هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
موافقان رد طرح دو فوریتی تأمین کالاهای اساسی؛

طرح تأمین کالاهای اساسی به رانت و فساد دامن می زند

سرویس صحن
موافقان رد طرح تأمین کالاهای اساسی معتقدند مجلس باید به جای ارائه طرح در این حوزه به تقویت نظارت‌ها بپردازد.
چهارشنبه 14 شهریور 1397 ساعت 10:15
طرح تأمین کالاهای اساسی به رانت و فساد دامن می زند موافقان رد طرح تأمین کالاهای اساسی معتقدند مجلس باید به جای ارائه طرح در این حوزه به تقویت نظارت‌ها بپردازد. http://cdn.icana.ir/d/019/201809109888636129.jpg طرح,تأمین,کالاهای,اساسی,به,رانت,و,فساد,دامن,می,زند Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، قاسم میرزایی نیکو در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 14 شهریور ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی طرح دوفوریتی تأمین کالاهای اساسی در موافقت با رد این طرح گفت: هر چند نیاز و توجه به معیشت مردم بر عهده همه آحاد جامعه است و هیچ کسی با معیشت مردم و تسهیل آن مخالف نیست اما باید بدانید که این موارد در حیطه وظایف دولت است.

نماینده مردم دماوند در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اگر دولت یارانه را در راستای تنظیم بازار، اشتغال و مواردی از این دست هزینه کند؛ بهتر خواهد بود، گفت: نباید طرح‌هایی مطرح شود که به رانت دامن زده و ما را به عقب برگرداند.

وی با تأکید بر اینکه نباید کرامت انسان‌ها را پس از 40 سال اینگونه زیر سوال ببریم، تصریح کرد: این نوع طرح‌ها گداوار بوده و کمکی به اقشار ضعیف جامعه نمی‌کند.

میرزایی نیکو با تأکید بر اینکه ما می‌توانیم با برنامه‌ریزی مسائل را بهتر مدیریت کنیم، گفت: ما شورای عالی هماهنگی اقتصادی داریم که هدف و نقشه راه آن رسیدگی به اینگونه مسائل و تأمین معیشت مردم است از این رو ما به جای تقویت این ستاد سوپرمارکت دیگری در کنار مجموعه‌های موجود ایجاد می‌کنیم.

وی با بیان اینکه باید برای شبکه توزیع تصمیم‌گیری صحیح صورت گیرد، افزود: این طرح به افزایش فساد و رانت دامن زده و توزیع کالاهای اساسی را با مشکل مواجه می‌کند.

میرزایی نیکو با تأکید بر اینکه دست دولت در تأمین کالاهای اساسی مردم باز است، تصریح کرد: در شرایط فعلی ساماندهی وضعیت یارانه‌ها بهترین گام برای بهبود وضعیت زندگی اقشار ضعیف و محروم جامعه است.

در ادامه شهروز برزگر در موافقت با رد این طرح گفت: تأمین کالاهای اساسی از وظایف حاکمیت بوده و باید بدانیم که تصویب دوباره قانون مشکل را حل نمی‌کند.

نماینده مردم سلماس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اگر بخواهیم به مردم کمک کنیم باید بعد نظارتی خود را تقویت کنیم، افزود: متأسفانه همه فسادها از فاصله نرخ ارز ایجاد می‌شود که اکنون نیز نرخ ارز ترجیحی مشکلات عدیده را ایجاد کرده است.

وی با تأکید بر اینکه صاحبان رانت‌ها وصل به لابی‌های قدرت هستند، تصریح کرد: دولت وظیفه دارد که در این راستا وارد عمل شود اما اگر در این زمینه کوتاهی صورت گیرد مجلس به وظیفه نظارتی خود عمل کرده و مقابل آن می‌ایستد.

برزگر با بیان اینکه هر قانون‌گذاری اضافی محلی برای کاهش نظارت است، گفت: ما در حال حاضر قانون زیاد داریم از این رو نباید با قانون‌گذاری بیشتر مشکلات را اضافه کنیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یادآور شد: طرح چنین مباحثی بار روانی بر جامعه داشته در حالی که دولت بارها گفته که در تأمین کالاهای اساسی هیچ مشکلی وجود ندارد.

در ادامه غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی در موافقت رد طرح تأمین کالاهای اساسی گفت: این طرح مخالف اصل 52 قانون اساسی بوده و تأکید بر آن بر فساد و رانت می‌افزاید.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ما باید نقش نظارتی خود را ایفا کنیم، افزود: باید بستر لازم برای ارائه برنامه‌های دولت فراهم شود، اگر در این راستا دولت کوتاهی کرد مجلس باید از ابزارهای قانونی خود استفاده کند.

وی با تأکید بر اینکه ارائه چنین طرح‌هایی قانون‌نویسی نیست، تصریح کرد: توزیع کالاهای اساسی چه ربطی به مجلس دارد، ما قانون به اندازه کافی داریم از این رو نباید فساد دیگری در جامعه ایجاد کنیم.

جعفرزاده ایمن آبادی با بیان اینکه اگر خواهان ارائه یارانه به کالاها هستیم باید در مصرف ارائه شود، گفت: دولت باید بتواند برنامه‌های خود را ارائه کرده و مجلس نیز در نقش حامی حاضر شود.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی یادآور شد: نمایندگان باید بدانند که ارائه چنین طرح‌هایی وهن مجلس بوده و مجلس را از وظایف خود دور می‌کند./

پایان پیام

کلید واژه ها

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر