هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
مره صدق مطرح کرد:

مجازات حبس در انتظار برهم زنندگان نظم مراکز درمانی/عدم انعکاس حقیقت باعث بدبینی جامعه نسبت به پزشکان شده است

سرویس اجتماعی
عضو کمیسیون بهداشت مجلس، با یادآوری اینکه افرادی که نظم مراکز درمانی را بر هم می‌زنند به مجازات حبس محکوم می‌شوند، ارائه چهره غیرواقعی از وضعیت معیشت پزشکان در جامعه را عامل هجمه به این صنف دانست.
شنبه 20 مرداد 1397 ساعت 17:45
مجازات حبس در انتظار برهم زنندگان نظم مراکز درمانی/عدم انعکاس حقیقت باعث بدبینی جامعه نسبت به پزشکان شده است عضو کمیسیون بهداشت مجلس، با یادآوری اینکه افرادی که نظم مراکز درمانی را بر هم می‌زنند به مجازات حبس محکوم می‌شوند، ارائه چهره غیرواقعی از وضعیت معیشت پزشکان در جامعه را عامل هجمه به این صنف دانست. http://cdn.icana.ir/d/019/104242.jpg مجازات,حبس,در,انتظار,برهم,زنندگان,نظم,مراکز,درمانی/عدم,انعکاس,حقیقت,باعث,بدبینی,جامعه,نسبت,به,پزشکان,شده,است Icana

سیامک مره صدق در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اینکه مجازات تعیین‌شده در قانون برای افرادی که به پزشکان حمله می‌کنند از نوع کیفری است، گفت: اگر فردی در مراکز درمانی دولتی اقدام به ایجاد آشوب کند و باعث اختلال در نظم آن محیط شود، حتی اگر منتهی به درگیری فیزیکی هم نشود، حداقل محکوم به شش ماه زندان می‌شود و چنانچه آسیب جسمی هم وارد کرده باشد، مجازات‌های جداگانه‌ای هم برای آن در نظر گرفته خواهد شد.

نماینده کلیمیان در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: بی‌تردید ایجاد اختلال در نظم مراکز درمانی عمومی به تمام افرادی که از خدمات آن بهره‌مند می شوند، آسیب می‌رساند و مساله از یک درگیری شخصی فراتر دیده می‌شود، بنابراین قانونگذار برای این رفتارها مجازات سنگین‌تری را در نظر گرفته است.  

وی در بیان علل تکرار حوادث حمله به پزشکان در نقاط مختلف کشور تصریح کرد: آنچه مسلم است از گذشته تاکنون پزشکان در بین مردم از احترام خاصی برخوردار بوده‌اند، اما متاسفانه در سال‌های اخیر در روند ارائه خدمات از سوی تعداد انگشت‌شماری از پزشکان اشکالاتی وجود داشته است که از انجام وظایف قانونی خود سر باز زده‌اند، این امر باعث شده که پزشکان مورد هجمه قرار بگیرند، ضمن اینکه این مورد نه تنها برای پزشکان، بلکه برای قضات، نیروی انتظامی، وکلا و اساتید دانشگاه‌ها هم وجود دارد، چرا که اعتماد مردم نسبت به این صنوف سلب شده است.

صداوسیما در انعکاس واقعیت عملکرد جامعه پزشکی جانب عدالت را رعایت نکرده است

مره صدق یادآورشد: البته رسانه‌های جمعی به ویژه صدا و سیما هم در انعکاس واقعیت عملکرد این صنوف جانب عدالت را رعایت نکرده‌اند و با وجود اینکه اکثریت جامعه پزشکی که اغلب از پزشکان عمومی هم هستند با مشکلات معیشتی مواجه هستند، اما در رسانه‌ها آنها را قشر مرفه بی‌درد تصویر می‌کنند که مشکلات مردم را درک نمی‌کنند که این موضوع با واقعیت همخوانی ندارد، چرا که به غیر از تعداد اندکی از پزشکان متخصص و فوق تخصص سایر پزشکان از وضعیت اقتصادی مشابه دیگر افراد جامعه برخوردار هستند.

کمتر از یک درصد از پزشکان از مزایای طرح تحول سلامت بهره‌مند شده‌اند

وی افزود: در طرح تحول سلامت کمتر از یک درصد از بودجه این بخش به افزایش درآمد پزشکان تعلق گرفت به این دلیل که دریافتی دیگر پزشکان را که از منابع نیمه وسیع و نیمه قانونی آنها بوده، متوقف شود، منتهی این امر هجمه‌ای را علیه این قشر ایجاد کرده است، و این در حالی است که پزشکانی از بودجه این طرح بهره‌مند می‌شوند که به طور کامل در مراکز دولتی فعالیت کنند و به منابع بخش خصوصی دسترسی نداشته باشند.

تضمین درمان خلاف اصول علمی همراهان بیمار را از دایره منطق خارج می‌کند

مره صدق اظهار کرد: البته یک سری برخوردهایی هم از طرف پزشکان صورت می‌گیرد که باعث نارضایتی و بروز خشونت بیماران می‌شود که یکی از دلایل آن عدم توضیح وضعیت بیمار و راه‌های درمانی پیش‌بینی شده برای وی است، همچنین دادن تضمین و وعده‌هایی برای نتیجه درمان برخی از بیماری‌ها که مبنای علمی ندارد و باعث می‌شود همراهان بیماران به دلیل نگرانی که دارند از دایره منطق خارج شوند.

وی عنوان کرد: یکی از مواردی که باید در دوره‌های آموزشی پزشکان و پیراپزشکان لحاظ شود، این است که در روند درمان این امکان وجود دارد که بیماران و همراهان آنها از شرایط روحی مناسبی برخوردار نباشند و این امر می‌طلبد پزشکان ضریب تحمل خود را برای برخورد با این افراد بالا ببرند، ضمن اینکه بیماران هم باید بدانند که پزشکان و پیراپزشکان تمام تلاش خود را برای بهبودی آنها انجام می‌دهند.

بیماران باید از عوارض جراحی مطلع شوند

مره صدق تاکید کرد: برخی پزشکان توضیح کاملی در مورد عوارض جراحی‌های انجام‌شده ارائه نمی‌دهند، و این در حالی است که هیچ دارو یا عمل جراحی بدون عارضه نیست یا هیچ نوع بیهوشی هم بدون عوارض خطرناک وجود ندارد، بنابراین باید بر مبنای واقعیت با بیمار برخورد شود و بیمار از ریسک خطر و انواع عوارض درمانی آگاه شود تا اطمینان داشته باشند که پزشک قصد کمک به آنها را دارد و خود را در جبهه مقابل کادر درمانی نبیند.

ارائه اطلاعات غلط از پرونده کیارستمی صنف پزشکی و هنرمندان را مقابل هم قرار داد

وی افزود: البته در رابطه با برخی پرونده‌های پزشکی نیز اطلاع‌رسانی به گونه‌ای است که ابعاد غیرواقعی به آنها می‌دهند و مسائلی که مدت ها از آن گذشته است را هم مطرح می‌کنند که باید رفتارها در این رابطه تغییر پیدا کند، کما اینکه در رابطه با پرونده مرحوم کیارستمی که بنده در گروه بررسی این پرونده حضور داشتم، وضعیت به این صورت بود که بجای بررسی علمی پرونده یک عارضه پزشکی برای بیماری که بیش از هفتاد سال سن داشت به درگیری بین دو صنف پزشکی و هنرمندان تبدیل شد و به غیر از اینکه باعث تشتت خاطر مردم شود، سودی دربرنداشت.

این نماینده مردم در مجلس دهم، گفت: هم‌اکنون صنفی که در رابطه با هجمه‌های صورت گرفته بدون دفاع قرار می‌گیرند، پزشکان هستند، هر چند باید با پزشکانی که خطایی کرده‌اند هم به صورت قاطع برخورد شود، اما نباید باعث شود که به حرمت جامعه پزشکی در سطح عمومی خدشه وارد شود، چرا که در پی آن اولین فردی که آسیب می‌بیند، بیمار است، به این دلیل که آرامش خاطر مهم‌ترین فاکتور برای موفقیت در درمان است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، یادآورشد: اگر پزشکی خطایی کرد باید مجازات شود و چنانچه بیماری هم از پزشکی شکایتی دارد باید از طریق مراجع قانونی مطرح کند، بنابراین دلیلی برای پرخاش و برخورد مستقیم وجود ندارد و اگر هم به پزشک حمله کند با مجازات قانونی مواجه می‌شود. /

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار