هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
میرزایی نیکو:

روحانی پخته و خوب عمل کرد/نمایندگان طیف پایداری راضی بودند/ 80درصد مشکلات موجود در محورهای پنج‌گانه سوال خارج از اختیارات دولت است

سرویس دیگر رسانه‌ها
عضو فراکسیون امید مجلس گفت:روحانی به ریز مسائل و چهار محور دیگر یعنی بحث بازار دلار، قاچاق، بیکاری و رکود اقتصادی، ورود نکرد و به سمت پاسخگویی مناسب‌تر به این محورها نرفت،اگر رئیس جمهور عوامل و علل اصلی این مشکلات را بیان می‌کرد قانع‌کننده‌تر بود.
چهارشنبه 7 شهریور 1397 ساعت 12:20
روحانی پخته و خوب عمل کرد/نمایندگان طیف پایداری راضی بودند/ 80درصد مشکلات موجود در محورهای پنج‌گانه سوال خارج از اختیارات دولت است عضو فراکسیون امید مجلس گفت:روحانی به ریز مسائل و چهار محور دیگر یعنی بحث بازار دلار، قاچاق، بیکاری و رکود اقتصادی، ورود نکرد و به سمت پاسخگویی مناسب‌تر به این محورها نرفت،اگر رئیس جمهور عوامل و علل اصلی این مشکلات را بیان می‌کرد قانع‌کننده‌تر بود. http://cdn.icana.ir/d/019/201805102794185156.jpg روحانی,پخته,و,خوب,عمل,کرد/نمایندگان,طیف,پایداری,راضی,بودند/,80درصد,مشکلات,موجود,در,محورهای,پنج‌گانه,سوال,خارج,از,اختیارات,دولت,است Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ روز گذشته طرح سوال از حسن روحانی بالاخره عملی شد و به قول ابراهیم میرزایی‌نیکو نماینده اصلاح‌طلب دماوند و فیروزکوه، «نه سیخ سوخت و نه کباب». نمایندگان از پاسخ‌های رئیس‌جمهوری فقط در یک مورد که در رابطه با تحریم‌ها بود و منشأ خارجی داشت، قانع شدند و پاسخ‌های چهار محور دیگر را قانع‌کننده ندانستند. سه‌شنبه 6شهریور هرچه بود تمام شد. درباره همین موضوع «آرمان» با قاسم میرزایی‌نیکو گفت‌وگویی انجام داده که می‌خوانید.

جلسه طرح سوال از رئیس‌جمهوری را چطور دیدید؟

جلسه بدی نبود، عالی نبود و البته بد هم نبود. در مجموع جلسه خوب و رضایت بخشی بود. البته درگیر تنظیم نطق خودم بودم که باید پس از سخنان رئیس‌جمهوری ایراد می‌کردم اما در نطق خود نیز اشاره کردم که کاش آقای روحانی با مردم صادق بود.

آقای روحانی در ابتدای سخنان خود به توصیه‌های رهبری اشاره کردند، آیا پاسخ‌های رئیس‌جمهور را می‌توان به این دیدار ربط داد؟

در این باره نمی‌توان نظر داد؛زیرا این مقولات به اطلاعات نیاز دارد و نمی‌شود همین‌طوری نظر داد. باید اطلاعات ریزی از دیدار رئیس‌جمهوری و رهبری داشته‌باشیم؛ به شکل تحلیل نمی‌توان اظهارنظر کرد.

نمایندگان فقط در یک محور، آن هم بحث مربوط به تحریم‌های بانکی از پاسخ رئیس‌جمهور قانع شدند. چرا روحانی نتوانست در چهار محور دیگر نمایندگان را قانع کند؟

فکر می‌کنم آقای روحانی به ریز مسائل و چهار محور دیگر یعنی بحث بازار دلار، قاچاق، بیکاری و رکود اقتصادی، ورود نکردند. ایشان به سمت پاسخگویی مناسب‌تر به این محورها نرفت. اگر ایشان عوامل و علل اصلی این مشکلات را بیان می‌کرد قانع‌کننده‌تر بود. 80درصد مشکلات موجود در محورهای پنج‌گانه سوال، در جای دیگری است و خارج از اختیارات دولت است. برخی مشکلات ساختاری و وجود نهادهای متعدد تصمیم‌گیر از جمله مسائلی است که سبب ایجاد مشکلات و التهاب می‌شوند.

عده‌ای معتقد بودند که اگر رئیس‌جمهوری بخواهد وارد ریز این مسائل شود، ممکن است علیه ایشان جبهه‌گیری صورت بگیرد و فضای سیاسی کشور ملتهب شود.

خیر؛ به این شکل نیست. ایشان خیلی پخته عمل کردند و پاسخ دادند. ایشان قصد داشت پیامی به مجلس بدهد که پیام هم داده شد. پیام دلگرمی دادند و درصدد رفع کدورت‌ها برآمدند که چنین هم شد. در مجموع ملاحظاتی هم داشتند. اما به مسائل دی‌ماه 96 هم اشاره‌ای کردند و گفتند که از کجا آغاز شد. در جاهایی واضح هم سخن گفتند. به هرحال نمایندگان حقشان است قانع شوند یا نشوند. افکار عمومی فرق می‌کند. بدنه جامعه از اینگونه سخنان به شکل دیگری برداشت می‌کند. برای مثال در رابطه با استیضاح وزیر اقتصاد، دو فراکسیون پشت سر ایشان ایستاد تا نیفتد اما بدنه مجلس با تحلیل و واقعیت‌سنجی، رأی به استیضاح کرباسیان داد. اینها نشان‌دهنده یک نوع پیام است. بنده کلیات را عرض می‌کنم. در کلیات آقای روحانی خوب عمل کرد و پاسخ‌های مناسبی داد.

علاوه بر اینکه مجلس قانع نشد، از بازخوردها چنین می‌توان تصور کرد که نمایندگان دلخور شده‌اند. آیا این موضوع درست است؟

به چه علت دلخور باشند؟

به این علت که آقای روحانی انتظارات را برآورده نکرد و پاسخ‌های روشنی نداد.

من به این مساله دقت نکردم و حرفی مبنی بر دلخوری نمایندگان نشنیدم.

واقعا رئیس‌جمهوری نمی‌توانست وارد ریزمباحثی مثل قاچاق کالا و یا التهابات و آشفتگی‌های بازار ارز بشود؟

به نظرم ایشان مقداری احتیاط کردند و رعایت حال جامعه را مدنظر داشتند.از طرفی ملاحظه مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی و فشاری که بر کشور وارد می‌شود را لحاظ کردند. همین امر باعث شد آقای روحانی بیشتر احتیاط کند.

برخی اعتقاد داشتند که اگر رئیس‌جمهوری مسائلی را شفاف‌سازی نکند، همه تقصیر التهابات و مشکلات اقتصادی کشور بر گردن ایشان خواهد افتاد. این موضوع را می‌پذیرید؟

خیر؛ بنده بعید می‌دانم همه رئیس‌جمهوری را مقصر بدانند. مسائل کشور به شکلی است که مردم و دولت و کل حاکمیت در جاهایی با هم وحدت دارند. باید به سمتی برویم که از مسائل و تهدیدات بیرونی، به یک وحدت و همگرایی داخلی سوق پیدا کنیم. مثل کاری که در ترکیه انجام شد و با تحریم‌ها و سیاست‌های جدید آمریکا علیه دولت اردوغان، وحدتی در بین مردم این کشور با دولت ایجاد شد. بنابراین باید به سمتی برویم که مشکلات کشور را با وحدت و اتحاد، حل کنیم. همه قوا و نهادها که بعضا برخی در کار دولت دخالت می‌کنند، باید با همگرایی مشکلات را حل کنند. رفع و رجوع مشکلات کشور نیازمند همکاری و مساعدت‌های همه قوا و کل حاکمیت و مردم است. فکر می‌کنم آقای رئیس‌جمهوری می‌خواستند این پیام را بدهند.

حال و هوای نمایندگان سوال‌کننده و طیف پایداری در مجلس چگونه بود؟

یکی از این نمایندگان به بنده گفت 4 بر 1 از شما بردیم! البته ما قصد کل‌کل‌کردن یا مناقشه نداشتیم. ایشان هم به شوخی این جمله را گفت که کاری مرسوم در صحن است. اما به نظرم این طیف راضی بود.

از پاسخ‌های آقای روحانی یا از جو کلی مجلس؟

از جریانی که به‌وجود آمد و مسائلی که مطرح شد. به نوعی نه سیخ سوخت و نه کباب! از این اتفاق راضی بودند.

روز گذشته طرح استیضاح آقای شریعتمداری وزیر صمت با 51 امضا اعلام وصول شد. در یک ماه اخیر وزرای رفاه و اقتصاد هم استیضاح شدند و چند وزیر دیگر هم در نوبت استیضاح قرار دارند. واقعا در مجلس و بین نمایندگان و دولت چه مسائلی در حال وقوع است؟

نمایندگان به دنبال تحقق خواسته‌های خود از دولت و تیم اقتصادی هستند. چند ماه پیش نامه‌ای از طرف 190نفر از نمایندگان در رابطه با اصلاح تیم اقتصادی دولت نوشته شد اما آقای روحانی به آن خواسته‌ها توجه نکرد. وقتی ایشان به حرف نمایندگان توجه نکرد، نمایندگان هم به این شکل عکس‌العمل نشان دادند. البته این رویه را نمی‌پسندم و از این کار به جایی نخواهیم رسید.

اگر استیضاح‌ها ادامه پیدا کند، چند وزارتخانه دیگر باید منتظر سرپرست باشند؟

به این شکل ادامه نخواهد یافت. من امیدوارم که اوضاع تغییر کند و تعامل بیشتری بین دو قوه حاصل شود./

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000