هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
رحیمی جهان آبادی:

در ولایت "فراه" افغانستان چه می‌گذرد؟

سرویس سیاسی
عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی اتفاقات ولایت "فراه" افغانستان را تشرح کرد.
شنبه 5 خرداد 1397 ساعت 18:24
در ولایت "فراه" افغانستان چه می‌گذرد؟ عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی اتفاقات ولایت "فراه" افغانستان را تشرح کرد. http://cdn.icana.ir/d/019/201712101455292825.jpg در,ولایت,"فراه",افغانستان,چه,می‌گذرد؟ Icana

جلیل رحیمی جهان آبادی در گفت‌وگو با خبرنگار  خبرگزاری  خانه ملت، در خصوص سقوط ولایت "فراه"  افغانستان، اظهار داشت: علی رغم همه ادعاهایی که آمریکایی‌ها دارند، هنوز طالبان در مناطق زیادی از افغانستان نفوذ و قدرت دارند و می‌تواند بر مناطق مختلف اشراف داشته باشند.

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یکی از این مناطقی که طالبانی‌ها توانستند ظرف چند هفته گذشته بر آن مسلط شوند، منطقه "فراه" است که هم مرز با خراسان جنوبی ایران می‌باشد، بیان کرد: این منطقه توسط طالبانی‌ها به تصرف درآمد، اما بعد از این اتفاق بعضی از رسانه‌ها و مسئولان افغانستانی علیه ایران فرافکنی‌هایی کردند.

وی افزود: واقعیت امر این است که دولت مرکزی افغانستان، نیروهای آمریکایی و نیروهای نظامی خارجی حاضر در افغانستان، از برقراری امنیت در برخی از ولایات افغانستان ناتوان هستند.

رحیمی جهان آبادی با بیان اینکه بعضا در تخار، هلمند و اکنون در فراه اتفاقات این چنینی رخ می‌دهد و در ولایات دیگری نیز شاهد بوده‌ایم که برخی شهرها سقوط کرده‌اند، ادامه داد: حتما دولت افغانستان، ولایت فراه را پس می‌گیرد ولی وضعیت کنونی نشان می‌دهد که نیروهای خارجی و دولت افغانستان توان تسلط بر تمام مناطق کشور را به دست نیاورده‌اند.

رئیس کمیته بین‌الملل کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که چرا ایران را در موضوع "فراه" متهم می‌کنند، گفت: مسئولان افغانستان به جای این که ضعف حکومت خود را بپذیرند یا اشغال مستقیم  توسط خارجی‌ها را بی نتیجه بدانند، ادعا می‌کنند که افغانستان در حال ساخت سدی بر روی آبی است که به ایران می‌آید و به همین دلیل، سقوط "فراه" را کار ایران می دانند.

نماینده مردم تایباد، تربت جام و باخرز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ایران کشوری بوده که سال‌ها برای حفظ ثبات افغانستان و تثبیت تمامیت ارضی این کشور، تلاش کرده و 3 میلیون افغانستانی را مانند شهروندان خود در ایران پناه داده است، بیان کرد: ایران نقش کلیدی در ثبات منطقه دارد و افغان‌ها به جای اتهام زنی به ایران، باید ضعف را متوجه حضور نظامی‌های غربی حاضر در افغانستان ببینند و از تجریه ایران استفاده کند./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000