هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
زاهدی:

فعالیت ایران داک برای مقابله با پایان‌نامه‌دزدی کافی نیست/ با این وضعیت کشور به قهقرای علمی می‌رود

سرویس فرهنگی
عضو کمیسیون آموزش مجلس با بیان اینکه فعالیت ایران داک برای مقابله با پایان‌نامه‌دزدی کافی نیست، خواستار ایجاد سیستم دیگری برای جلوگیری از تقلب علمی شد.
شنبه 23 تیر 1397 ساعت 07:50
فعالیت ایران داک برای مقابله با پایان‌نامه‌دزدی کافی نیست/ با این وضعیت کشور به قهقرای علمی می‌رود عضو کمیسیون آموزش مجلس با بیان اینکه فعالیت ایران داک برای مقابله با پایان‌نامه‌دزدی کافی نیست، خواستار ایجاد سیستم دیگری برای جلوگیری از تقلب علمی شد. http://cdn.icana.ir/d/019/201806108566902811.jpg فعالیت,ایران,داک,برای,مقابله,با,پایان‌نامه‌دزدی,کافی,نیست/,با,این,وضعیت,کشور,به,قهقرای,علمی,می‌رود Icana

سیدمحمدمهدی زاهدی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با انتقاد از عدم اجرایی شدن "قانون مقابله با تقلب در دانشگاه‌ها"، گفت: پیرو ابلاغ قانون پیشگیری و مقابله با تقلب و تخلف مصوب مجلس شورای اسلامی، دولت موظف است هر آنچه که در مجلس تصویب می‌شود را به شکل احسن و با درایت اجرایی کند به همین دلیل مقابله با تقلب علمی الزامی است و باید در راستای افزایش کیفیت علمی و عدالت آموزشی آن را جدی گرفت.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه "لایحه مقابله با تقلب" سال‌ها در مجلس و دولت بررسی و در نهایت با اصلاحاتی به قانون تبدیل شد، افزود: اجرای این قانون نیازمند پیگیری‌هایی از جنبه‌های مختلف ایجابی و سلبی است، به‌عنوان مثال در بخش ایجابی باید بسترها، تمهیدات و ضوابطی برای پذیرش دانشجو در مقاطع تکمیلی ایجاد کرد؛ درواقع توجه به مسئله آمایش سرزمینی در آموزش عالی برای مقابله با این تخلف علمی و افزایش کیفیت علمی بسیار مهم است.

وی تاکید کرد: اگرچه ایران داک (پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران) چکیده رساله‌های کارشناسی ارشد و دکتری را ارئه می‌دهد و مانع از استفاده مجدد از یک پایان‌نامه می‌شود اما باید سیستم دیگری نیز برای جلوگیری از تقلب علمی ایجاد کرد و مانع از همپوشانی با کارهای قبلی شد چراکه این مسئله درصد بروز تخلفات را کاهش چشمگیری خواهد داد.

زاهدی در توضیح جنبه سلبی این مهم نیز افزود: در بحث سلبی باید مجازات‌های مشخص شده برای افراد متخطی اعم از دانشجو، استاد راهنما، موسسات تهیه پایان‌نامه و... اعمال شود تا بیش از این به قهقرای علمی در کشور نرویم و شاهد فروش پایان‌نامه در ملاءعام نباشیم.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس توضیح داد: دانشگاه‌ها، وزارت علوم و تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشگی و پژوهشگاه پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایران داک) باید پای کار بیایند و برخوردهای ایجابی و سلبی را با متخلفین توأمان پیگیری و آن‌ها را به قوه قضایه معرفی کنند تا بیش از این با آن‌ها مماشات نشود./

پایان پیام  

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار