هدر اصلی
1386/08/07 08:20:00
سرویس سیاسی
حداد عادل در دیدار با وزیر امور خارجه ترکیه:

اشغال عراق توسط آمریکا موجب تشدید تروریسم در منطقه شده است

رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار با وزیر امور خارجه ترکیه تاکید کرد:لشگر کشی امریکا به منطقه و اشغال عراق موجب تشدید تروریسم در منطقه شده است.

به گزارش خانه ملت، وزیر امور خارجه ترکیه بعدازظهر روز یکشنبه با رییس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کرد.
حداد عادل در این دیدار روابط دو کشور را برادرانه و دوستانه خواند و افزود: روابط دوستانه ایران و ترکیه به عنوان دو قدرت مهم همواره موجب ثبات و امنیت در منطقه و جهان اسلام بوده است.
وی با بیان این که مرزهای دو کشور همواره مرزهای دوستی و برادری بوده است، گفت: هیچ مانعی برای گسترش روابط دو کشور وجود ندارد و افق همکاری‌های فیمابین بسیار روشن است.
حداد عادل در ادامه با تأکید بر نقش مولانا در تقویت و تحکیم ارتباطات فرهنگی دو ملت اظهار داشت: مولانا مانند پلی در طول 800 سال گذشته و قرن‌های آینده دو ملت را به یکدیگر وصل می‌کند.
وی همچنین از روند مثبت همکاری‌های سیاسی، اقتصادی و امنیتی دو کشور اظهار خرسندی کرد.
رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به تحولات منطقه بویژه بحران عراق، دخالت‌های امریکا در عراق را عامل تشدید بحران در این کشور دانست و گفت: لشگر کشی امریکا به منطقه و اشغال عراق موجب تشدید تروریسم در منطقه شده است.
وی در ادامه با اظهار تأسف از حوادث اخیر در مرزهای ترکیه و عراق، مبارزه با تروریست‌ را حق همه کشورها دانست و اظهار امیدواری کرد؛ مشکلات پیش آمده از راه‌های غیرنظامی و به بهترین شکل حل و فصل شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین با تأکید به جایگاه مجالس دو کشور در توسعه و گسترش همکاری‌های فیمابین، حمایت مجلس شورای اسلامی را از تحکیم و تقویت هر چه بیشتر مناسبات برادرانه دو جانبه اعلام کرد.
براساس این گزارش بابا جان وزیر امور خارجه ترکیه نیز در این دیدار با تاکید بر علاقه‌مندی کشورش برای توسعه و تحکیم روابط با جمهوری اسلامی ایران گفت: علیرغم روند مثبت روابط فیمابین در سال‌های اخیر، ترکیه علاقه‌مند است این مناسبات از وسعت و عمق بیشتری برخوردار باشد.
وی با بیان اینکه روابط دو کشور همواره دوستانه بوده است، افزود: ترکیه برای توسعه و تحکیم مناسبات همه جانبه با ایران اهمیت خاصی قائل است.
وزیر خارجه ترکیه سپس با تاکید بر دیدگاه‌های بسیار نزدیک دو کشور در زمینه تحولات منطقه بویژه بحران عراق افزود: ترکیه برای وحدت و تمامیت ارضی عراق اهمیت ویژه‌ای قائل و معتقد است عدم یکپارچگی عراق زیانهای فراوانی برای منطقه خواهد داشت.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet