هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter

متن کامل سخنان امین شعبانی

سرویس صحن
**متن کامل سخنان امین شعبانی در مخالفت با وزیر علوم به شرح زیر است.
چهارشنبه 11 شهریور 1388 ساعت 10:51

 خوشبختانه بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی وزارت علوم و تحقیقات، فن‌آوری در مقطع زمانی انجام می‌گیرد که دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی خود را برای آغاز سال تحصیلی جدید آماده می‌کنند لذا از جنبه‌های مختلف جای دارد در خصوص وزیرپیشنهادی با حساسیت ویژ‌ه‌ایی سوابق ایشان را بررسی نماییم .

وزارت علوم و تحقیقات ترکیبی از استاد ، دانشجو و منابع مالی است که برای دست یافتن به قله‌های علمی، هریک به خصوص استاد و دانشجو هر یک ویژگی‌های خود را دارد مدیریت این ترکیب مسئول اگر مغفول نباشد در دنیای امروز حرکت جدیدی نمی‌تواند ایجاد کند مهمترین ویژگی وزیر علوم علاوه بر صلاحیت عمومی دارای سوابق علمی برجسته باشد به طوری که بتوان نام دانشمند بر او نهاد و مدیریت او ترکیبی از مدیریت علمی و تجربه باشد.

برای بررسی سوابق و صلاحیت وزیر پیشنهادی باید در حال حاضر دو سند برای وی در نظر گرفته باشیم یکی  سوابق کاری و برنامه پیشنهادی وزیر که توسط ایشان ارائه شده است و وظایف قانونگذار که تعیین کرده به خصوص در ماده 49 قانون برنامه چهارم آنچه که براساس اسناد فوق باید بررسی شود.

تاکنون عرف براین بوده که وزیر علوم را از بین روسای دانشگاه‌ها انتخاب می‌کردند و به عنوان دیگری از بین روسایی که مقبولیت بیشتری بین هیات علمی دانشگاه‌ها دارند به عنوان وزیر معرفی می‌شوند.

اما سئوال اینجاست چرا یک فرد بی‌تجربه در عرصه آموزش وعالی باید انتخاب گردد آیا در چارچوب افکار دولت دهم افراد باتجربه‌ایی در رده معاونین وزارت علوم و روسای دانشگاه‌ها دارست صلاحیت پذیرش وزارت علوم نداشت .

سمتهایی که دکتر دانشجو تا به حال در آموزش و عالی داشتند در حد مشاوره بوده است مسئولیت و سمت‌هایی که ایشان در عرصه سیاسی کشور، استاندار، معاون سیاسی و رییس ستاد انتخابات دوم ریاست جمهوری بوده‌اند باتوجه به حوادث ومشکلاتی که پس از انتخابات به وجود آمد ایشان به عنوان رییس ستاد انتخابات و معاونت سیاسی وزارت کشور خوب عمل ننمودند.

انتظار نمایندگان و مردم از رییس جمهور این بود که به خاطر افکار عمومی به عنوان وزیر علوم و تحقیقات مورد قبول روشنفکران جامعه باشد جناب آقای دانشجو شما به عنوان معاون سیاسی امنیت وزارت کشور در زمان حوادث کوی دانشگاه در قبال دانشگاه و دانشگاهیان وظیفه خود را انجام ندادید.چرا سکوت کردید؟ اگر فردا در دوران وزارت چنین اتفاقی تکرار شود چه تصمیمی برای حمایت از دانشگاه و دانشجویان وجود دارد؟ آیا همچنان سکوت خواهید کرد؟ این چه حکمتی است که در آستانه سال تحصیلی جدید باید یک کاندیدای سیاسی برای وزارت علوم معرفی شود.

 یا در مورد مدرک تحصیلی جنابعالی که تز دکترای خود را به پایان نرسانده‌اید لیست مقالات دکترای شما را مطالعه نمودیم هیچ مقاله‌ایی تولید نشده است. به فرض دکترای خود را در ایران گرفته است سئوال این است که در کدام دانشگاه آیا دانشگاه صنعتی شریف با علم و صنعت ایران بود اگر مدرک معادل گرفته‌اید کدام دانشگاه تایید کرده است پایان نامه خود را درکدام دانشگاه دفاع کردید.

سئوال اساسی این است امروز شما به عنوان وزیر علوم می‌خواهید انتخاب شوید اگر امروز شما به عنوان وزیر انتخاب بشود آیا بیشتر در محیط دانشگاه جنابعالی را به عنوان فرد علمی می‌شناسند یا سیاسی یا انتخاباتی.

چرا ایشان به عنوان وزیر کشور و یا وزارتخانه‌های سیاسی دیگر انتخاب نشد؟ آیا پاداش انتخابات را باید از محل دانشگاه پرداخت کنیم؟ آیا دانشگاه‌های کشور که در برگیرندگان علوم و فنون هستند قادربه اداره خود نیستند باتوجه به این که در دولت نهم کمتر به برنامه‌ چهارم توجه شده به نظر می‌رسد این قضیه در دولت دهم هم ادامه یابد.

برنامه پیشنهادی وزیر علوم مغایر با مفاد برنامه چهارم توسعه است. وزیر محترم پیشنهادی در برنامه خود تاکید دارید که وزارت علوم به تدوین نظام آموزش و رشته‌های مختلف دانشگاهی بازنگری در محتوای فاقد دانشگاهی، تدوین برنامه‌های آموزشی با هدف درسی و به کارگیری اعضای هیات علمی جدید که تمام این مسائل مربوط به هیات امناء است نه وزیر .

وزیر تنها حق نظارت را دارد. امنیت دانشجو و حمایت از حقوق آزادی کارمند و دانشجو، ارزشیابی علمی از جمله برنامه‌های پیشنهادی جنابعالی است اما برای سالم سازی حریم دانشگاه و استاد و دانشجو از مداخلات و تهاجمات و عاملان خود سر برنامه و راهکاری نداده‌اید حتی وعده هم نداده‌اید.

دانشجویان ستاره دار خصوصاً از بعد سیاسی چه تدابیری را اندیشیده‌اید آیا توسعه انجمن تشکل صنفی دانشجویی یا برگزاری همایش علمی وادبی و توسعه تشریات دانشجویی و انجمن‌های دانشجویی اعتقاد دارید؟ یا خیر.

از برگزاری مراسم تجلیل از شهدای حلبچه توسط دانشگاه جلوگیری می‌کنید یا اجازه می‌دهید؟ تطبیق مدارک علمی روحانیون اهل سنت در دانشگاه‌های الهیات در قالب برگزاری انتخابات سالیانه تایید نگردید، متاسفانه این آزمون در سال‌های اخیر کمرنگ شده است. در قالب بومی گزینی عملاً آنها نمی‌توانند به دانشگاه‌های رایج پذیرفته شوند چون اغلب متعلق به مناطق محروم است.و استانهای دیگر چه برنامه‌ایی دارید؟ برای رشد و شکوفایی استعداد‌های درخشان در مناطق محروم که فاقد دانشگاه معتبر هستند چه تدابیری اندیشیده‌اید.

باتوجه به این که وزارت علوم و تحقیقات و فناوری بدون تردید بخشی از آینده سازان کشور را در حوزه‌های علمی و سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی برعهده دارد این وزارتخانه‌های مناسبی برای کارآموزی وزارت نیست. در دستور زبان کردی ما مثال جالب است جوان را برای خواستگاری و پیر را برای خرید اسب نباید فرستاد، چون آقای دانشجو مزیت‌های دیگری دارد اما برای وزارت علوم باید از نخبگی و شایستگی بیشتری برخوردار باشد. 

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000