مطهری در پاسخ به این موضوع که باید از رئیس جمهور آمریکا امضا گرفته می شد، گفت: این پیشنهاد خوبی بوده ولی زورشان نرسیده و ما نیز نمی توانیم بگوییم.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: همه ما به دنبال منافع انقلاب و نظام بوده و می خواهیم بهترین تصمیم را بگیریم، از این رو نباید کاری کنیم که نتیجه معکوس عاید ما شود./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر