هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
اختیاری در نطق میان دستور:

تیم اقتصادی دولت از گفتاردرمانی دست بردارد/ قانون اساسی محدودیتی برای عضویت ادیان مختلف در شوراها قائل نشده است

سرویس صحن
نماینده زرتشتیان در مجلس گفت: امیدوارم تیم اقتصادی ایران که این شرایط نابسامان اقتصادی را ایجاد کرده، از گفتاردرمانی دست کشیده و در بهبود شرایط اقتصادی گام بردارند.
سه‌شنبه 5 تیر 1397 ساعت 11:39
تیم اقتصادی دولت از گفتاردرمانی دست بردارد/ قانون اساسی محدودیتی برای عضویت ادیان مختلف در شوراها قائل نشده است نماینده زرتشتیان در مجلس گفت: امیدوارم تیم اقتصادی ایران که این شرایط نابسامان اقتصادی را ایجاد کرده، از گفتاردرمانی دست کشیده و در بهبود شرایط اقتصادی گام بردارند. http://cdn.icana.ir/d/019/201606103843972042.jpg تیم,اقتصادی,دولت,از,گفتاردرمانی,دست,بردارد/,قانون,اساسی,محدودیتی,برای,عضویت,ادیان,مختلف,در,شوراها,قائل,نشده,است Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، اسفندیار اختیاری در نشست علنی امروز (سه شنبه، 5 تیرماه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود ضمن قدردانی از تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران که با تمام سختی ها و کاستی ها ملت ایران را سرافراز کرده اند، گفت: امیدوارم تیم اقتصادی ایران که این شرایط نابسامان اقتصادی را ایجاد کرده اند کمی از این بزرگمردان آموخته، از گفتاردرمانی دست کشیده و در بهبود شرایط اقتصادی گام بردارند.

نماینده زرتشتیان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه روز شنبه جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام تشکیل شد، افزود: در این نشست انتظار می رفت که ادامه بررسی طرح تثبیت قانون شوراهای شهر و روستا که توسط کمیسیون سیاسی، امنیتی، حقوقی و قضایی بررسی شده و یک بار در مجمع با نگاه مثبت طرح شده بود در دستورکار قرار گیرد.

 

طرح شوراها مصوب سال 75 هیچگونه تفاوتی بین پیروان ادیان الهی قائل نیست

وی ادامه داد: طرحی پس از آن در دستور کار مجلس قرار می گیرد که در انتخابات شوراهای شهر و روستا در بدعتی عجیب برای کشوری که انتخابات از اصول اساسی قانون اساسی آن است پس از تائید انتخابات توسط هیات نظارت و تحلیف منتخبان عضو زرتشتی شورای شهر یزد از حضور در شورای شهر منع می شود و با تمام رایزنی ها و تاکید مسئولان نظام حکم موقت تعلیق وی لغو نمی شود.

نماینده مردم یزد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طرحی که با بیش از 200 امضا از طیف های مختلف سیاسی مجلس تهیه و دو فوریت آن با آراء مثال زدنی به تصویب رسید به بازگشت پیروان ادیان الهی به قانون شوراها تاکید کرده است، یادآور شد: مجلس پس از بازگشت این طرح از شورای نگهبان مجددا مورد تائید و تاکید نمایندگان قرار گرفت و نمایندگان بر رأی خود تاکید کردند که این طرح براساس قانون شوراهای مصوب سال 1375 به درستی و براساس قانون اساسی تدوین و  تصویب شده و هیچگونه تفاوتی بین پیروان ادیان الهی قائل نیست تاکید کرده است.

