انتخابات ریاست جمهوری
1386/08/08 11:26:00
سرویس کمیسیون ها

دو فوریت اصلاح طرح حفظ و گسترش فضای سبز در شهرها به تصویب مجلس رسید

نمایندگان مجلس شورای اسلامی جلسه علنی روز سه شنبه به دوفوریت اصلاح طرح قانونی حفظ و گسترش فضای سبز در شهرها مصوب سوم خرداد ماه ۱۳۵۹ شورای انقلاب رای مثبت دادند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت مهدی چمران رئیس شورای عالی استان ها در دفاع از این دو فوریت گفت: کمبود فضای سبز در کلان شهرها باعث بروز بیماری های فراوان می شود که نتیجه آن ناراحتی های عصبی و قلبی در تهران است.

وی افزود: علیرغم اینکه قانونی برای حمایت از فضای سبز داریم، اما متاسفانه شاهد ابطال آرای شوراها و تخریب محیط زیست هستیم.

این گزارش می افزاید: این طرح برای اولین بار از سوی شورای عالی استان ها به مجلس برای بررسی و تصویب آمده است.

در مقدمه توجیهی این طرح آمده است:

ریاست محترم مجلس شورای اسلامی

به موجب اصل یکصد و دوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران طرح ذیل که در جلسه مورخ 15/10/84 شورای عالی استان ها به تصویب رسیده است، جهت طی مراحل قانونی تقدیم می گردد.

مقدمه (دلایل لزوم تهیه و پیشنهاد) :

با عنایت به اهمیت حفظ و گسترش فضای سبز در شهرها، شورای انقلاب اسلامی ایران در تاریخ 3/3/59 قانونی در این خصوص تصویب نمود که در زمان خود تا حدودی پاسخگوی نیازهای شهرها بود. لیکن با گذشت زمان و نیز حساسیت فوق العاده حفظ فضاهای سبز و باغات و بوستان ها در محدوده قانونی و حریم شهرها و کلان شهرها و به منظور تشویق شهروندان در نگهداری و توسعه فضاهای سبز و پیشگیری از تخریب و نابودی باغات، بوستان ها و زمین های مشجر، بازنگری بر قانون مذکور ضروری به نظر می رسد. این مساله از سویی نیز با توجه به ضرورت حفظ و گسترش فضاهای سبز در شهرها جلوه ویژه ای می یابد. هم اکنون به خاطر خلا یا ابهامات موجود در قوانین شاهد از بین بردن فضاهای سبز و سوءاستفاده های دیگری نیز می باشیم. از این رو ضروری است تا به منظور:

1- رفع ابهامات موجود در قوانین در زمینه فضاهای سبز شهرها

2- جلوگیری از قطع بی رویه درختان در فضاهای سبز شهرها

3- گسترش فضای سبز در محدوده حریم قانونی شهرها، پیشنهادات شوراها و شهرداری های کشور در این خصوص که پس از کار کارشناسی و توجه به مقتضیات زندگی شهری تدوین یافته مورد توجه قرار گیرد و جایگزین لایحه قانونی حفظ و گسترش فضای سبز در شهرها مصوب 3/3/1359 گردد. متن طرح جهت طی مراحل تصویب به شرح پیوست است.

این گزارش می افزاید: پس از ایراد سخنان موافق و مخالف دو فوریت این طرح به رای گذاشته شد که در نهایت با 155 رای موافق به تصویب رسید.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet