هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
امیرحسنخانی:

ریال و دینار جایگزین یورو و دلار برای مبادلات تجاری با عراق شود/ تشریح تفاوت مواضع عراق و ترکیه دربرابر تحریم آمریکا

سرویس سیاسی
عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس معتقد است جمهوری اسلامی باید حساب‌های بانکی در عراق داشته باشد تا بتوانیم از طریق پول ملی کشورها مبادله تجاری داشته باشیم.
یکشنبه 21 مرداد 1397 ساعت 11:09
ریال و دینار جایگزین یورو و دلار برای مبادلات تجاری با عراق شود/ تشریح تفاوت مواضع عراق و ترکیه دربرابر تحریم آمریکا عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس معتقد است جمهوری اسلامی باید حساب‌های بانکی در عراق داشته باشد تا بتوانیم از طریق پول ملی کشورها مبادله تجاری داشته باشیم. http://cdn.icana.ir/d/019/201611106246804206.jpg ریال,و,دینار,جایگزین,یورو,و,دلار,برای,مبادلات,تجاری,با,عراق,شود/,تشریح,تفاوت,مواضع,عراق,و,ترکیه,دربرابر,تحریم,آمریکا Icana

محمدرضا امیرحسنخانی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در واکنش به مواضع مختلف در عراق درباره دور جدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران، گفت: نباید توقع زیاد از کشوری مثل عراق یا سایر کشورهای کوچک دیگر در برخورد با آمریکا داشته باشیم.

انتظار زیاد از عراق نداشته باشیم

نماینده مردم طبس، فردوس، سرایان و بشرویه در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: کافی است عراقی ها یک عصبیت یا پرخاش بیشتر از آمریکایی ها ببینند تا صد در صد جمهوری اسلامی را کنار بگذارند لذا ضعف این کشورها را نباید با قدرت ایران مقایسه کرد.

وی افزود: جمهوری اسلامی در برابر تمام زیاده خواهی های آمریکا می ایستد و به راحتی به آنها تشر می زند اما عراقی ها به خاطر شرایطی که دارند به سرعت خود را می بازند البته ممکن است بخشی از مواضع اعلامی آنها آنطور نباشد که قرار است عمل کنند.

تفاوت عراق و ترکیه در برخورد با آمریکا

امیرحسنخانی در ادامه با بیان اینکه ترکیه علیرغم عضویت در ناتو موضع گیری بهتری در برابر آمریکا دارد، یادآور شد: ترک ها از قدرت بیشتری برخوردارند از این رو حمایت بیشتری هم نسبت به عراق از ایران دارند.

نایب رئیس کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس افزود: لازم است گاهی مواقع درباره غرامتی که عراق باید به ایران بپردازد نیز با آنها صحبت کرده و مراحل وصول آنر ا نیز از این کشور طی کنیم.

استفاده از پول ملی کشورها برای مبادلات تجاری

وی در ادامه با اشاره به وحشتی که عراقی ها از برخورد آمریکا دارند، عنوان کرد: بانک مرکزی عراق نیز طی بخشنامه ای اعلام کرده که امکان مبادله بانکی با ایران با ارز دلار را ندارد این در حالی است که ایران مدتی است مراودات بانکی خود را از دلار به سمت یورو برده است از این رو می توان با طرف عراقی وارد مذاکره شد.

 

بیشتر بخوانید: ضرورت مذاکره با عراق برای ایجاد سازوکار برقراری روابط بانکی/ یورو جایگزین دلار شود

 

امیرحسنخانی ادامه داد: البته نظر بهتر این است که از پول ملی دو کشور برای مبادلات استفاده شود به این شکل که جمهوری اسلامی حساب های بانکی در عراق داشته باشد و زمان واردات کالا پول عراقی ها را به دینار بپردازد تا حتی از یورو هم فاصله بگیریم.

بازار ارز برای جذب سرمایه گذار خارجی باثبات شود

این نماینده مردم در مجلس دهم در ادامه تأکید کرد: لازم است برای مبادلات خارجی، دولت بازار را به گونه ای وارد ثبات کند که ارزهای خارجی هر روزه با تغییرات زیاد مواجه نشوند و از ثبات لازم برخوردار باشند تا سرمایه گذاری های داخلی و خارجی نیز میسرتر باشد؛ همچنین تمامی مردم باید در اقتصاد شریک باشند.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی در پایان تحریم را موضوع جدیدی ندانست و خاطرنشان کرد: اگر 3 سال پیش اقتصاد مقاومتی را که مقام معظم رهبری به آن تأکید فرمودند را عملیاتی کرده بودیم در حال حاضر وارد شرایطی نمی شدیم که تحریم ها به راحتی بر ما اثر بگذارد./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر