هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
حسینی:

دولت به قولش درباره واردات کالاها عمل کند/ تک نرخی کردن ارز موجب افزایش قیمت آن شد

سرویس دیگر رسانه‌ها
عضوکمیسیون برنامه و بودجه مجلس ضمن مثبت ارزیابی کردن بازار ثانویه ارز، اظهار داشت: تنش های افزایش نرخ ارز را در دو دهه قبل تجربه کردیم. تک نرخی یا مدیریت عرضه و تقاضا موجب شد، قیمت ارز از حد انتظار نیز بالاتر برود.
شنبه 23 تیر 1397 ساعت 11:37
دولت به قولش درباره واردات کالاها عمل کند/ تک نرخی کردن ارز موجب افزایش قیمت آن شد عضوکمیسیون برنامه و بودجه مجلس ضمن مثبت ارزیابی کردن بازار ثانویه ارز، اظهار داشت: تنش های افزایش نرخ ارز را در دو دهه قبل تجربه کردیم. تک نرخی یا مدیریت عرضه و تقاضا موجب شد، قیمت ارز از حد انتظار نیز بالاتر برود. http://cdn.icana.ir/d/019/201712100194981126.jpg دولت,به,قولش,درباره,واردات,کالاها,عمل,کند/,تک,نرخی,کردن,ارز,موجب,افزایش,قیمت,آن,شد Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت،برنامه «رویداد» رادیو گفت و گو با موضوع بازار ثانویه ارز و با حضور عبدالخالق سجادی کارشناس بازار پول و ارز و با حضور "محمد حسینی" عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی روانه آنتن شد.

عبدالخالق سجادی در آغاز راه اندازی بازار ثانویه ارز را کاری مثبت قلمداد کرد و گفت: البته این بازار دارای اشکالاتی است که اگر برطرف شوند، می تواند روال نسبی بهینه شدن نرخ ارز را شاهد باشیم که البته لازمه آن گرفتن بازخوردها به صورت مداوم است تا بتوانیم آن اشکالات را برطرف کنیم.

وی یکی از مشکلات را ساختار اجرایی کشور دانست و عنوان کرد: این ساختار، تحت تاثیر عوامل متعددی بسیار ضعیف شده است و یکی از مسائل مهمی که وجود دارد، فرآیند کارها است. در حال حاضر سرعت گرفتن ارز آزاد از طریق سامانه ها، بسیار کند است و بسیاری از صادر کنندگان نمی دانند چگونه ارز خود را ارائه دهند.

این کارشناس بازار پول و ارز تصریح کرد: متاسفانه سیاست های کشور در جهت سرکوب نرخ دلار بود و به همین دلیل نباید انتظار داشت، قیمت آن به سادگی کاهش پیدا کند.

در ادامه محمد حسینی ضمن مثبت ارزیابی کردن راه اندازی بازار ثانویه ارز، اظهار داشت: تنش های افزایش نرخ ارز را در دو دهه قبل نیز تجربه کردیم،اما متاسفانه از این تجربیات کمتر استفاده کردیم. تک نرخی یا مدیریت کردن عرضه و تقاضا موجب شد، قیمت ارز از حد انتظار نیز بالاتر برود.

وی بیان کرد: بازار ثانویه ارز که بر اثر میزان حجم نقدینگی افزایش یافته است، کشش زیادی دارد و به همین دلیل تک نرخی بودن نمی تواند پاسخ خوبی به تقاضاها بدهد. قیمت ارز در حال حاضر بالا است و اگر بخواهیم این قیمت را حفظ کنیم، قیمت تمام شده بالا می رود و تورم چند صد درصدی را ایجاد می کند اما خوشبختانه روند نزولی قیمت ارز را که در دو الی سه روز گذشته دولت اتخاذ کرده است، شاهد هستیم و قیمت دلار به حد متعارف شرایط بازار در حال رسیدگی است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس خاطرنشان کرد: در چند ماه گذشته در حوزه تقاضای ارز افزایش بی رویه ای داشتیم و در زمینه عرضه نیز نتوانستیم مدیریت را انجام دهیم و به همین دلیل صرافی ها را از چرخه گردونه ارز خارج کردیم،اما امروز با توجه به تصمیم درستی که گرفته شد، صرافی ها دوباره به بازار برگشتند و در جهت تبدیل ریال به ارزهای خارجی شروع به فعالیت کنند. از سوی دیگر انتظار داریم طبق قولی که دولت داده است، اگر ورود کالایی را ممنوع کرد حداقل دو سال این ممنوعیت باقی بماند و این گونه نباشد که با سفارش یک نفر، از ممنوعیت خارج شود./

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000