هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter

نامه‌نگاری سیف به محسنی اژه ای

سرویس دیگر رسانه‌ها
در بخش‌هایی از نامه رئیس کل بانک مرکزی به محسنی‌اژه‌ای، ضمن تشریح هماهنگی و پشتیبانی موثر قوه قضائیه و نیروهای اطلاعاتی در رفع مشکل امنیتی اخیر، به تلاش‌های دشمنان برای مخدوش‌کردن چهره نظام اشاره ‌شده است.
دوشنبه 21 خرداد 1397 ساعت 14:25
نامه‌نگاری سیف به محسنی اژه ای در بخش‌هایی از نامه رئیس کل بانک مرکزی به محسنی‌اژه‌ای، ضمن تشریح هماهنگی و پشتیبانی موثر قوه قضائیه و نیروهای اطلاعاتی در رفع مشکل امنیتی اخیر، به تلاش‌های دشمنان برای مخدوش‌کردن چهره نظام اشاره ‌شده است. http://cdn.icana.ir/d/019/52432.jpg نامه‌نگاری,سیف,به,محسنی,اژه,ای Icana

به گزارش خبرگزاتری خانه ملت؛ بعد از نامه‌نگاری‌ها و اظهارات متعدد احمد توکلی درمورد سوءاستفاده موسسات مالی، اینبار دو مقام ارشد بانک مرکزی در نامه‌ای جداگانه به محسنی‌ا‌ژه‌ای، دادستان کل کشور و احمد توکلی، رئیس هیات‌مدیره سازمان دیده‌بان شفافیت و عدالت خواستار این شدند که قوه قضائیه هرچه سریع‌تر به پرونده متخلفان تعاونی‌های غیرمجاز رسیدگی کند. برخورد با موسسات مالی غیرمجاز که به‌ویژه در دهه 80 به شدت رشد کردند و ریشه گرفتند از همان ابتدا یکی از اهداف اصلی دولت یازدهم اعلام و برنامه‌ریزی‌های متعددی برای ساماندهی آنها در دولت و بانک مرکزی طرح‌ریزی شد. با این حال انتقاداتی به نوع برخورد بانک مرکزی با تعاونی‌های غیرمجاز مطرح شده است که در مقابل مسئولان بانک مرکزی معتقدند عملکرد این بانک در این زمینه باصلابت بوده و تلاش‌های مستمری صورت گرفته است.

نامه‌نگاری سیف به دادستان

در بخش‌هایی از نامه رئیس کل بانک مرکزی به محسنی‌اژه‌ای، ضمن تشریح هماهنگی و پشتیبانی موثر قوه قضائیه و نیروهای اطلاعاتی در رفع مشکل امنیتی اخیر، به تلاش‌های دشمنان برای مخدوش‌کردن چهره نظام اشاره ‌شده است.

ولی ا... سیف، طرح انتقادات نادرست و غیرمنطقی مبنی بر قصور بانک مرکزی از سوی برخی از افراد در جریان رخدادهای اخیر را، زمینه‌ساز بی‌اثر شدن اقدامات انجام‌ گرفته این بانک و گستاخی مسببان اصلی بحران برشمرد. او در ادامه، ضمن ابراز امیدواری نسبت به احقاق حقوق حقه مردم، تصریح کرده است: این بحران از عملکرد ناروای بانیان و گردانندگان کارنابلد موسسات ناشی شده است؛ ولی رفتار برخی از افراد مطلع از روند پرونده، فضا را به سمتی سوق داده که از یک سو، نگاه مردم به حاکمیت را به سوء‌ظن آلوده و از سوی دیگر، مقصران اصلی و غارتگران بیت‌المال را، از مظان اتهام دور ساخته است .

جزئیات نامه به توکلی

همچنین دبیرکل بانک مرکزی نیز با ارسال نامه مبسوطی به احمد توکلی، رئیس سازمان مردم نهاد شفافیت و عدالت با بیان اینکه تاکنون صبوری ریاست کل، مسئولان و کارکنان بانک مرکزی مانع از پاسخگویی به مصاحبه‌ها و شکایت دکتر توکلی شده، اعلام کرد: شواهد موجود از مدیریت بهینه بحران از سوی بانک مرکزی حکایت دارد. محمود احمدی با تشریح وضعیت نابسامان تعاونی ثامن‌الحجج در دوران فعالیتش می‌پردازد و از تلاش‌های مستمر و توصیه‌های تبشیری و تنذیری متعدد بانک مرکزی برای اصلاح امور و پیشگیری از وقوع بحران‌، صدور بالغ بر ۸۰ اخطاریه با هدف ترغیب مسئولان تعاونی به همکاری و رعایت قوانین و مقررات، اقدامات خیره‌سرانه و بی‌توجهی گردانندگان نهادِ مورد بحث، ممانعت از بازرسی عملکرد و عدم ارا‌ئه اطلاعات، جلوگیری از ورود معاون نظارتی وقت بانک مرکزی به شعب تعاونی، مراجعه متعدد بازرسان بانک و عدم همکاری موسسه با آنان و... پرده بر‌می‌دارد. نامه مذکور با ابراز شگفتی دبیرکل بانک مرکزی از مصاحبه‌ها و اظهارنظرهای رئیس هیات‌مدیره سازمان مردم‌نهاد دیده‌بان شفافیت و عدالت آغاز می‌شود و در توضیح علت این شگفتی عنوان می‌کند: «چرا که ایشان و نمایندگان سازمان و منتخبان مردم در مجلس جملگی از نزدیک در جریان مسائل تعاونی اعتبار موسوم به ثامن‌الحجج قرار داشته اند!« او خطاب به احمد توکلی که در آن برهه یکی از اعضای شورای پول و اعتبار بوده است، یادآور می‌شود: عدم همکاری مسئولان تعاونی ثامن الحجج و پایان مهلت ارائه شده، موجب طرح مشکل در شورای پول و اعتبار و اخذ مصوبه انحلال آن شد و شورا مصوب کرد: «رئیس‌کل بانک مرکزی مکلف است با هماهنگی دادستان کل کشور، وزیران تعاون،کار و رفاه اجتماعی، کشور و اطلاعات، تمهیدات لازم برای لغو مجوز و انحلال موسسه مذکور را به عمل آورد.» دبیرکل بانک مرکزی عنوان می‌کند: این رویکرد، از درک صحیح و کارشناسی بانک مرکزی از وضعیتِ تعاونی مذکور ناشی شده بود. احمدی خاطرنشان ساخته است: بانک مرکزی با درک کامل از اهمیت موضوع و اقدامات ساختارشکنانه تعاونی ثامن‌الحجج، فعالیت آن را از مصادیق کامل مفاسد اقتصادی دانسته و طی مکاتباتی پرونده مربوطه را برای رسیدگی و اخذ تصمیم‌گیری به ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی ارجاع و ستاد نیز ضمن توجه جدی به بازار غیرمتشکل پولی و لزوم برخورد قاطع با فعالان غیرمجاز، راهکارهای پیشنهادی این بانک برای برخورد با تعاونی را مورد تائید و تاکید قرار داد.

بانک مرکزی چه قصوری داشته؟

احمدی همچنین در این نامه خطاب به توکلی که در پرونده تعاونی ثامن‌الحجج(ع) از بانک مرکزی به‌دلیل قصور شکایت کرده و اعتقاد دارد بانک «فرصت طلایی در اختیار مسئولان متخلف تعاونی گذارده است» سوال مهمی را مطرح کرده است:«بانک مرکزی در برابر موسسه‌ای که با استفاده از رانت‌های مختلف و به پشتوانه تسهیلات اعطایی و پرداخت حق‌الزحمه و حق‌المشاوره به برخی از افراد ذی‌نفوذ و صاحب‌منصب یا استخدام فرزندان و نزدیکانشان که جنابعالی در جریان کامل جزئیات آن قرار دارید و آن‌چنان قدرتی برای خود متصور بود که حتی مدیرعامل آن در محاکم قضائی نیز حاضر نمی‌شد، چه کاری می‌توانست انجام دهد که قصور داشته است؟ «دبیرکل بانک مرکزی از بی‌توجهی  توکلی نسبت به «عملکرد نهادها و ارگان‌هایی که بانک مرکزی را در راه مبارزه اساسی با فساد تنها گذاشتند»، «تهیه طومار توسط ۹۰ نماینده مجلس در حمایت از تعاونی متخلف»، «چگونگی در اختیار گرفتن آنتن پرمخاطب ترین برنامه‌های‌ سیما در ساعات مقدس قبل از افطار و تحویل سال نو»، «در اختیار گرفتن مکان‌های تبلیغی غالب پایانه‌های مسافری کشور و اماکن ورزشی»، «هزینه‌های هنگفت مترتب و نیز بی‌توجهی مقام صادرکننده مجوز اولیه تعاونی نسبت به رشد قارچ‌گونه و عملکرد آن» ابراز گله مندی کرده است.

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000