هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
حسینی تشریح کرد:

بانک مرکزی از تسویه وام های زیر 100 میلیون تومان شانه خالی می کند

سرویس اقتصادی
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس می گوید بانک مرکزی حکم دیوان عدالت اداری را بهانه کرده است و از زیر بار تسویه وام های زیر 100 میلیون تومان شانه خالی می کند.
یکشنبه 21 مرداد 1397 ساعت 12:25
بانک مرکزی از تسویه وام های زیر 100 میلیون تومان شانه خالی می کند عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس می گوید بانک مرکزی حکم دیوان عدالت اداری را بهانه کرده است و از زیر بار تسویه وام های زیر 100 میلیون تومان شانه خالی می کند. http://cdn.icana.ir/d/019/201712106404517611.jpg بانک,مرکزی,از,تسویه,وام,های,زیر,100,میلیون,تومان,شانه,خالی,می,کند Icana

محمد حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص حکم قانون بودجه برای تسویه وام های زیر 100 میلیون تومان اظهار داشت: تسویه وام های زیر 100 میلیون تومان موضوع تبصره 35 اصلاح قانون بودجه سال 95 کل کشور است، بر اساس دستور العملی که بانک مرکزی اواخر سال 95 داد مشخص شد مردم نتوانستند از این ظرفیت قانون استفاده کنند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس ادامه داد: از این رو در سال 96 این حکم تمدید شد و با توجه به مشکلاتی که بانک مرکزی دراجرای این حکم داشت موارد تغییر پایه پولی در حکم تبصره 16 قانون بودجه سال 96 احصاء شد.

نماینده مردم تفرش در مجلس دهم شورای اسلامی توضیح داد: در سال 96 براساس دستورالعملی که   بانک مرکزی اعلام کرده بود، مقرر شد تنها یک فقره وام زیر 100 میلیون تومان افراد  به این روش تسویه شود  شرط تسویه هم این بود که فرد باید اصل وام را پرداخت کند، بانک جرایم را ببخشد و دولت سود وام را تامین کند.

2 هزار و 350 هزار میلیارد تومان وام زیر 100 میلیون تسویه شده است

وی با اشاره به اینکه حکم تسویه وام های زیر 100 میلیون تومان در سال 97 تمدید شد، بیان داشت: از آنجایی که در جدول سهمیه بندی، به درستی نحوه سهمیه ها تصریح نشده مجدد مجلس در بند (پ) تبصره 16 سال 97 اعداد و ارقام را تعیین کرد به نحوی که 5 هزار میلیارد تومان از 10 هزار میلیارد تومان بانک مسکن به این امر اختصاص داد؛ بر اساس آمار و عملکردی که دولت داده تا به امروز حدود 2هزار 350 میلیارد تومان از این این منابع استفاده شده و مابقی همچنان دست نخورده است.

این نماینده مجلس با اشاره به طرح شکایت فردی به دیوان عدالت اداری اظهار داشت: یکی از افراد به دیوان عدالت اداری شکایت کرده است که در قانون ممنوعیتی برای تسویه یک وام بیشتر وجود ندارد، دیوان عدالت هم بر اساس همین موضوع رای صادر کرده و دستور العمل بانک مرکزی در مورد تسویه یک فقره بیشتر را ابطال کرد.

تعلل بانک مرکزی پذیرفته نیست

حسینی در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، به جوابیه بانک مرکزی اشاره کرد و  گفت:  بانک مرکزی در جوابیه اعتراض کرده است که با توجه به میزان حجم بالای تسهیلات زیر یک صد میلیون تومان، سود حاصل قابل توجه آن و با توجه به کمبود منابعی که مجلس برای این موضوع اختصاص داده  این حکم به یک فقره بیشتر امکان ندارد.

وی بیان داشت: بانک مرکزی حکم دیوان عدالت اداری را برای سال 96 بهانه کرده و تا امروز سهمیه بانک ها را اعلام نکرده است. 

حسینی افزود:  بانک مرکزی منتظر پاسخ دیوان عدالت اداری  است که از نظر مجلس وجاهت قانونی ندارد؛ حکم بند پ تبصره 16 برای سال 97 باید به صورت کامل توسط بانک مرکزی و دولت اجرایی می شد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه  تعلل بانک مرکزی پذیرفته نیست، اظهار داشت: موضوع تسویه وام های زیر 100 میلیون تومان در کمیسیون مطرح شده و مکاتبات متعددی صورت گرفته است تا بانک مرکزی طبق جدول تبصره 35 سال 95 برای سهمیه بانک ها اقدام کند و مردم از این ظرفیت قانونی در موعد مقرر استفاده کنند./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000