هدر اصلی
1386/08/06 14:02:00
سرویس سیاسی

اظهارات موافقان و مخالفان فوریت طرح اجرای الزامات پدافند غیرعامل توسط بخش خصوصی

نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز با یک فوریت و دو فوریت طرح اجرای الزامات پدافند غیرعامل توسط بخش خصوصی مخالفت کردند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در جلسه علنی امروز محمد نبی رودکی نماینده شیراز، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در موافقت با دو فوریت طرح اجرای الزامات پدافند غیر عامل توسط بخش خصوصی گفت: به دنبال اجرا سیاست های اصل 44 قانون اساسی واگذاری برخی از مراکز حیاتی و حساس ومهم کشور از جمله صنایع مادر، پالایشگاه ها، نیروگاه ها، مراکز پتروشیمی، مراکز مخابراتی و ... به بخش خصوصی در دستور کار دولت قرار دارد.

وی افزود: لازم است قانون مذکور تصویب گردد تا در هنگامی که مراکز حساس حیاتی ومهم به بخش خصوصی واگذار می شود بخش خصوصی موظف به اجرا پدافند غیر عامل باشد.

 اما حشمت ا... فلاحت پیشه نماینده اسلام آباد غرب  در مخالفت با این فوریت گفت: بحث پدافند غیر عامل بحث مهمی است و نمی شود بدون بحث کارشناسی دو فوریت آن را تصویب و بررسی کنند.

وی افزود: این وظیفه، وظیفه دولت است و در هیچ کجای دنیا چنین موردی بر عهده بخش خصوصی نیست. این دو فوریت بدون ربط به دفاع می تواند بیانگر شرایط غیر عادی در کشور باشد که هم اکنون ما شرایط غیر عادی در کشور شاهد نیستیم.

عضو کمسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تصریح کرد: موضوع دیگر این است اجرای اصل 44 وظیفه بلند مدتی است آیا طراحان این طرح پیش بینی کرده اند که ما در بلند مدت دچار تنش باشیم. قانونی را تصویب نکنیم که ما برای تنش در بلند مدت برنامه ریزی کنیم.

وی تاکید کرد: شما در این طرح از سرمایه گذار دعوت می کنید این هزینه را به بخش خصوصی واگذار می کنید و مانع سرمایه گذاری خصوصی در اقتصاد کشور می شوید.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار داشت: کار کارشناسی برای این طرح صورت نگرفته است این طرح باید در کمیسیون تخصصی بررسی شود و به سئوالات پیش آمده پاسخ داده شود.

وی از مجلس تقاضا کرد: حداقل این طرح به صورت یک فوریت در دستور کار مجلس قرار گیرد.

اسدالله عباسی نماینده گرگان هم در موافقت با دو فوریت این طرح اظهار داشت: در این طرح بخش خصوصی موظف است اگر بر اساس اصل 44 عهده دار تاسیس صنایع مادر شدند پدافند غیر عامل را در آن مرکز نصب کنند.

وی افزود: با حساسیتی که در مسائل سیاسی و بین المللی داریم و با وجود چالش های موجود نباید از توجه به ساخت زیر بناها غافل شویم این طرح هیچ بار اضافی بر بخش خصوصی نمی گذارد که مانع سرمایه گذاری شود.

در ادامه جهانبخش محبی نیا نماینده میاندوآب نیز در مخالفت با دو فوریت این طرح گفت: در این طرح تعریف درستی از پدافند غیر عامل نیامده است. بخش خصوصی در سرمایه گذاری طرح ها و پروژه ها اقداماتی برای جلوگیری از آسیب ها تلاش خواهد کرد و نباید در این شرایط که بر خصوصی سازی تاکید می کنیم هزینه آن را افزایش دهیم.

عضو هیئت رئیسه مجلس گفت: آنچه از آن تجربه ای نداریم در اختیار اجرا نگذاریم و ابهامات را افزایش ندهیم.

نماینده میاندوآب افزود: این تکلیف هزینه را بالا می برد و قیمت تمام شده محصولات و کالا در بخش خصوصی با بالا می رود. چرا باید در قالب 2 فوریت وظیفه سنگینی را به دوش بخش خصوصی واگذار کرد در صورتی که نمی تواند این بار سنگین را به دوش بکشد.

وی تقاضا کرد: نه به دو فوریت و نه به یک فوریت این طرح رای داده نشود.

 این گزارش می افزاید:ایرج ندیمی نماینده لاهیجان نیز در موافقت با دو فوریت این طرح گفت: اگر واقعا مباحث را به صورت اجتماعی، اقتصادی و سیاسی ببینیم گونه دیگری تصمیم می گیریم. آیا اگر پیشگیرانه عمل کنیم اشتباه می کنیم یعنی آیا اگر در مکانی آسیب پذیری برای انسان باشد، ابزاری غیر جنگی نصب شود خلاف و خطا است بگذارید خود سرمایه گذار وجامعه ای که در آنجا تردد می کنند تصمیم بگیرند.

وی تصریح کرد: باید برنامه ریزی غیر تسلیحاتی اما پیشگیرانه در کشور داشت. آیا باید برنامه پیشگیرانه داشته باشیم یا نسبت به خطرات احتمالی بی تفاوت بود.

ندیمی خاطر نشان کرد: البته این طرح احتیاج به تبصره دارد که دولت باید در شناسایی این مراکز و کمک های بلاعوض بخش خصوصی، غیر دولتی را حمایت کند پس از فوریت مشکل هزینه را حل کنیم اما نسبت به جان مردم مسئولیت داشته باشیم.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet