هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
دلخوش:

خشکی کامل دریاچه نمک قم؛ خطر طوفان نمک پایتخت را تهدید می‌کند

سرویس اجتماعی
سخنگوی فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس گفت: دریاچه نمک قم نمونه ای از وضعیت فعلی خشکسالی در کشور است.
جمعه 12 مرداد 1397 ساعت 09:10
خشکی کامل دریاچه نمک قم؛ خطر طوفان نمک پایتخت را تهدید می‌کند سخنگوی فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس گفت: دریاچه نمک قم نمونه ای از وضعیت فعلی خشکسالی در کشور است. http://cdn.icana.ir/d/019/64234.jpg خشکی,کامل,دریاچه,نمک,قم؛,خطر,طوفان,نمک,پایتخت,را,تهدید,می‌کند Icana

سیدکاظم دلخوش درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به خشک شدن کامل دریاچه قم و خطر طوفان نمک برای تهران، گفت: در طی سالیان گذشته خشکسالی در اکثر مناطق کشور ایجاد شده است، ضمن اینکه هر چه به سمت جلو پیش می رویم میزان خشکسالی در کشور ما درمقایسه با کشورهای دیگر دنیا افزایش بیشتری خواهد داشت؛ لذا اگر در مورد مصرف بهینه آب و چاه های مصرفی مدیریت واحد ایجاد نشود، شرایط بهتر از این نخواهد شد و باید منتظر خشکی کامل تمام دریاچه ها و تالاب های کشور بود.

نماینده مردم صومعه سرا در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه دریاچه نمک قم نمونه ای از وضعیت فعلی خشکسالی در کشور است، افزود: در شرایطی که چاه ها خشک شده و دسترسی به منابع زیر زمینی هم به دلیل افزایش دما امکان پذیر نیست، به طورحتم خطر خشکسالی دریاچه های کشور را تهدید می کند؛ حتی در استان های شمالی کشور هم که به ادعای برخی آب فراوانی وجود دارد، اما رودخانه ها و تالاب های مختلفی دچار خشکسالی شدند؛ بنابراین بحران خشکی برای منابع آبی کشور در تمامی استان ها وجود دارد.

وی با تاکید بر اینکه برای نجات جان دریاچه نمک قم سازمان محیط زیست، وزارتخانه صنعت و معدن و کشاورزی باید برنامه موثری تدوین کنند، تصریح کرد: نمک یک کالای صنعتی بوده و می توان با راهکارهایی حداقل از خشکی صد درصدی دریاچه نمک جلوگیری کرد، البته احیاء این دریاچه کار تخصصی مجلس نیست؛ اما می توان  با استفاده از معادن نمک حاصل از فعالیت های این دریاچه  درحوزه صادرات استفاده کرد، هرچند که دولت نه تنها برای جلوگیری از خشکی دریاچه نمک اقدامی نکرده بلکه درجهت جلوگیری از خشکی تالاب ها و منابع آبی دیگر نیز برنامه ای ارایه نکرده است.

سخنگوی فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار در مجلس، با اشاره به اینکه ضرورت دارد سازمان محیط زیست، منابع طبیعی و وزارت جهاد کشاورزی برای احیا و صیانت از تالاب‌ها و دریاچه های کشور از جمله دریاچه ارومیه و نمک در استان قم برنامه‌ریزی لازم را اتخاذ کنند، گفت: دریاچه ها و تالاب های کشور جزء منابع حیاتی کشور محسوب شده و بی توجهی به حفظ ارکان زیست محیطی کشور به نفع نسل های آینده کشور نیست.

دریاچه نمک حوض سلطان در ۴۰ کیلومتری شمال شهرستان قم و ۸۵ کیلومتری جنوب تهران و در حاشیه بزرگراه خلیج فارس قرار دارد که در کنار دریاچه نمک، از جمله مهم ترین دریاچه های بخش مرکزی ایران به شمار می رود. این دو دریاچه از جمله دریاچه های شور کشور هستند و مقادیر زیادی نمک در خود جای داده اند./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر