هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
کمالی‌پور:

برجام ما را از مسیری که دنیا علیه‌مان ایجاد کرده بود، خارج کرد

سرویس دیگر رسانه‌ها
عضو هیات رئیسه کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با بیان اینکه برجام ما را از مسیری که دنیا علیه ما ایجاد کرده بود، خارج کرد، گفت: برجام برای ما در جو روانی جامعه بین‌الملل بی‌تاثیر نبود.
جمعه 28 اردیبهشت 1397 ساعت 14:34
برجام ما را از مسیری که دنیا علیه‌مان ایجاد کرده بود، خارج کرد عضو هیات رئیسه کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با بیان اینکه برجام ما را از مسیری که دنیا علیه ما ایجاد کرده بود، خارج کرد، گفت: برجام برای ما در جو روانی جامعه بین‌الملل بی‌تاثیر نبود. http://cdn.icana.ir/d/019/201803105747806032.jpg برجام,ما,را,از,مسیری,که,دنیا,علیه‌مان,ایجاد,کرده,بود،,خارج,کرد Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ یحیی کمالی‌پور ، در خصوص دستاوردهایی که برجام برای کشور داشت، گفت: ما در حوزه برجام و در خصوص آنچه از برجام به دست آوردیم باید توجه کنیم که دنیا یک مسیر علیه ما طراحی کرده بود و ما هم در آن مسیر در حال حرکت بودیم اما با ایجاد برجام از آن مسیر فاصله گرفتیم و یک روند عادی و معمولی به خود گرفتیم.

وی افزود: گرچه آنچه که ما می بایست از اصل برجام به صورت کامل و صد در صدی به دست می آوردیم، به دست نیاوردیم اما در جو روانی جامعه بین‌المللی بی‌تاثیر نبود چراکه قطعنامه‌هایی که علیه ما صادر شد، ملغی شد. در کنار این موارد آمریکا با خروج از برجام یک عهد بین‌المللی را نقض کرده. مطمئنا دستگاه دیپلماسی ما می تواند در مجامع بین‌المللی طرح دعوا کند و از آمریکا مطالبه خسارت کند چراکه آمریکا به مفاد این تعهد متعهد شده است و تغییر یک رئیس‌جمهور نمی تواند در اسناد بین‌المللی تاثیر چندانی داشته باشد.

این عضو هیات رئیسه کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفت: از طرف دیگر در برجام و همچنین در قراردادهای بین‌المللی چندجانبه اگر یک نفر از طرفین قرارداد از متن قرارداد خارج شود قرارداد مخدوش می‌شود ولی منسوخ نمی‌شود. بنابراین به اصول قرارداد خدشه وارد شده ولی از بین نرفته است. اگر طرفین دیگر قرارداد متعهد شود و ضمانت اجراهای لازم را ارائه دهند، روند برجام ادامه پیدا میکند. در واقع با این وجود 70 یا 80 درصد آنچه در مفاد برجام مورد نظر بوده تحقق پیدا میکند و اجرایی می شود.

کمالی‌پور گفت: اما نقصی که وارد است در خصوص عدم اخذ ضمانت اجراهای لازم از آمریکا با توجه به شناختی که از بدعهدی‌های وی از گذشته داشتیم نسبت به مسئولین مذاکره کننده است. مقام معظم رهبری همچنین تاکید داشتند که اگر می خواهید با اروپاییان در خصوص برجام وارد مذاکره شوید، ضمانت اجرایی لازم را از آنها اخذ کنید تا آنها نتوانند به سادگی برجام را زیر پا بگذارند و آن را نقض کنند.

وی در خصوص تندروی‌هایی که اخیرا در داخل و خارج از کشور درباره نقض برجام شکل گرفته، گفت: تندروی از هر ناحیه و جریانی باشد قابل پذیرش نیست. جامعه  ما باید مبتنی بر عقلانیت وقانون مداری حرکت کند. مطمئنا فضای جامعه جهانی و فضای داخل کشور و فضایی که حتی در خارج از کشور وجود دارد، در جهت یک مسیر تعادل و تعامل است که ما می توانیم توفیقاتی در این جهت داشته باشیم والا جنگیدن و سرشاخ شدن به راحتی انجام می پذیرد.

به گزارش ایسنا،کمالی پور در پایان تاکید کرد: ما باید مسیری را انتخاب کنیم که خواست عمومی مردم و خواست نظام باشد که در نهایت موجب تقویت نظام شود. نه اینکه خواسته یا ناخواسته دست به کاری بزنیم که تبعات آن برای مردم و دورنمای سیاسی نظام بد باشد. در هر جامعه‌ای در خارج کشور و در آمریکا جنگ طلب وجود دارد ولی دنیای امروز این حرکت‌های خشن را نمی پذیرد./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط