هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
عابدی مطرح کرد:

خشکی بیش از 90 درصدی تالاب گاوخونی/ فراموشی 12 ساله اختصاص حقابه زیست محیطی گاوخونی

سرویس اجتماعی
نماینده مردم اصفهان در مجلس با انتقاد از خشکی بیش از 90 درصدی تالاب گاوخونی، گفت: به مدت 12 سال است قطره آبی از زاینده رود وارد تالاب نمی شود.
سه‌شنبه 29 خرداد 1397 ساعت 08:04
خشکی بیش از 90 درصدی تالاب گاوخونی/ فراموشی 12 ساله اختصاص حقابه زیست محیطی گاوخونی نماینده مردم اصفهان در مجلس با انتقاد از خشکی بیش از 90 درصدی تالاب گاوخونی، گفت: به مدت 12 سال است قطره آبی از زاینده رود وارد تالاب نمی شود. http://cdn.icana.ir/d/019/201701104210992570.jpg خشکی,بیش,از,90,درصدی,تالاب,گاوخونی/,فراموشی,12,ساله,اختصاص,حقابه,زیست,محیطی,گاوخونی Icana

حیدر علی عابدی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، تغییر اقلیم و خشکسالی را در کم آبی اصفهان موثر دانست و گفت: ضعف مدیریت عامل اصلی کمبود آب اصفهان و خشکی زاینده رود است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از اینکه به دلیل هرج و مرج در حوزه زاینده رود نزدیک به 10 تا 12 سال است آبی به اصفهان نمی رسد، افزود: وزارت نیرو، جهادکشاورزی و کشور در این رابطه اهمال کاری و سهل انگاری کرده اند و حتی به مصوباتی که خود تصویب کرده اند نیز پایبند نبوده و آنها را اجرا نمی کنند.

وی ادامه داد: برای حوزه زاینده رود مصوبات خوبی از جمله شورای عالی آب، کارگروه ملی سازگاری با آب و شورای توزیع عادلانه آب تصویب شده اما متاسفانه این مصوبات اجرایی نشده و تنها معضل و مشکل تالاب گاوخونی نیز عدم اجرای مصوبات است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با انتقاد از اینکه بیش از 90 درصد تالاب گاوخونی خشک است، گفت: اندک آب موجود در تالاب فاضلابی است که آن را مرطوب نگه داشته است؛ بر اساس جدول تقسیم بندی توزیع عادلانه آب باید سالانه 170میلیون متر مکعب آب و پساب به تونل اختصاص پیدا کند اما متاسفانه به مدت 12 سال است این حقابه به فراموشی سپرده شده و قطره آبی از زاینده رود به تالاب وارد نشده که منجر به بروز مشکلات فراوانی برای کشاورزان شرق اصفهان و خشکی 90 درصدی تالاب گاوخونی شده است.

عابدی تصریح کرد: فاضلاب اصفهان سال ها است در تالاب گاوخونی تخلیه می شود بنابراین مواد صنعتی خطرناک مانند آرسنیک و دیگر فلزات خطرناک به صورت پودر در این تالاب ذخیره شده که با وزش باد به صورت گرد و خاک در مناطق پراکنده می شوند که این ریزگردهای سمی برای سلامت انسان بسیار خطرناک خواهند بود و به طور قطع تا شعاع 400 کیلومتری یعنی سلامت مردم استان های اصفهان، چهارمحال و بختیاری، یزد، کاشان، قم و حتی تهران را  تحت تاثیر قرار خواهد داد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس دهم، افزود: انتظار می رود مسئولان برای تامین حقابه تالاب چاره اندیشی کنند و حداقل 50 درصد سهمیه کشاورزان شرق استان را با مدیریت بر روی آب زاینده آزادسازی کنند تا آسیب های ناشی از خشکی این تالاب دامنگیر کشور نشود./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر