هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter

مشروح سخنان موید حسینی نماینده خوی در موافقت با وزیرپیشنهادی بازرگانی

سرویس صحن
**مشروح سخنان موید حسینی نماینده خوی در موافقت با وزیرپیشنهادی بازرگانی به شرح زیر است.
دوشنبه 9 شهریور 1388 ساعت 18:16

موید حسینی صدر، عضو کمیسیون انرژی مجلس در جلسه علنی روز دوشنبه مجلس در موافقت با نامزد پیشنهادی وزارت بازرگانی اظهار داشت: آقای غضنفری به واسطه مسئولیت‌هایی که در دانشگاه و بعد از آن فعالیت‌های اقتصادی در بخش خصوصی داشتند یک فرد آکادمیک هستند و فردی هستند که شرایط عمومی وزارت را دارند، در عین مودب بودن فرد مقتدر، مدیریت قاطع، منظم، فردی بسیار باهوش، تشویش ندارند، بخشی نگر نیستند اینها مشخصه‌های وزیر پیشنهادی دارند به مدیریت علمی و فنی و سیستماتیک اعتقاد دارند می‌توانند از نخبگان کشور در وزارتخانه استفاده کنند.

کمترین تغییرات در وزارت بازرگانی در حوزه مدیریت افتاق افتاده،همه اینها جزء محاسن یک مدیر است که تا زمانی که ناچار نمی‌شود یک مسئولی را که سالیان سال تجربه کسب کرده، عوض نمی‌کند .

در پست ریاست توسعه تجارت ایران بسیار موفق بودند ممتاز بوده و مقبولیت خیلی خوبی بین فعالان اقتصادی صنایع و معادن، مدیران داخل وزارت خانه در سطح استان‌ها هستند به ایشان اعتقاد و قبول دارند،اینها زمینه را فراهم می‌کنند که در این وزارتخانه فرد موفقی را شاهد باشیم.

یک حسن ویژه تسلط کامل در زبان انلگیسی است. در معاهده‌ها اقتصادی خرد می‌تواند هماهنگی خوی ایجاد کند حسن خوبی محسوب می‌شود در پاسخ به صحبت‌های مخالف به تعرفه اشاره شد، تعرفه یک تیغ دو لبه است هم منافع مصرف کننده را باید در نظر گرفت و هم تولید کنند را. 99 درصد مصرف کننده است هر چند که 1 درصد تولید کننده به دلیل اشتغال زایی باید مورد حمایت باشند و نباید فدا شوند، باید همه عوامل را در نظر بگیریم نباید غافل شویم از بعضی عوامل ما در 4 سال گذشته شاهد خشکسالی و گرانی جهانی بودیم. و اگر بعضی از واردات نمی‌شد و اگر بعضی تمهیدات افتاق نمی‌افتاد به مردم فشار می‌آمد، بدون تعارف وزارت بازرگانی یکی از موفق ترین وزارتخانه اقتصادی دولت نهم بوده که بخش زیادی از آن را می‌توان به حساب غضنفری گذاشت.

بحث توسعه افزایش صادرات، برای اولین بار صادرات ما از مرز 20 میلیارد دلار گذشت، صادرات غیر نفتی و در حال افزایش است تراز بخش کشاورزی مثبت شده. یعنی صادرات ما بیش از واردات بوده و تجارت خارجی ما علیرغم تحریم و مشکلاتی که بوده موفق عمل کرده مخصوصا در حوزه تجارت مرزی که منافع خیلی زیادی دارد.

در تامین امنیت مرزها، در اشتغال زایی در ایجاد حسن رابطه با کشورهای همسایه و حل مشکلات مرزنشینان و من اطلاع دقیق دارم و عملکرد خوبی داشته انشاالله برنامه‌های خوبی برای آینده دارند.

در دوره ایشان به برنامه ها اشاره کردند،برای اولین بار در خصوص توسعه صادرات غیر نفتی، برنامه راهبردی تنظیم شد و مبادرت به مدیریت اجرایی، برای تدوین برنامه راهبردی برای توسعه صادرات غیر نفتی در 30 استان کشور با توجه به مزیت نسبی استان‌ها و شرایط جغرافیایی و ویژگی‌ها و استان‌ها شد، قبل از ایشان ی سابقه بود در وزارت بازرگانی موفقیت میرکاظمی با همکاری ایشان قابل انکار نیست.

اهداف برنامه چهارم است. ما در دوره مدیریت ایشان به اهداف برنامه محقق شده حتی از آن عبور کردیم اینها را همه قبول دارند. در سال سوم به اهداف دست یافتیم و بیش از آن الان چه در بخش توسعه صادرات و سایر بخش‌ها به اهداف برنامه دست یافتیم.

برنامه ایشان همراهی دارد با برنامه پنج ساله و سند چشم انداز نامزدی ایشان برای وزارت بازرگانی با اقبال تجار و بخش‌های مختلف صنعت اتاق صنایع، خیلی حمایت می‌کردند.

می‌توانیم به فال نیک بگیریم و امیدوارم باشیم. ما در دنیای کنونی بین بازار مصرف کننده و تولید کننده ارتباط صمیمی و منطقی برقرار بشود ایشان شناخت خوبی از بازار دارد و می‌تواند این ارتباط ایجاد کند نمی‌شود با محدود کردن بازاریان موفقیت که در بازرگانی داشت، تجارت مربوط به بازار است.

خصوصی سازی باید انجام شود و اصل 44 هم بر این تاکید دارد. سیاست‌هایی که ایشان داشتن در جهت اجرای خصوصی سازی مورد تایید افراد ذی نفع است یعنی آن بخش خصوصی که باید مشارکت کند اعلام می‌کند که بله‌ آقای غضنفری و تقویت خصوصی سازی را انجام بدهد.

نکته دیگر مظلومیت وزارت بازرگانی است ،وزارت بازرگانی در حلقه آخر زنجیره اقتصادی است یعنی وقتی کالایی گران می‌شود هم در بخش صنعت، کشاورزی، تولید، حتی حمل و نقل در آن تاثیر دارد تحریم‌ها در آن تاثیر دارد نمودش در وزارت بازرگانی دیده می‌شود.

این وزارتخانه ویترین اقتصادی است و بنابر این اگر بعضی وقتی‌ها مشکلی بوده نمی‌توان همه آن را به گردن وزارت بازرگانی دانست. نکته دیگر با انتخاب غضنفری برنامه‌های وزارت بازرگانی با شکست مواجه نمی‌شود شکاف ایجاد نمی‌شود و ایشان می‌تواند به راحتی ادامه بدهد،مقبولیتی که این فرد داخل وزارتخانه دارد از مدیران دارد کمک خواهد کرد.

با توجه به تحصیلات دانشگاهی و سوابق کاری آنها استفاده از فناوری‌های نوین، IT و تجارت الکترونیک که آقای غضنفری به ابزارهای فناوری اطلاعات آشنایی و تسلط دارند بنابر این می‌توانند در این خصوص موفق باشند.

کما اینکه در طول 4 سال ایشان ضمن راه اندازی نخستین مرکز فناوری اطلاعاتی و شکوفایی، سامانه‌های متعددی از جمله ثبت سفارش‌های الکترونیکی واردات کالا و سامانه پرداخت جوایز صادراتی را اجرا کردند.

آخرین نکته wto و این تنها به عهده وزارت بازرگانی است ما همه می‌دانیم موانعی وجود دارد.

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000