سال ۹۸ سال رونق تولید
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter

سخنان اللهیان در موافقت با وزیر پیشنهادی خارجه

سرویس صحن
**عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یکی از رسالت‌های اساسی دستگاه دیپلماسی ، وزارت خارجه و دولت اصول‌گرا را مشارکت فعال و سازنده در عرصه مدیریت جهانی ذکر کرد.
دوشنبه 9 شهریور 1388 ساعت 10:20

زهره‌الهیان روز دوشنبه در صحن‌علنی مجلس در قالب موافقت با متکی نامزد پیشنهادی وزارت امور خارجه گفت: برنامه‌های متکی دقیقاً منطبق با سیاست‌ ابلاغی مقام معظم رهبری در رابطه با برنامه‌ پنجم توسعه است.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، زهره اللهیان عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در موافقت با نامزد پیشنهادی وزارت امور خارجه اظهار داشت: برنامه‌های دکتر متکی دقیقاً منطبق است با سیاست‌ ابلاغی مقام معظم رهبری، در رابطه با برنامه‌ پنجم توسعه، و نقاط برجسته‌ای از این باب دارد.

 نکته دیگر این که ضعف و انتظاراتی هست از وزارت امور خارجه مکرر در کمیسیون به صورت تخصصی صحبت شده و ما هم اعتقاد داریم باید به سمت ایده آل‌ها برویم. نکته مثبت جناب آقای متکی تعامل بسیار جدی و سازنده و مثبتی با کمیسیون تخصصی دارند.

جلسات مستمر برقرار می‌شود و کاملاً پذیرای انتقادات هستند تلاش در اصلاح دارند نکته دیگر شخصیت‌آقای متکی است ایشان انسانی متعهد ، دلسوزو کارآمد من خدمتشان بودم در سفری شبانه‌روزی تلاش می‌کنند دلسوزانه مهارت و تسلط ایشان به مباحث سیاست خارجی زبان زد هست.

بنده در سفری که خودم در ژنو در خدمت ایشان بودم‌ آن جا دیدم به که فن چانه‌زنی و هنرچانه‌زنی ایشان خیلی خوب و قوی بود و همین تسلط ایشان باعث شد که بسیاری از ایده‌های خودشان را بتوانند به کرسی بنشانند در جهت اهداف نظام.

یکی از رسالت‌های اساسی دستگاه دیپلماسی و وزارت خارجه و همچنین دولت اصول‌گرا مشارکت فعال و سازنده در عرصه‌ مدیریت جهانی است. ضرورتی که امروز مورد تایید مقام معظم رهبری هم هست براساس نگاهی که حضرت امام(ره) داشتند، ما انشاء ا.. می‌رویم که به نقش آفرینی در معادلات جهانی داشته باشیم و برای این نقش آفرینی راه‌ها و راهکارهایی هست که ورود آن را در دولت نهم داشتیم.

 به حمدا.. نمونه آن اشاره می‌کنم نامه بانکی مون به رییس جمهور بود در این نامه صراحتاً اشاره شده بر نقش آفرینی ایران در عرصه معادلات جهانی و این که امروز دنیا برای تامین امنیت خودش بر ایران اسلامی نیازمند است نشانه‌ آن هم این است در بعد از انتخابات در کنفرانس غیر متعهدها، و خدمت‌های متکی مسئولین اظهار نگرانی می‌کردند که اگر نظام و جمهوری اسلامی ایران دچار تزلزل بشود کلیت منطقه دچار تزلزل خواهد شد واین نشان از اقتدار و نقش آفرینی ایران در منطقه دارد این نقش‌آفرینی را ما می‌توانیم در چند راستا دنبال کنیم اصلاح ساختار سازمان ملل که یکی از برنامه‌های وزارت امور خارجه هست و در واقع نگاه‌های متکی به این سمت است که ما برویم به سمت اینکه چانه زنی داشته باشیم در راستای این که ساختار شورای امنیت اصلاح بشود.

نماینده‌ای از کشورهای مسلمان آنجا باشد، بحث حق وتو، مسایلی است که همه در سازمان ملل مطرح است و رییس مجمع در سخنان خود به این مسایل اشاره داره ، ایران امروز می‌تواند به خوبی در این راستا نقش آفرینی کند.

به جهت ساختار سازمان ملل مربوط به پنجاه سال آینده است و امروز جوابگوی صلح و ثبات و امنیت جهان نیست نمونه آن را در غزه دیدیم ما نیازمند این هستیم که تربیت کنیم انسان‌ها و مدیرانی را با استانداردهای جهانی، مدیرانی که بتوانند نقش آفرینی کنند در عرصه جهانی براساس مبانی اسلام و این اتفاق افتاد خبری چند وقت پیش به راحتی از آن گذشتیم.

خبر این بود که آقای فزایی به ریاست کمیته عمران و توسعه سازمان ملل برگزیده شد این مساله مهمی است یعنی ما توانستیم به واسطه سیاست‌ درستمان در دولت اصول‌گرا مدیری را تربیت کنیم که بتواند در عرصه معادلات سازمان ملل و عرصه‌جهانی مدیریت یکی از کمیته‌های سازمان ملل به عهده بگیرد.

و تلاش هم که در شورای امنیت سازمان ملل شد جهت حضور در این شورا، هر چند که ما رای نیاوردیم اما نشان می‌دهد که وزارت خارجه نگاه متکی این است که بتوانیم حضور داشته باشیم در جهت امنیت و خود این تلاش بسیار ارزشمند است اعتقاد دستگاه دیپلماسی ما هست دیپلماسی عمومی است به واقع ریاست جمهوری پیشرو بودند ما دراین چهار سال توانستیم علم استکبار ستیز و عدالت ستیزی که در دولت‌های قبلی به زمین افتاده بود را بلند کنیم و همین باعث محبوبیت ما در دل مردم دنیا شد در وزارت امور خارجه آمریکا معاونتی با همین عنوان تشکیل شد به زور پول و فضای مجازی می‌خواهند پایگاه در دل ملت‌ها بزنند اما موفق نشدند وامروز ایران اسلامی توانسته این پایگاه را ایجاد کند.

در وقایع بعد از انتخابات تلقی ما این بود که با این هجمه روانی سنگین ما عرصه بین‌الملل را باختیم، اما مردم دنیا اذعان می‌کنند این تلاش دشمنان ایران برای انقلاب مخملی در ایران بود این نتیجه‌ای هست که توانستیم به دنیا تحلیل ارائه دهیم. 

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000