سال ۹۸ سال رونق تولید
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
در صحن علنی صورت گرفت؛

موافقت نمایندگان با فوریت طرح ارتقای شفافیت صورت های مالی نهادهای عمومی غیردولتی

سرویس صحن
نمایندگان مردم در خانه ملت با یک فوریت طرح ارتقای شفافیت صورت های مالی نهادهای عمومی غیردولتی موافقت کردند.
چهارشنبه 30 خرداد 1397 ساعت 09:41
موافقت نمایندگان با فوریت طرح ارتقای شفافیت صورت های مالی نهادهای عمومی غیردولتی نمایندگان مردم در خانه ملت با یک فوریت طرح ارتقای شفافیت صورت های مالی نهادهای عمومی غیردولتی موافقت کردند. http://cdn.icana.ir/d/019/201803101191490664.jpg موافقت,نمایندگان,با,فوریت,طرح,ارتقای,شفافیت,صورت,های,مالی,نهادهای,عمومی,غیردولتی Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (چهارشنبه 30 خرداد) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی یک فوریت طرح الحاق بند (ز) به بند 5 ماده 6 قانون اصلاح موادی به قانون اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی مبنی بر ارتقای شفافیت صورت های مالی نهادهای عمومی غیردولتی با 129 رأی موافق، 17 رأی مخالف و 11 رأی ممتنع از مجموع 201 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

بنا بر این گزارش در طرح مذکور آمده است؛

1- در صورت عدم اجرای تکالیف قانونی توسط شرکت ها و بنگاه های اقتصادی مصرح در بند 5 ماده 6 قانون اصلاح موادی از قانون اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی به صورت غیرقابل بخشودگی، نرخ مالیات بر درآمد آنها 10 واحد درصد و سهم کارفرمای بیمه صندوق بازنشستگی 5 واحد درصد مازاد بر نرخ متعارف سال مشمول محاسبه می شود.

2- وزارت امور اقتصاد و دارایی موظف است گزارش سالانه عملکرد بند الحاقی را به مجلس شورای اسلامی ارائه نماید.

تبصره: زمان اعمال جرایم مذکور در بند (ز) درخصوص شرکت و بنگاه های مشمول از زمان تصویب و ابلاغ قانون خواهد بود.

سید فرید موسوی به عنوان پیشنهاد دهنده طرح مذکور یادآور شد: ارتقای شفافیت یکی از راهکارهای برون رفت از وضعیت جاری اقتصاد ملی است و عدم شفافیت ضمن ایجاد چالش در تحقق برنامه های اقتصادی در جریان تولید و توزیع ثروت ملی نیز اخلال ایجاد می کند. شرکت های تابعه نهادهای عمومی غیردولتی یکی از مهمترین بخش ها در ساماندهی وضعیت جاری هستند و نقش مهمی در ارتقای شفافیت در اقتصاد دارند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس تصریح کرد: در همین راستا و تحقق نظارت مجلس بر عملکرد شرکت های تابعه سازمان ها و نهادهای عمومی، طرح مذکور ارائه شده و در متن آن ضمانت اجرایی لازم برای شفافیت پیش بینی شده است.

وی ادامه داد: در گزارشی که سازمان بورس و اوراق بهادار در آبان ماه سال 96 به کمیسیون ویژه ارائه کرد، مشخص شد از 320 شرکت مشمول که می بایست صورت های مالی را در این سامانه منتشر کند، تنها 14 شرکت صورت های مالی خود را در این سامانه ثبت کرده اند.

موسوی تصریح کرد: در خرداد و تیرماه سال جاری مجامع عمومی شرکت ها در حال برگزاری است، از این رو فرصت مناسبی برای طرح چنین قانون و ضمانت اجرایی است تا شرکت هایی که تخطی می کنند، مشمول مجازات هایی شوند./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000