شهادت حضرت فاطمه معصومه (س)
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
میرزایی مطرح کرد؛

عراق در انتظار اجماع جریان شیعه برای انتخاب نخست وزیر

سرویس سیاسی
عضو فراکسیون امید مجلس معتقد است ائتلاف‌های جریانات مختلف عراق برای انتخاب نخست وزیر و تشکیل دولت جدید این کشور اندکی پیچیده شده است.
چهارشنبه 20 تیر 1397 ساعت 13:54
عراق در انتظار اجماع جریان شیعه برای انتخاب نخست وزیر عضو فراکسیون امید مجلس معتقد است ائتلاف‌های جریانات مختلف عراق برای انتخاب نخست وزیر و تشکیل دولت جدید این کشور اندکی پیچیده شده است. http://cdn.icana.ir/d/019/201610105863068235.jpg عراق,در,انتظار,اجماع,جریان,شیعه,برای,انتخاب,نخست,وزیر Icana

جلال میرزایی درگفت‌و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در تشریح آخرین تحولات سیاسی عراق گفت: نگاه به نتایج انتخابات پارلمانی عراق نشان می دهد دولتی که در جریان این نتیجه شکل می گیرد دولتی ائتلافی است چرا که هیچ کدام از جریانات اکثریت لازم برای کرسی ها را ندارند.

نماینده مردم ایلام، ایوان و چرداول در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قطعا نخست وزیر عراق از میان شیعیان خواهد بود، اظهار داشت: جریانات و گروه های عراقی همچنان در حال ائتلاف هستند.

وی ادامه داد: العبادی هرچند در بحث مبارزه با تروریسم موفق بود اما نتوانست مشکلات اقتصادی عراق را برطرف کند و همین باعث شد جریان او حائز رأی نخست نشود لذا در شرایط کنونی طبق روال قانونی، جریان صدر باید یک نفر را برای نخست وزیری معرفی کند.

میرزایی در ادامه با بیان اینکه مشکل عراق این است که صدر به تنهایی نمی تواند کاندیدا معرفی کند، عنوان کرد: مقتدی صدر در رابطه با انتخاب نخست وزیر ناچار است با سایر گروه ها رایزنی کند که البته مدتی این کار را انجام داد و در وهله نخست با العامری توافق کرد و بعد از چند روز رایزنی ها به سمت و سوی دیگری تغییر کرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: از سوی دیگر شاهد موضوع بازشماری آرای انتخاباتی بودیم که این موضوع از کرکوک آغاز و خود تبدیل به چالشی پیش روی دولت عراق شد البته به لحاظ قانون اساسی در حال حاضر دولت فعلی عراق مشروعیت قانونی ندارد و سریعا باید دولت جدید جایگزین شود.

وی ادامه داد: چندان اراده ای میان جریانات مختلف برای ائتلاف دیده نمی شود و هر لحظه این ائتلاف و گروه ها و جریانات حاضر در هر ائتلاف می چرخد اما در نهایت لازم است عراق با زخمی که از داعش خورده، شاهد دولتی باشد که روابط حسنه با کشورهای همسایه و به خصوص تعامل دوستانه با ایران دارد.

میرزایی همچنین به وضعیت کردهای عراق و نقش آنها در دولت این کشور اشاره و بیان کرد: جریانات اصلی کردها را سابقا بارزانی و طالبانی تشکیل می دادند که در غیاب مرحوم طالبانی و با توجه به انشعاب در حزب، حضور این جریان کمرنگ شد و بعد از آن نیز مسأله همه پرسی و استقلال جریان بارزانی شکل گرفت که نتیجه آن نیز باعث شد اکراد به حاشیه بروند لذا چندان انسجام سابق را ندارند اما با این حال سهم خود را گرفته و قرار است رئیس جمهور از میان کردها باشد.

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: در نهایت تصمیم اصلی را جریان شیعه در عراق خواهد گرفت و اجماع آنها مهم است که کردها نیز همواره آن را حمایت کرده اند لذا جریان صدر باید هرچه سریع تر گزینه خود را مطرح کند تا دولت شکل گیرد و اگر از موعد قانونی آن بگذرد، بر اساس قانون اساسی سازوکار دیگری پیش گرفته می شود./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000