 

مقتضیات محلی اداره امور هر شهر باید با نظارت شورایی به عنوان شورای شهر صورت گیرد

وی با اشاره به اصل 100 قانون اساسی افزود: برای پیشبرد سریع برنامه های اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، فرهنگی، آموزشی و سایر امور رفاهی از طریق همکاری مردم با توجه به مقتضیات محلی اداره امور هر بخش، شهر، شهرستان و یا استان با نظارت شورایی به عنوان شورای بخش، شهر و یا شهرستان صورت می گیرد که اعضای آن را مردم همان محل انتخاب می کنند که شرایط انتخاب کنندگان و انتخاب شوندگان و حدود وظایف و اختیارات و نحوه انتخاب و نظارت بر شوراهای مذکور و سلسله مراتب آن ها را باید با اصول وحدت ملی، تمامیت ارضی و نظام جمهوری اسلامی و تابعیت حکومت مرکزی را قانون مشخص می کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: قانون اساسی هیچ محدودیتی برای ادیان و اقوام مختلف قائل نشده است، بلکه تائید بر اصول وحدت ملی دارد.

وی با بیان اینکه نکته قابل تامل این است که برای حذف تبصره پیروان ادیان الهی در شورای شهر و روستا به سخنان بنیانگذار انقلاب در مهرماه سال ۵۸ استناد شده است بدون اینکه به زمان و مکان آن اشاره شود، اظهار داشت: امام بزرگوار سخنان اندیشمندانه‌ای را برای پیروان ادیان الهی دارد که سال‌هاست زمینه وحدت و یکپارچگی ملی را ایجاد کرده است، ایشان در حسینیه جماران در ۲۵ آبان سال ۶۱ در ملاقات با نمایندگان همه اقلیت‌های دینی فرمودند که ایران برای همه است و توحید مذهب همه ما است.

اختیاری افزود: اینکه در سخنان بنیانگذار انقلاب برای حذف پیروان ادیان الهی مختلف از قانون شوراها اشاره‌ای نشده است توسط مسئولان و حقوق دانان گرامی و بیت امام توضیح داده شده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه نکته مهم دیگری که وجود دارد  در نظر گرفتن مواد شرعی و قانونی ترتیبات تاریخی این موضوع است، ادامه داد: قانون اساسی در ۲۵ آبان سال ۱۳۵۸ بعد از سخنان استناد شده توسط امام توسط مجلس خبرگان به اتمام رسیده است و برای تایید نهایی به بنیانگذار انقلاب تقدیم شده است و ایشان بعد از مطالعه و تایید اجازه برگزاری همه پرسی می دهد و در تاریخ ۱۱ اذرماه این همه پرسی برگزار می‌شود و این قانون با ۹۹ درصد ارا به تصویب می‌رسد.

 

ایران با وجود همه اقوام و مذاهب و ادیان معنا پیدا می‌کند

وی تصریح کرد: اکنون سوال اساسی این است که اگر منظور امام در این سخنان که به آن استناد شده است پیروان ادیان الهی بوده در اصل شورای قانون اساسی  قید مسلمان بودن لحاظ می‌شد و سپس برای همه پرسی تنفیذ می شد مثل یک گروه از اصول قانون اساسی که این قید را دارد، پس نمی توان نتیجه گرفت که سخنان استتناد شده مربوط به پیروان ادیان الهی بوده است.

اختیاری با بیانم اینکه باتوجه به این موارد نمایندگان مجلس به حضور پیروانان ادیان مختلف برای حضور در شوراهای شهر و روستا رای مثبت دادند، افزود:این همبستگی و اتحاد بین نمایندگان مجلس بین طیف‌های مختلف در تصویب این طرح علاوه بر یک پارچگی مردم ایران به این موضوع اشاره دارد که حل و فصل قانونی این موضوع در بستر قانون اساسی و با همکاری مجلس و شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام خواهد بود.

وی ادامه داد:‌ اکنون باید با نگاه مصلحت نظام و همبستگی نظام این مشکل برطرف شود و نباید فراموش کرد که ایران با وجود همه اقوام و مذاهب و ادیان معنا پیدا می‌کند و همه این اقوام برای این است که بدون هرگونه وابستگی قومی و دینی تلاش کرده و از جان خود گذشته است.

نماینده زرتشتیان در مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: امیدوارم با نگاه ویژه ای که اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام نسبت به این موضوع دارند این طرح هرچه سریع‌تر در دستور کار مجمع قرار گیرد و با رای مثبت اعضا به حضور پیروان ادیان مختلف در شوراهای شهر و روستا به این مشکل پایان دهد تا این با هم بودن معنا پیدا کند./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار