هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter

مشروح سخنان نماینده بروجن در مخالفت‌با وزیر پیشنهادی امور خارجه

سرویس صحن
**به گزارش خبرنگار خانه ملت، نطق سیروس برنا نماینده بروجن در مخالفت با وزیر پیشنهادی امور خارجه به شرح ذیل است:
دوشنبه 9 شهریور 1388 ساعت 16:27

برنامه‌هایی که آقای متکی به صورت مکتوب ارائه کرده‌اند به نظر می‌رسد باتوجه به‌ آنچه در سال‌های گذشته شاهد بودیم بیشتر مفاهیم انتزاعی است و با آنچه که در صحنه عمل محقق شده فاصله قابل توجهی دارد. دوم اینکه به لحاظ مبانی نظری دکترین سیاست خارجی حضرتعالی، روزهای نخست از طریق مصاحبه‌ها فرمودید که سیاست ما مبتنی بر اصول‌گرایی واقع بینانه است ولی آنچه که متاثر و مبتنی بر منویات مشخصاً شخص رییس جمهور محترم است اعلام شده است براساس معطوف به عدالت گرایی در روابط بین‌الملل است.

شما (متکی) چگونه توانستید تلفیقی از این دو رویکرد را دنبال کنید که انشاء ا.. منافع ملی ایران و مصالح عالی جهان اسلام تامین شود.در طی چند سال اخیر بارها و بارها اشاره کردید که ما تلاش می‌کنیم تا از ظرفیت‌های بین بخش مجموعه کشور بتوانیم به عنوان یک ابزار دیپلماسی خصوصاً ظرفیت‌های خوب اقتصادی استفاده کنیم. می‌خواهم بدانم واقعاً  چقدر توانستیم در راستای تامین منافع ملی از این قابلیت‌ها و ظرفیت‌ها استفاده کنیم؟

خطاها و اشتباهات حضرتعالی در طول وزارت بر هیچ کس پوشیده نیست تا جایی که رییس جمهور محترم در نشستی که در دانشگاه علم و صنعت داشتند، وقتی که دانشجویان از وی می‌پرسند آقای رییس جمهور شما خودتان، در زمینه‌های مختلف بخش قابل توجهی از بار دستگاه‌های سیاست خارجی را به دوش می‌کشید. ایشان براین مهم اذعان  و تاکید و اعتراف می‌کند و بنده معتقدم بخشی از دستاوردهای روابط و سیاست خارجی ما متاثر از ابداعات و حرکت‌ها و بینش منحصر به فرد شخص رییس جمهور بوده، بخشی دیگر را شورای امنیت به دوش کشیده و وزارتخانه‌ای که حضرتعالی (متکی) وزارت آن را برعهده داشتید، به نظر می‌رسد در این زمینه دستاورد قابل توجهی نداشته است.

جناب آقای متکی در مصاحبه‌ای در جریان عید غدیر سال گذشته اعلام کردید که سهم ایران از خزر هیچگاه پنجاه درصد نبوده و این رقم نه منطقی است و نه قراردادی . آیا این سخنی از زبان وزیر امورخارجه باتوجه به تاثیرات رسمی آن برای تعیین رژیم حقوقی خزر قابل بخشش و اغماض است؟ شما برای این اظهارات چه پاسخی دارید؟

ما در واقع در منطقه خزر شاهد نوعی عقب نشینی هستیم و از طرف دیگر شاهد این هستیم که روسیه منافع ملی ایران را وجه المصالحه خودشان قرار داده‌اند و به نظر می‌رسد در این زمینه باید تمدید نظر شود.

در جریان تحولات مهم منطقه‌ای نظیر مناقشه گرجستان و روسیه ، حمله رژیم صهیونیستی به غزه ، گرفتاریهای آمریکا در عراق و افغانستان و بحران‌های اقتصادی منطقه و جهان شاهد فرصت‌های طلایی برای ایفای نقش و برجسته شدن ایران به عنوان قدرت برتر منطقه‌ای بودیم.

وزارت خارجه تحت ریاست جنابعالی در این زمینه‌ها چه اقداماتی کرده‌است؟ چگونه است که آقای اردوغان در جریان اجلاس داووس با یک برخورد جدی و موثر با پرز رییس رژیم صهیونیستی موجب اعتلای نقش ترکیه‌ای که خود مناسبات رسمی با کشور اسرائیل دارد می‌شود و ایرانی که از دیرباز در صف اول مبارزه با اسرائیل بود، از صحنه کنار می‌رود.اکنون به واسطه اهمال و بی‌برنامه‌ای جنابعالی در چند سال گذشته‌ ما در منطقه شاهد مطرح شدن کشورهایی مانند قطر، ترکیه و سوریه به عنوان دولت‌های موثر و تاثیر‌گذار در منطقه‌ و جهان هستیم .

شما بفرمایید باتوجه به اعلام موضعی که آقای اردوغان کردند در مورد کشتار مسلمانان ترک‌تبار منطقه سین‌کیانگ شما چه کردید؟

بفرمایید با عنایت به حجم قابل توجه مناسبات تجاری و اقتصادی که ما با امارات داریم، همچنان این کشور از عنوان مجعول خلج عربی استفاده می‌کند و فشارهای دیگری که ما از این طریق تحمل کردیم.

در شرایط فعلی دستگاه سیاست خارجی ما چالش‌های مهمی دارد که به نظر می‌رسد در این زمینه تدابیر موثر و تعیین کننده اتخاذ و تعریف نشده است. از جمله افزایش واگرایی میان ایران و کشورهای منطقه به خصوص عربستان و عراق و مصر ، حذف ایران از محوریت ترانزیت انرژی در منطقه و کاهش جایگاه، و قدرت مانور اقتصادی ایران در خاورمیانه و نظام بین‌الملل، گسترش حضور اسرائیل در همسایگی ایران از جمله در آسیای مرکزی و قفقاز،تداوم روند افزایشی و نهادینه شدن نیروهای نظامی بیگانه در منطقه و موارد متعدد دیگر علاوه برآن انتصابات فامیلی در وزارت خارجی و بکار گرفتن فارغ‌التحصلات کشور هند که اتفاقاً از همکلاس‌یان و هم دانشگاهیان وزیر هستند بر چه اساسی بوده است؟

واگذاری اداره بسیار مهم حقوق بشر به یکی از نزدیکان شما با عنایت به این که بهتر از بنده می‌دانید بعد از پرونده هسته‌ای ما با مسائل مهمی مثل خلع‌سلاح، مثل تروریسم  و حقوق بشر مواجهیم، یک پروند مهمی را به یکی از نزدیکانتان که از جای دیگر به آنجا منتقل شده و تحصیلاتش هم هیچ ارتباطی ندارد درحالی که قبل از آن شما یک اداره کلی را تحت عنوان اداره کل ارتباطات فرهنگی  که مهمترین کار ویژه آن ایجاد ارتباط موثر بین رایزنی‌های فرهنگی و سفارتخانه‌ها است را منحل می‌کنید که به نظر ما توجیهی ندارد. 

همین‌ طور تکلیف دیپلمات‌های در بند در انگلستان و پاکستان یعنی آقایان تاجیک و عطارزاده چه شده است علی‌رغم ماه‌ها از ربودن آقای عطارزاده در پاکستان، وزارت خارجه برای آزادی وی چه اقدامی کرده است.

نقش و جایگاه ایران از جمله در زمینه‌ ناکامی ایران در عضو شدن به عنوان عضو غیر دائم  شورای امنیت داشته، شما چگونه ارزیابی کردید که  وارد میدان شدید که رقیب ما ژاپن 158 رای احراز می‌کند و ما متاسفانه 32 رای . بی‌تکلیفی سفارتخانه‌های ما و متوقف شدن چند ماهه روند اعزام کاردار وزارت خارجه به ماموریت‌های ثابت که به دستور شخص جنابعالی بوده و سبب توقف روند کار و فعالیت در داخل و خارج شده تا آنجا که لطمات جدی به وضعیت معیشت و اشتغال کارکنان وزارت خارجه شده است.

من علی‌رغم این که من پیش بینی می‌کردم که جنابعالی در این مجلس رای می‌آورید اما ترجیح دادم که این نکات را جهت استحضار جنابعالی خصوصاً با عنایت به نظرات کارشناسان فرهیخته و نخبه در دستگاه سیاست خارجی دارند، به استحضار شما و مردم شریف ایران برسانم. 

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000